Wysłałem tekst do czasopisma i...

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Jeszcze jedna osoba napisze, że wydawnictwo se może sformatować i zacznę strzelać!
Wy se też możecie zadać trud i przysyłac w czytelnym formacie.


Xiri, chodź no tu do mnie, tak, tak, bliżej. A teraz spójrz mi w oczy i zeznawaj o co chodzi z tymi ofiarami Konia, bom zaciekawiona. Tylko nie kręć.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

A więc ten... no... tego. Wyraz ofiary miał tu znaczenie żartobliwe :), bardziej w znaczeniu "chętni", "ci, którzy zdecydowali się wziąć udział". Po prostu sporo osób z forum bierze udział w konkursie RedHorse'a (ja też się zastanawiam, w końcu za odrzucenie tekstu się nie płaci ani nie biją). A po poście Gesualda poznałam, że i on również.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

A bue, nic ciekawego :). Liczyłam na jakowąś pikantnowąś informacyję, a tu konkurs zwyczajny. Bue.
Właśnie siedzę nad konkursowymi tekstami, mamy w planie coś tam jeszcze poogłaszać, stanowczo nadmiar konkursów wokół mnie :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

O, jak miło to słyszeć. Możemy zatem spodziewać się prezentu na jednego bądź drugiego Mikołaja oraz reaktywacji ŻniwiaŻy? :]

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Momento, momento. Co ona się tak spieszy.
Chwilowo składam "nawiedzonego" do przysłowiowej kupy.
A potem zobaczę na co skieruję Oko :P.
Chwilowo jednak radziłabym na wszelki wypadunek obserwować stronę Fabryki :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Ika pisze: Chwilowo jednak radziłabym na wszelki wypadunek obserwować stronę Fabryki :)
Stronka stale jest monitorowana. Obecnie moje małe oko zwrócone jest w stronę tego, który nas okłamie po raz trzeci. Chyba że Oko Władzy miało na myśli coś konkretnego? :)

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Kto kłamie? Dlaczego ja nic nie wiem?
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Znów się nie zrozumiałyśmy. Loki przecież kłamie :) Jeszcze tak oftopując.

A mówiąc normalnie: jak na razie tylko ta książka wzbudza moje zainteresowanie.

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Ekhem...
przepraszam, że jeszcze w kwestii formatowania.
Maximus potwierdził moją wersję, czyli ustalanie maksymalnej ilości znaków dzięki mnożeniu podanej ilości stron przez ilość znaków na stronę. Powyżej podałem przykład.
Z kolei Ebola stwierdziła, że jeśli wydawcy podają ilość stron, to tego się trzeba trzymać. Czyli oczywistym jest, że opowiadanie poszatkowane dialogami będzie mieć więcej, niż pisane tekstem ciągłym, o tej samej ilości znaków.
Xiri ma rację, chodzi mi o czerwonego konika: "Aby nie pozostawiać zbędnych wątpliwości piszącym, dodajmy, że opowiadanie ma liczyć od 20 do 60 stron (sformatowanych w układzie 1500 znaków ze spacjami na stronę)."
Może nie dokońca zrozumiałem pojęcie sformatowanej strony (nie znormalizowanej, jak podałem - mój błąd). Czy jest to maksymalna ilość znaków, czy realna? Tak w ogóle to może ktoś powiedzieć, jak to zrobić w Wordzie?
Skonkretyzuję pytanie: czy jeśli napiszę opowiadanie między 30-90 tys. znaków, to konik przyjmie? Czy musi mieć te 20-60 stron. Odpowiednio sformatowanych.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Chciałem zauważyć, jako człowiek który napisał do wielu różnych czasopism, że o ile coś tam było z rozliczaniem się wedle strony znormalizowanej, to w każdym inaczej i nigdy nie bylo problemu jak sformatowane, tylko co napisane. A co do formatowania, zazwyczaj jest jakiś zwyczaj był np rtf i to był stary rtf bez jakiegokolwiek formatowania to znaczy boldów italików i takich tam. W czasopismach z grubsza naukawych przyjmują LaTeX w txt. Tym nie mniej zawsze jest tylko jeden problem: co napisać. Potem już się to jakoś zwalczy.

Zachęcam do pisania do działu para-nauki. W dowolnym formacie.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Zatem tak: opowiadanie na Konika ma liczyć 30 tys. - 90 tys znaków.

Wymagany format (1500 znaków na stronę) można osiągnąć mniej więcej robiąc tak:

- czcionka Time New Roman, wielkość 14
- format --> czcionka --> poniesione = 6 pt
- suwak u góry ma być na 2,7 z lewej i 13 z prawej

Mnie wypada 1538 znaków na stronę w takiej konfiguracji, tyle że wujowo to wygląda. Ale cóż zrobić, jak tak chcą? Najchętniej podesłałabym im standard, czyli TNR 12 i tylko podniesione na 4 pt, bo zawsze tak robię - najwygodniej się imo czyta. I pewnie tak będzie.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Kotki, a zadzwońcie Wy do wydawnictwa i się spytajcie.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

No faktycznie też można. Bo na maile nie odpowiadają (z mojego sztabu centrum łączności wyszło już kilka).

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Mam lepszy pomysł. Może wreszcie zabiorę się do pisania.
A scyzoryk długość opka nie będzie wychylać się w żadną stronę i znikną problemy, czy przekroczyłem maxymalną/krótka spódniczka - malną ilość znaków.

Edit niewielki
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Wszędzie wysyłam TNR 12, wyrównane do prawa i lewa, z akapitem 0,5 do 1 cm, ilość znaków liczę ze spacjami i jeszcze nikt się nie skarżył, więc chyba okej...

ODPOWIEDZ