Kiedy powieść jest wystarczająca duża?

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Faktycznie, umknęło mi. Dziękuję.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Avenitr

Post autor: Avenitr »

Jako, że nie mam zbytnio czasu na czytanie wszystkich postów, więc odniosę się jedynie do pierwszego.
Otóż granic praktycznie nie ma. Nie wzorujmy się na takej ostetniej części Harry'ego Pottera, która jest opasłym tomiskiem, a na pierwszej, cieniutkiej części.
Aby zachęcić czytelników do czytania książka debiutanta nie może być zbyt gruba, bo nikt po nią nie sięgnie.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A weź sobie i przeczytaj Forumokietę.

Dla ułatwienia podpowiem - stosowanie kolorków, linków, większych niż 4 linijki sygnaturek jest na tym forum ZAKAZANE.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Mam kolejne pytanko formalne. Czy jeśli moje pojedyncze opowiadanko ukaże się w jakiejś antologii, to czy potem, podczas składania własnego zbioru opowiadań (myśląc już poważnie o zaproponowaniu go wydawcy) mogę brać ten tekst pod uwagę i włączyć go do zbioru?
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Zależy, jak uzgodnisz z wydawcą antologii. Zwykle z góry zakłada się, że premiera w antologii nie ma być przeszkodą dla późniejszej publikacji w zbiorze. Gdyby pojawiły się jakieś trudności związane z literą umowy, jest jeszcze i taka możliwość, że wydawcy zechcą się dogadać.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Zależy od umowy. A konkretniej od tego z kim jest zawarta umowa na opowiadanie, a z kim na zbiór i jakie są warunki tych umów.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

A jeżeli opko było w antologii konkursowej, niekomercyjnej? Wtedy zależy to od wydawcy zbiorku?
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Rodzaj antologii nie ma tu nic do rzeczy. Liczą się postanowienia umowy zawartej z jej wydawcą.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Metallic pisze:Mam kolejne pytanko formalne. Czy jeśli moje pojedyncze opowiadanko ukaże się w jakiejś antologii, to czy potem, podczas składania własnego zbioru opowiadań (myśląc już poważnie o zaproponowaniu go wydawcy) mogę brać ten tekst pod uwagę i włączyć go do zbioru?
Na 99% można, chyba, że umowa zawarta z pierwotnym wydawcą jest jakaś odjechana :) Ale to dotyczy w zasadzie tylko wydań komercyjnych, za które autor dostaje pieniądze. A takie umowy niemal się obecnie nie zdarzają. Jeszcze odnośnie tego "proponowania wydawcy swojego zbioru opowiadań" ( zawierającego rzeczy już publikowane)... W zasadzie to wydawca coś takiego proponuje ( bo musi ocenić czy autor jest na tyle znany, że takowy się sprzeda). Co innego jeśli zbiorek jest w 100% niepublikowany, wtedy można proponować samemu :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Gesualdo
Niegrzeszny Mag
Posty: 1752
Rejestracja: pn, 01 wrz 2008 14:45

Post autor: Gesualdo »

Metallic pisze:Mam kolejne pytanko formalne. Czy jeśli moje pojedyncze opowiadanko ukaże się w jakiejś antologii, to czy potem, podczas składania własnego zbioru opowiadań (myśląc już poważnie o zaproponowaniu go wydawcy) mogę brać ten tekst pod uwagę i włączyć go do zbioru?
Nawet jeśli w umowie sprzedasz prawa majątkowe do swojego opka, to wyczytałem w ustawie, że może ono posłużyć, jako część większej całości. Czyli nie możesz opublikować pojedynczego, ale w zbiorku to chyba tak.
"Jestem kompozytorem i coś pewnie chciałem, ale już zapomniałem."

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Zbiorek jest zupełnie nowy poza jednym, jedynym tekstem (który de facto też się jeszcze nie ukazał). A z tym proponowaniem, to raczej nie będę czekał, aż wydawca mi cokolwiek zaproponuje, zważywszy, że nie wie, że w ogóle istnieję :) Jak będzie gotowe, wybiorę ze dwa teksty i wyślę jako próbkę.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
eses
Psztymulec
Posty: 984
Rejestracja: sob, 01 paź 2005 19:59

Post autor: eses »

Może Cię rozczaruję, ale na podstawie dwóch opowiadań nikt nie opublikuje całego zbioru nieznanego debiutanta. W najlepszym razie poproszą Cię o przesłanie całości, by móc wydać jakąś opinię.
BB + PnL = 66,6%...
I więcej w formie książki nie będzie ;)

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

Przesłanie całości - nie ma problemu, jeśli sobie tego zażyczą. Ale chyba nie od razu?
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

Może jednak od razu? Dwa opowiadania to za mało, aby wyrobić sobie zdanie o autorze. Zaś zbiorek - zwłaszcza jakoś już skomponowany, byłby i podstawą do sformułowania opinii i propozycją, nad którą warto zastanawiać się na poważnie (niezależnie od wyniku tych rozważań).

Awatar użytkownika
Metallic
Kadet Pirx
Posty: 1276
Rejestracja: sob, 22 mar 2008 21:17
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Metallic »

W sumie, to macie rację. Dzięki za rady.
"...handlarz starym książkami odkrywa, że jego zarośnięte chwastami, najzwyklejsze w świecie podwórko jest znacznie dłuższe, niż się wydaje - w istocie sięga ono aż do samych bram piekieł."

ODPOWIEDZ