Wena, Wiatr, czyli co, gdzie kiedy i jak?

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Kossakowska? Z pisania?
:>
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Xiri pisze:
Zadałabym śmiałe pytanie... albo je zadam. Najwyżej nie otrzymam odpowiedzi. Ile można w Polsce zarobić na załóżmy 400. stronnicowej powieści? Na pewno trochę... ale wydaje się przecież okresowo, prawda?
Zależy. M.in:
Od tego, ile to jest według Ciebie trochę.
Od tego, czy autor ma "nazwisko".
Od tego, czy książka się sprzeda.
Od tego, jakiego rodzaju jest to powieść (fantastyka/obyczajowe/romans/inne?).
Od tego, jak jest skonstruowana umowa z wydawnictwem.
Konkretniejszej odpowiedzi raczej nikt Ci nie udzieli, bo większość umów ma zapis o tajności ich postanowień.

Poza tym nie rozumiem, co masz na myśli, pisząc, że "wydaje się okresowo".
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Xiri pisze:
Dabliu pisze:
Sapkowski, Kres, Pilipiuk, Grzędowicz, Kossakowska, Komuda... biorąc za przykład pierwszych z brzegu. A przecież to tylko fantaści, "niszowcy".
Nie mów, że oni prócz pisania nic więcej nie robią?
J. Grzędowicz jest obecnie dziennikarzem w "Gazecie Polskiej" i zajmuje się ponadto tłumaczeniem komiksów./
Dabliu nie napisał, ze nic innego nie robią, tylko że utrzymują się z pisania. Czy sukces finansowy (na naszą polską skalę oczywiście) ma oznaczać, ze Grzędowiczu nie wolno już piosać artykułów do prasy, tłumaczyć komiksów? A niech se tłumaczy, jak chce:)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Może, jasne :)

Millenium Falcon

A więc zakładamy:
Od tego, ile to jest według Ciebie trochę.
Taka suma, która starczy swobodnie na opłacenie czynszów i nie ma się bez obawy, że zabraknie przy tym na chleb.
Od tego, czy autor ma "nazwisko".
Nie. Wydaje pierwszy raz.
Od tego, czy książka się sprzeda.
Powiedzmy, że tak średnio: ludzie nie wezmą księgarni abordażem, ale też nie zostanie sprzedanych kilka egzemplarzy w kraju.
Od tego, jakiego rodzaju jest to powieść(fantastyka/obyczajowe/romans/inne?).
Cały czas rozmawiamy o fantastyce.
Od tego, jak jest skonstruowana umowa z wydawnictwem.
Konkretniejszej odpowiedzi raczej nikt Ci nie udzieli, bo większość umów ma zapis o tajności ich postanowień.
Dlatego nie pytam o konkrety, tylko w przybliżeniu. Tak +/-. Na pewno każdy autor chciałby to wiedzieć, lecz głupio tak zapytać publicznie...
Poza tym nie rozumiem, co masz na myśli, pisząc, że "wydaje się okresowo".
Powieść trzeba napisać, odłożyć, korektować... czyli oznacza to, że wydaje się książkę gdzieś tak raz na rok (weterani z nazwiskiem robią to częściej).

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Cedrik »

Zadałabym śmiałe pytanie... albo je zadam. Najwyżej nie otrzymam odpowiedzi. Ile można w Polsce zarobić na załóżmy 400. stronnicowej powieści? Na pewno trochę... ale wydaje się przecież okresowo, prawda?
Pieniądze, pieniądze, pieniądze... to prawda. są ważne.
Lecz... coś innego się liczy w pisarstwie. dla mnie największą nagroda nie będzie kasa, lecz moje imię, i nazwisko na okładce książki stojącej w księgarni.
Taak... piękne marzenie :) Dokończę, i wydam. mam nadzieje, że wydam...
Ale...
pisanie to sztuka, to życie, to chwała, której zaznać mogą tylko nieliczni.
To przywilej dany przez Boga nam, maluczkim.
Musimy być wdzięczni, że...ze możemy. że nie jesteśmy jałowi, jak pustynia.
samo to, że coś napiszemy... że ktoś przeczyta nasze działa, to dar. Nie pieniądze.
pieniądze, to ulotna wartość... a to co pozostaje, ta świadomość, czego się dokonało trwa przez całe życie.
Dla mnie ( tak myślę) debiut będzie przypominał pierwszy pocałunek... bo tak to się myślę powinno pamiętać. A wiatr wieje....
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Ło matko. (że se pożyczę od Karoli). Jeśli utrzymują Cię rodzice to pewnie tak.
FTSL
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Cedrik »

Ebola pisze:Ło matko. (że se pożyczę od Karoli)
FTSL
Ha. widzę, że zmieniłeś posta...ok.
Jak można tak myśleć tylko o tym co materialne? To jest sztuka! Nie można się w pełni oddać sztuce, jeśli się myśli wciąż o materii... a ważne jest to, co po nas zostanie.
Np. Tolkien. Miał pieniądze? ano miał... ale co po nim pozostało? czy ludzie kojarzą Tolkiena z pieniędzmi?
Nie.
Tolkien jest mistrzem fantasy. tak się mówi.
Ostatnio zmieniony pt, 09 lis 2007 15:16 przez Cedrik, łącznie zmieniany 1 raz.
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Szok w trampkach...
Pisałeś kiedyś do FWK?
Przeczytaj "Dożywocie" Marty Kisiel w antologii "Kochali się, że strach".

BTW cytując Woody'ego Allena: Pieniądze szczęścia nie dają... ale lepsze to niż zdrowie.
Pieniądze nie są najważniejsze w kontekście pisarstwa, ale z tą ulotnością, to wiesz... bez paliwa daleko nie zajedziesz.

BTW2 ja tam swojego pierwszego pocałunku ni w cholerę nie pamiętam. Chyba byłem za bardzo naprany.

Edit: Ja tam Ebolę zrozumiałem.

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Natchnienie mi się dobija natrętnie do wrót umysłowości.
Ghihihi :->

Dabliu, no i czemu biedaka podpuszczasz? Krzywdę mu chcesz zrobić czy jak? :-D
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Cedrik
Pćma
Posty: 266
Rejestracja: śr, 07 lis 2007 19:10
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Cedrik »

1) Co to jest FWK?
2) Czy ja piszę, że jestem zdecydowanie przeciw? toż wiadomo, że przy współczesnej mentalności trzeba mieć pieniądze, aby się jakoś otrzymać ,,na poziomie". Lecz nie one są najważniejsze.
trzeba pisac nie myśląc ,,achhhh.... napisze, i będę miec forse...hahaha...forsa,forsa,forsa,forsa....".
pisanie to coś głębszego. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę.
Kochaj wroga swojego jak siebie samego.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Cedricek pisze:
Dla mnie ( tak myślę) debiut będzie przypominał pierwszy pocałunek... bo tak to się myślę powinno pamiętać. A wiatr wieje....
Solicie, kolega. Pierwszy pocałunek pamiętasz? A ty co, prorok? Bo ja nie pamiętam. Było to w końcu trzydzieści parę lat temu. A poza tym mogłem przeoczyć, bo mogłem wtedy spać. Tak czy owak, nie mogę tego porównać do debiutu - choćby z tego własnie powodu.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Cedricek pisze: Ha. widzę, że zmieniłeś posta...ok.
Cedricek, Ty też zmieniłeś posta, jego treść była wcześniej zupełnie inna.
Ebola jest kobietą. I jakby troszkę więcej wie o życiu niż Ty, więcej widziała i wie, jak wygląda prawdziwe życie pisarza. Ty jesteś młodym idealistą, który jak dotąd nie musiał się martwić o swoje utrzymanie najwyraźniej. Zapewniam Cię, że gdyby Tolkien nie miał kasy, to by nie płodził sag fantasy, tylko harował jak wół żeby rodzinę wyżywić. Bo najpierw człowiek zaspokaja potrzeby fizyczne (szczególnie związane z żywieniem), a potem dopiero ma siły, żeby myśleć o górnolotnych duperelach.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Harna pisze:Dabliu, no i czemu biedaka podpuszczasz? Krzywdę mu chcesz zrobić czy jak? :-D
Hałna, ja tam mam swoje podejrzenia, co do Twoich demiurgicznych zdolności. Skoro Romańczuk mógł się ucieleśnić, to czemu by nie Panicz? ;)
Cedricek pisze:Taak... piękne marzenie :) Dokończę, i wydam. mam nadzieje, że wydam...
Taak... piękne marzenie :) Znaczy, chciałem napisać, że skoro Paolini mógł...

Awatar użytkownika
Harna
Łurzowy Kłulik
Posty: 5588
Rejestracja: ndz, 05 mar 2006 17:14

Post autor: Harna »

Dabliu pisze:
Harna pisze:Dabliu, no i czemu biedaka podpuszczasz? Krzywdę mu chcesz zrobić czy jak? :-D
Hałna, ja tam mam swoje podejrzenia, co do Twoich demiurgicznych zdolności. Skoro Romańczuk mógł się ucieleśnić, to czemu by nie Panicz? ;)
No jasne, zwal wszystko na mnie :-D
– Wszyscy chyba wiedzą, że kicający łurzowy kłulik to zapowiedź śmierci.
– Hmm, dla nas znaczy coś całkiem odmiennego – szczęśliwe potomstwo...
© Wojciech Świdziniewski, Kłopoty w Hamdirholm
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Cedriczku,

po pierwsze, doskonale rozumiem, że chcesz pisać, publikować itd. Idealizm też jestem w stanie zrozumieć, patosu nie bardzo, ale to cecha osobnicza, nie ogólnoałtorkska, więc to pomińmy. Jak najbardziej pisz, rozwijaj się, realizuj marzenia. Ale...
Po drugie - masz szesnaście lat. Inaczej patrzysz na pewne sprawy. Uwierz jednostkom starszym, że kasa jest ważna jak cholera. Choćby dlatego, że każda wena zwieje, jak Ci będzie w brzuchu burczało. Względnie ułożysz odę do chlebka.
Po trzecie - brutalnie mówiąc - nie liczy się czas pracy nad powieścią, własne tkliwe uczucia wobec niej, itp. Liczy się jakość, którego żadne z powyższych nie gwarantuje.
Po czwarte- pierwszy pocałunek chyba nawet pamiętam. W przedszkolu to było, i nie umywało się do pocałunków późniejszych. I tak samo jest z tekstami. Rozumiem i pochwalam chęć debiutowania. Ale debiut - z punktu widzenia piszącego już jakiś czas autora - to jest nic. Bo o wiele bardziej od tego, żeby zadebiutować liczy się to, żeby zadebiutować i na tym nie poprzestać.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

ODPOWIEDZ