Fanfik czy nie fanfik?

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

I chyba jako jedyny.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Wasiliew ma zgodę, znaczy w prawie jest.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

to się dowiedziałam ciekawych rzeczy*:
- utwór prawem autorskim chroniony jest; prawo autorskie chroni sposób przekazu a nie ideę;
Jeśli ktoś weźmie książkę niejakiego pana S. o niejakim Wiedźminie; bohatera nazwie Ziutek, profesję czarowojem itd a wiernie przepisze resztę, to może to wydać i będzie to legalne. W ten sposób legalne są np parodie ale i zwykły plagiat dałoby się legalnie wydać (pomijam rzecz jasna walory literackie dzieła)
- utwór oparty na systemie RPG byłby więc w 100% legalny tyle tylko, że trzeba by sprawdzić, czy wydawca nie opatentował jakiś nazw własnych - wtedy nie można ich używać (np nazwa jakiegoś stowarzyszenia, nazwa własna jakiejś rasy) można jednak użyć innej nazwy i zgapić całą mechanikę :)

W USA jest inaczej, bo jak zrozumiałam tam można zastrzec coś takiego patentem, a patent chroni nie tylko środek wyrazu ale i ideę; więc na wszelki wypadek będę pamiętać aby broń buddo niczego w Stanach nie wydawać, nawet przepisów kulinarnych ;)

*dowiedziałam się a nie buszowałam po kodeksach więc nie biorę odpowiedzialności czy to wszystko jest w 100% prawdziwe

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

dodam jeszcze linkę do artykułu o tym, czym jest dzieło inspirowane.
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3260
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Skoro o fanfikach mowa...

Jak już popadłem w ekshibicjonizm to macie tu jeszcze dwa moje "dzieła inspirowane", które narodziły się na marginesie dwu sesji RPG, w których kiedyś uczestniczyłem:
http://www.startrek.pl/forum/index.php? ... ic=1256#14

http://www.startrek.pl/forum/index.php? ... pic=1157#6

Oczywiście nie mam złudzeń co do poziomu tej mojej tfu-rczosci...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

W styczniowym numerze "Nowej Fantastyki" jest artykuł o zjawisku fanfiction. Wygląda całkiem nieźle (jeszczem się nie zagłębiła).

Melfka
Sepulka
Posty: 72
Rejestracja: pn, 29 sie 2005 13:41

Post autor: Melfka »

Achika pisze:W styczniowym numerze "Nowej Fantastyki" jest artykuł o zjawisku fanfiction. Wygląda całkiem nieźle (jeszczem się nie zagłębiła).
Jak dla mnie był taki trochę "po łebkach". Na pewno przybliża temat komuś niezorientowanemu, ale ktoś, kto ma pojęcie o temacie chyba raczej nie znajdzie w nim nic dla siebie.

ODPOWIEDZ