Problemy z początkiem

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Post autor: Procella »

BlackAngel pisze: Według mnie nie patrz, czy głupie, czy nie. Bo zawsze osądzisz, że głupie. Po prostu pisz :).
Trochę chyba jednak patrzeć należy. Niebezpieczną radę dajesz ;)

EDIT: klątwa
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
BlackAngel
Pćma
Posty: 236
Rejestracja: czw, 28 sty 2010 17:46

Post autor: BlackAngel »

Powiem Ci tak - ja zawsze patrzyłam na opowiadanie po napisaniu (albo i w trakcie), stwierdzałam że głupie, kompletne dno, porażka i wyrzucałam je albo chowałam tak, żeby tylko nikt go nie znalazł. Teraz po jakimś czasie znalazłam kilka. I, jak na 14sto latkę wcale nie są tragiczne. Trochę nad tym popracować, trochę poskreślać i trochę dodać, i wyszłyby wcale niezłe opowiadania:).
Więc jak cokolwiek orzekać to po jakimś czasie :D.

Edit: zmiana określenia czasu :P
Co cię nie zabije, to cię wkurzy ;D

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Procello. Nie mając zielonego pojęcia o tym, jak pisać recenzje, napisałem ponad 120 recek gier komputerowych do CDA (i mogę przedstawić świadectwa, że P. T. Czytelnicy przyjmowali je przychylnie). Po prostu zacznij pisać. Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, nie wiem, czy tak do końca, Czarny Aniele. Odrobina samokrytyki jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Ale z doświadczenia wiem, że "drugie oczy" to wygodny skrót w samoocenie.

Znaczy, Procka, daj nam szansę, co? :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Procella pisze:Na razie to ja mam do pisanie głównie pracę magisterską. I mam z tym taki sam problem, beznadziejnie mi się pisze, choć w głowie mam wszystko ładnie poukładane, temat ciekawy, materiały zebrane. Ja po prostu boję się pisać (mówić zresztą trochę też), strasznie przy tym spinam, cały czas mam wrażenie, że napiszę coś głupiego albo niepoprawnego, a im bardziej się staram i im więcej o tym myślę, tym bardziej sztywne i koślawe zdania mi wychodzą.
A z tym to się akurat nie ma co martwić. Choćbyś i mądrze napisała, to promotor i tak powie w pierwszej chwili, że "bardzo niedopracowane". Na tym to polega w tej robocie. Takie pitu-pitu dla pitu-pitu.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
eLAN
Sepulka
Posty: 57
Rejestracja: pn, 10 sty 2011 23:32

Post autor: eLAN »

procella to się nie spinaj :) Jeśli dane zdanie Ci nie wychodzi, zostaw je, zrób sobie kawę, wróć kolejnego dnia i pisz na spokojnie, bez stresu czy powtarzania samej sobie, że na pewno wyjdzie słabo! Chill out, pisz co Ci przyjdzie do głowy, tylko na spokojnie. Tekst pod presją nigdy nie jest tak dobry, jak ten napisany na spokojnie.

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Post autor: Procella »

Dziękuję za rady, niestety udzielanie mi ich mija się z celem - kiedyś pisałam (i to całkiem sporo), teraz już nie piszę i wiem, że pisać nigdy nie będę, bo najzwyczajniej w świecie nie mam żadnych zdolności w tym kierunku. Trochę mi z tego powodu przykro, ale w końcu nie każdy pisać musi, a nawet nie każdy powinien.

Mam nadzieję, że mimo to mogę na forum zaglądać i czasem się odzywać - przez sentyment do dawnych marzeń lubię przebywać z ludźmi piszącymi, staram się jednak dyskusje więcej czytać, niż brać w nich udział (ostatnio się trochę rozpisałam, za co przepraszam, wiem, że jako osoba niepisząca/niepracująca w żaden sposób z książkami jestem na tym forum intruzem, ale tu jest tak fajnie...).
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Procella pisze: w końcu nie każdy pisać musi, a nawet nie każdy powinien.
Znam takich, którzy nie powinni, ale piszą. I to bestsellery.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Procella pisze:wiem, że jako osoba niepisząca/niepracująca w żaden sposób z książkami jestem na tym forum intruzem
Słucham??????? O mein Kott!
Procello, każdy z nas ma do czynienia z książkami. Bo z książkami jest jak z facetami;) Poznaje się je, daje się im uwieść albo narzeka, że nie spełniły jego oczekiwań i były źródłem rozczarowania.
Więc nie głoś herezji. No juś.
:)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Procella pisze:Mam nadzieję, że mimo to mogę na forum zaglądać i czasem się odzywać - przez sentyment do dawnych marzeń lubię przebywać z ludźmi piszącymi, staram się jednak dyskusje więcej czytać, niż brać w nich udział (ostatnio się trochę rozpisałam, za co przepraszam, wiem, że jako osoba niepisząca/niepracująca w żaden sposób z książkami jestem na tym forum intruzem, ale tu jest tak fajnie...).
Alesz skond! Alesz tu sami wybitni tfurcy, a nawet tfu-tfu-tfurcy. Co jeden to Mickiewicz, co drugi to Grochola. ;> Fahrenheit - forum wyłącznie dla piszących. Posty!;P

Noż, jak słowo daję! Dawno takiej gupoty nie czytałam. Procella, odstaw te leki. Zmień lekarza. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

slay
Fargi
Posty: 333
Rejestracja: pt, 07 kwie 2006 08:10

Post autor: slay »

nimfa bagienna pisze:Bo z książkami jest jak z facetami;) (...) narzeka [się], że nie spełniły jego oczekiwań i były źródłem rozczarowania.:)
Albo, że za szybko (się) kończą.
NMSP
Ярко-желтые очки, два сердечка на брелке

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Nie chce tworzyć nowego wątku, a że wymyślenie imienia dla postaci można chyba zaliczyć do problemów z początkiem, podaję link do fajnej stronki, gdzie są imiona z różnych stron świata, a także np. "Dark names" czy "Celestial names".

Imiona i ich znaczenia.
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Zdecydowanie najlepsze jest Polish name AleÅ¡. Niektóre French names i Hungarian names zresztą nie ustępują mu tak bardzo.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

E tam, to jeszcze nic w porównaniu z podobną stroną, którą kiedyś zwiedziłam (niestety, link zaginął w pomroce dziejów), gdzie jako polskie imiona były wymienione takie słowa jak pacierz albo poranek...
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

O psiakrew, żebym to ja wiedziała kiedyś. Synu bym dała Pacierz.
Ale fajne imię dla dziewczynki - Rorata.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ