Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Xiri »

Może się ktoś wypowiedzieć w tej kwestii? http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/z-pod-i-spod;395.html
Jak w dzisiejszych czasach się to stosuje? Zawsze stosowałam "z pod mostu, z pod ziemi, z pod Warszawy, z przed wojny", a wychodzi na to, że "spod/sprzed" ma być.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

I co? Chcesz się spierać ze specjalistą?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: hundzia »

Podobne oświecenie w zeszłym roku miałam ze "spowrotem".
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

"Spowrotem" to ulubione słowo pewnej tłumaczki, która zresztą jest - o ile pamiętam - inżynierem.

A Przyboś przed wojną wydał tomik zatytułowany Z ponad. O ile wiem, w późniejszych wydaniach tytuł został dostosowany do nowych zasad.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Xiri »

Małgorzata pisze:I co? Chcesz się spierać ze specjalistą?

Chcę wiedzieć, co to znaczy "etymologicznie poprawne" w odniesieniu do naszych czasów. Bo nie napisali, że "z pod" jest obecnie błędem, tyle że kiedyś tak się pisało. Nie napisali najważniejszego: czy teraz to błąd, czy nie. Jeśli nie, czemu ludzie młodzi w 21. wieku piszą "z pod" czy jakieś "z poza".

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: neularger »

Nie, to nie jest błąd.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: hundzia »

Jak już wspominałam, kopanie leżącego.
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Chcę wiedzieć, co to znaczy "etymologicznie poprawne" w odniesieniu do naszych czasów.
Yyy... Nie bardzo rozumiem, o co chodzi z odniesieniem do naszych czasów. W linku do poradni jest wyraźnie napisane, od kiedy zrost "sprzed", "spod" i inne takie jest poprawny (1936, czyli, jeśli mnie pamięć nie myli, wielka reforma ortograficzna).
Bo nie napisali, że "z pod" jest obecnie błędem, tyle że kiedyś tak się pisało. Nie napisali najważniejszego: czy teraz to błąd, czy nie.

Nie napisano, że to błąd, ponieważ obie formy są poprawne, chociaż jedna jest starsza, a druga nowsza => oboczność.
Trochę moich domysłów pozwolę sobie dorzucić w tej kwestii. W 1936, gdy kodyfikowano zasady pisowni, formy "zrośnięte" przyimków były bardziej produktywne (występowały częściej) niż formy pisane rozdzielnie, dlatego wprowadzono je do ortografii. W tamtych czasach zmiany językowe postępowały stosunkowo wolno, więc pewnie zrosty były typowe już od stu lat z górą, a spece w 1936 tylko je zalegalizowali. Wiedzieli jednak, że zmiana językowa jest procesem ewolucyjnym, nie rewolucyjnym, dali więc ludziom czas na przyzwyczajenie się do nowej pisowni, czyli nie skreślili formy starszej. Zakładali zapewne, że młode pokolenia będą używały nowszej, zrośniętej formy, która za pokolenie lub dwa się utrwali, a stara forma rozdzielna zaniknie naturalnie - i następcy tych specjalistów w nowych słownikach zamieszczą już tylko tę nową formę. Przypuszczam, że ówcześni specjaliści zakładali okres przejściowy na pokolenie lub dwa.
I wydawało się, że mieli rację - moje pokolenie używało już formy nowszej, zrośniętej, jako jedynej.
Ale... nadszedł internet. Procesy zmian językowych, które przyśpieszyły trochę wraz z pojawieniem się szybszych środków komunikacji, a potem mediów masowych, dostały kopa, o jakim językoznawcom się nie śniło. I wszystkie zakłady zostały anulowane.
Jeśli nie, czemu ludzie młodzi w 21. wieku piszą "z pod" czy jakieś "z poza".
Bo są głupi i nauczenie się ortografii przekracza zdolności ich małych, ciemnych, ciasnych i kabotyńskich rozumków. Na dodatek wśród części z nich panuje przekonanie, że pisownia "spoza" (i podobne) to komunistyczne wymysły, dlatego w dobrym tonie należy jej unikać.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: nimfa bagienna »

Xiri pisze:Bo nie napisali, że "z pod" jest obecnie błędem, tyle że kiedyś tak się pisało. Nie napisali najważniejszego: czy teraz to błąd, czy nie.
Per analogiam: używanie słów w rodzaju: wżdy, lubo, aza, azali czy aliści też nie jest niepoprawne, ale jednak się ich nie stosuje. Chyba że przy stylizacjach.
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Xiri »

Dziękuję, Małgorzato. Lepiej wyjaśnić się tego nie dało.
A hundzi jak zwykle nie rozumiem. Ja prosty człowiek jestem, kiepsko radzę sobie z aluzjami. Do mnie trzeba pisać wprost. Chyba że to nie do mnie było, ale po prostu komentarz do dyskusji.

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: hundzia »

Xiri pisze:A hundzi jak zwykle nie rozumiem. Ja prosty człowiek jestem, kiepsko radzę sobie z aluzjami. Do mnie trzeba pisać wprost. Chyba że to nie do mnie było, ale po prostu komentarz do dyskusji.
Xiri, ale to nie było do ciebie.
e.cycata
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Xiri »

Łoki ;) Dzięki, że napisałaś.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

Szli sobie X i Y. X nagle się zatrzymał. W sekundę później Y też stanął w miejscu. Chyba jednak nie można napisać, że Y poszedł w ślady X-a?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Beata
Stalker
Posty: 1814
Rejestracja: wt, 10 wrz 2013 10:33
Płeć: Kobieta

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Beata »

Symultanicznie, z jednosekundowym opóźnieniem sygnału. :D
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Y też stanął w miejscu.
Zawsze mam problem z tym miejscem. Można stanąć nie na miejscu? :X
So many wankers - so little time...

ODPOWIEDZ