Organizacja pisania

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Organizacja pisania

Post autor: Poc Vocem »

Jestem osobą, która lubuje się raczej w pisaniu długich i rozlazłych powieści. To znaczy napisałem raptem kilka, wszystkie okropne ze względu na mój godny pożałowania styl wypowiedzi. Zazwyczaj pisałem te teksty bez planu. A w zasadzie inaczej: obierałem sobie cel, do którego historia ma dążyć, jak również szkieletowy plan złożony z kilku najważniejszych wydarzeń i brałem się do pracy. Zazwyczaj udawało się zachować główną myśl tekstu.

Ostatnio, zachęcony wypowiedziami na forum, spróbowałem pracy z dokładnym planem. Co z tego wyszło? A tyle, że i tak w pewnym momencie przestały mi się zgadzać czasowo drogi fabularne poszczególnych postaci i w efekcie droga z Gdańska do Warszawy raz trwała trzy dni, a raz dwa tygodnie. Naprostowanie tego to było drugie tyle roboty, co przy pisaniu pierwowzoru, a przy tym ostatecznie sprawiało dość sztuczne wrażenie. Generalnie do kitu z takim planem :).

Inną sprawą jest natomiast robienie notatek. Te się przydają zwłaszcza, gdy prowadzimy około czterdziestu czy pięćdziesięciu postaci i musimy pamiętać wszystkie powiązania między nimi, co lubią, a czego nie, jak wyglądają i jak się zachowują.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Organizacja pisania

Post autor: Małgorzata »

Widziałam Twoje teksty na ZWO ("Klub Używanych Bohaterów" - dobrze pamiętam?). Jeżeli mam oceniać (a pewnie będzie to ocena pars pro toto), nie tylko język szwankuje. Wzmiankowany tekst fabularnie poległ również. Moim zdaniem - zmierzał donikąd.
Może zatem problem nie leży w planie, lecz w tym, że brakło w ogóle koncepcji na spójną opowieść? Przy braku koncepcji (a w tym pojęciu rozumiem nie tylko pomysł typu: idzie czterech facetów przez las, lecz także wynikającą z tego puentę, czyli np. okazuje się, że to bohaterowie czterech trendów w fantastyce poszukują autora), żaden plan nie pomoże. :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Organizacja pisania

Post autor: Poc Vocem »

Bez wątpienia, gdybym pisał "Klub..." na poważnie, niewątpliwie fabularnie wypadałby bardzo słabo. Natomiast tu chodziło raczej o wykorzystanie kanonicznych motywów typowych tekstów fantasy (wędrówka, jasny podział między dobrem i złem i tak dalej), jak również zabawę narracją i dowiedzenie się, co jeszcze w języku należy poprawić. To nie miało być pod żadnym względem dzieło skłaniające do refleksji i zawierające głębokie przesłanie. Żadnej puenty, jedynie czterech gości idących sobie przez las, żeby zgładzić tego złego. Ot, tak po prostu, między jednym posiłkiem a drugim.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Organizacja pisania

Post autor: neularger »

Znaczy, mam rozumieć, że jak tekst zalicza się do tekstów niepoważnych - rozrywkowych, to co napisała Małgorzata nie obowiązuje? Nie tędy droga Poc Vocem...
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Organizacja pisania

Post autor: Małgorzata »

Poc Vocem pisze:Bez wątpienia, gdybym pisał "Klub..." na poważnie, niewątpliwie fabularnie wypadałby bardzo słabo.
Bez wątpienia jednak fabuła i spójność nie są funkcjami powagi tekstu.
Poc Vocem pisze:Natomiast tu chodziło raczej o wykorzystanie kanonicznych motywów typowych tekstów fantasy (wędrówka, jasny podział między dobrem i złem i tak dalej), jak również zabawę narracją
Żaden z tych elementów nie wystąpił w omawianym tekście.
Poc Vocem pisze:i dowiedzenie się, co jeszcze w języku należy poprawić.
Pewnie spójność, ale to tylko strzał w ciemno, bo nie pamiętam, a nie mam czasu szukać i ponownie czytać tekstu. Pomijając, że bardzo mi się nie chce... :X
Poc Vocem pisze:To nie miało być pod żadnym względem dzieło skłaniające do refleksji i zawierające głębokie przesłanie.
Skąd przypuszczenie, że chodzi o to, żeby było przesłanie - a nawet Przesłanie? Czy tylko utwory nastawione do budzenia refleksji muszą być spójne i mieć jakąś myśl/koncepcję nadrzędną, która pozwoli odbiorcy po przeczytaniu wiedzieć, o czym czytał i o co chodziło?
Nie wydaje mi się, żeby fabularna spójność była uzależniona od "wysokości" stylu i powagi tematu.
Wręcz przeciwnie.
Poc Vocem pisze:Żadnej puenty, jedynie czterech gości idących sobie przez las, żeby zgładzić tego złego. Ot, tak po prostu, między jednym posiłkiem a drugim.
No, właśnie. Dobrze zapamiętałam: nijaki tekst, który zmierza donikąd. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Poc Vocem
Sepulka
Posty: 70
Rejestracja: śr, 01 lut 2012 19:57
Płeć: Nie znam

Re: Organizacja pisania

Post autor: Poc Vocem »

neularger pisze:Znaczy, mam rozumieć, że jak tekst zalicza się do tekstów niepoważnych - rozrywkowych, to co napisała Małgorzata nie obowiązuje?
Bynajmniej. Znaczy to tylko tyle, że istnieje wiele podobnych opowiadań, zwłaszcza w klimacie fantasy pełniących rolę rozrywkową. Wystarczy wspomnieć chociażby o opowiadaniach Howarda. Oczywiście, zgadzam się, że z takim nastawieniem nie da się stworzyć dobrej literatury, ale w moim przypadku należałoby chyba raczej zacząć od stworzenia czegoś, co da się czytać, a dopiero potem, żeby było dobre. Nie znaczy to jednak, że mam zamiar podążać ścieżką wyznaczoną przez "Klub...", jeśli miałbym już debiutować wolałbym, żeby nie był to
Małgorzata pisze: nijaki tekst, który zmierza donikąd.
a raczej coś wartego zapamiętania.
Małgorzata pisze:Żaden z tych elementów nie wystąpił w omawianym tekście.
Znaczy, że znowu mi nie wyszło...

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Re: Organizacja pisania

Post autor: savikol »

Natknałem się na kolejną uwagę warsztatową, wypowiedzianą przez mistrza. Tym razem Stephen King:
Konspekty są lubiane przez złych pisarzy, którzy najchętniej pisaliby tylko prace magisterskie.
Ciekawa jest ta pogarda dla planowania. Pewnie wtedy pisanie za bardzo przypominałoby ciężką robotę. Prawdziwy artysta wszak nie może skalać się pracą.

Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Organizacja pisania

Post autor: Narsil »

O, to by wyjaśniało dlaczego King przeważnie nie umie pisać dobrych zakończeń. ;]
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Organizacja pisania

Post autor: Alfi »

A zakończenie ma coś wspólnego z konspektem lub jego brakiem?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Organizacja pisania

Post autor: Kruger »

IMHO ma. Pisząc plan, planuje się co ma się w utworze pojawić, między innymi zakończenie.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19981
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Organizacja pisania

Post autor: Alfi »

Początek i zakończenie wymyśla się od razu. Planuje się drogę, która od tego początku ma doprowadzić do zakończenia.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Organizacja pisania

Post autor: Młodzik »

King pisze:Konspekty są lubiane przez złych pisarzy, którzy najchętniej pisaliby tylko prace magisterskie.
Hmm... to pewnie dlatego uważam Kinga za średniego pisarza.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Organizacja pisania

Post autor: Kruger »

Alfi pisze:Początek i zakończenie wymyśla się od razu. Planuje się drogę, która od tego początku ma doprowadzić do zakończenia.
Niekoniecznie. Czasem zakończenie wpisane jest w główny pomysł, a czasem się do niego dochodzi. Czasem z planu wyjdzie, że kiepsko wygląda... Różnie bywa.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Jagna
Siła spokoju
Posty: 1313
Rejestracja: sob, 09 kwie 2011 19:49
Płeć: Kobieta

Re: Organizacja pisania

Post autor: Jagna »

Nigdy w życiu nie napisałam konspektu. Nigdy nie wiem dokąd mnie zaprowadzi główny bohater. Nigdy nie planuję, nie notuję. Siadam i opisuję świat, który siedzi mi w głowie.
Czyli wychodzi na to, że każdy ma swoją własną metodę. I bardzo dobrze.
Literki składam.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Re: Organizacja pisania

Post autor: Kruger »

Niebezpieczne jest twierdzenie Kinga, że plan jest dla idiotów. Tak samo niebezpieczne jest tłumaczenie, ze bez planu się nie da.
Natomiast dobrą radą może być zasugerowanie, by ktoś spróbował. Zwłaszcza ktoś, kto wyraźnie nie panuje nad tym, co pisze.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ