Wojny z wydawnictwami, czyli, jak ustrzelić debiut :P

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Jak ustrzelić debiut w amerykańskim wydawnictwie, część I.
"Radzi" Steven Gould, któremu już nawet w Polsce wydano jedną powieść (mimo powierzchownych podobieństw - tytuł, imiona głównych bohaterów, patent z teleportacją - ponoć nader luźno związaną z tegoroczną ekranizacją).
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Ktoś mieszka w Ameryce? :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Mój kumpel, robi tam silniki do odrzutowców. Drugi kumpel świetnie zna angielski, więc jak na Polskę się pogniewam - walę do Ameryki :)

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Navajero pisze:Ktoś mieszka w Ameryce? :)
Pewne porady są uniwersalne. Naturalnie, wymagają jednak znajomości języka :(
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Ja jednak jestem zdania, że porady poradami, a sytuacja na rynku naszym i amerykańskim jednak robi różnicę :) Oczywiście przeczytać można...

Edit: szególnie pkt. 4 mi się podoba :D
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Navajero pisze:Oczywiście przeczytać można...
Szczególnie warto to zrobić PRZED skomentowaniem :)
Navajero pisze:Edit: szególnie pkt. 4 mi się podoba :D
Dlatego linkując wziąłem pewien wyraz w cudzysłów :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

taki jeden tetrix pisze:Dlatego linkując wziąłem pewien wyraz w cudzysłów :)
Nie zauważyłem, miałem ciężki dzień, moja culpa :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

"Porad" część druga: co robić, kiedy wydawnictwo już przyjęło twój tekst, ale na półkach pojawi się dopiero za czas jakiś.

No i elementarne porady od poważnej profesjonalistki: czternaście stopni odsiewu tekstów, i nie tylko.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Ten drugi tekst jest zajefajny. Zapewne nie dotrze do autorów in spe, ale i jako daremna próba jest dobry :D
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Zamknięcie tematu: "porad" część trzecia, czyli - co po wydrukowaniu.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Shiroi

Post autor: Shiroi »

freemind pisze:
Znajdź mi człowieka, który kocha pisanie, "żyje" (mentalnie) pisaniem, który nie chciałby literacko zarabiać na siebie! Niewielki procent się nie liczy. Pewnie, że każdy by chciał. Sęk w tym, czy ludzie, którym brak na pisanie czasu, albo mają go po prostu bardzo mało, są przez to mniej wartościowi literacko? Chodzi o to, że powiedziałeś, iż tylko zarabiając na pisaniu, można w pełni poświęcić się marzeniu. Otóż ja sądzę, że nie. Nie znaczy to, że dajmy na to do takiej sytuacji nie dążę! Ale niektórzy piszą tylko opowiadania, mają czterdzieche na karku i żadnej książki za sobą. No... I piszą! Nie bez powodu, bo zarabiać na pewno gdzieś zarabiają. Dorabiają? Może, ale są lepsze metody dorabiania, które dają więcej pieniędzy. Ja myślę, że owi autorzy, w pełni poświęcają się pisaniu, na tyle ile mogą, rzecz jasna.
no to poznałeś :) mi zależy tylko by moją historią zainteresować jak największe grono i zostać wydany dalej niżw Polsce, oczywiście NIE zdaje sobie sprawy,że to trudne XD chcę tą historią zauroczyć każdego ,czy mi się uda nie wiem, jednak wiem,że przelewam swoją duszę na papier. Oczywiście czy coś na tym zarobię to taki dodatek, liczy się,że do kogoś dotrę.

Awatar użytkownika
Maximus
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 606
Rejestracja: sob, 20 sty 2007 17:24

Post autor: Maximus »

Tak, na pewno zainteresujesz każdego, zważywszy na fakt, że nie wiesz o takich oczywistościach, jak konieczność rozpoczynania zdania wielką literą, albo nierozpoczynania go od "mi"...
Poza tym oszczędź duszę, przyda Ci się jeszcze, o ile w coś wierzysz. Na papier to ją szkoda marnować. Lepiej nań przelać dobrą opowieść, ale jakoś nie dziwi mnie to, że skoro niektórzy przelewali wiatry, wenę i inne dziwactwa, to Ty możesz i duszę.
Do mnie nie dotarłeś.
Zanim będziesz wydany gdziekolwiek, proponuję Ci z dobrego serca, abyś przeczytał parę książek i zobaczył, jak powinno się pisać poprawnie.
Zresztą, jeśli szukasz przyszłości w literaturze, i chcesz "zauroczyć każdego", to już Ci mówię, że z obecnym podejściem przegrałeś. Miałem taki etap na końcu szkoły podstawowej, albo początku gimnazjum. Czas przeszły wskazuje dość jednoznacznie, że na szczęście - można to wyleczyć...
Cokolwiek to było, mea maximus culpa.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Shiroi pisze:
mi zależy tylko by moją historią zainteresować jak największe grono
Każdemu zależy, nie tylko "Ci"...
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Kakórg
Sepulka
Posty: 73
Rejestracja: pt, 13 lis 2009 16:59

Post autor: Kakórg »

Ale nie każdemu "tylko"...
Zły Kakórg

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Maximus pisze: Lepiej nań przelać dobrą opowieść, ale jakoś nie dziwi mnie to, że skoro niektórzy przelewali wiatry, wenę i inne dziwactwa, to Ty możesz i duszę.
LOL.
Uwielbiam te wiatry weny, może jeszcze coś ktoś poprzelewa na papier, łzy na przykład albo smarki... podobno papier wiele jest w stanie znieść.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

ODPOWIEDZ