Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: ElGeneral »

No-qanek pisze:O, ale w sumie "immanentne" mi pasuje. Bo to chyba coś takiego, a powiedzmy, że jakaś tam część rozmówców jest na tyle oblatana, że skojarzy. :)
Istnieje takie pojęcie, jak "nierozerwalny związek".
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Ale nierozerwalnie związanie może być również kwestią umowną - ta fraza nie ma rozróżnienia na "wewnętrzne" i "zewnętrzne" związki => to trzeba dookreślić opisowo właśnie, a No-qanek chciał proste rozróżnienie.

edit: Dookreślenie.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: ElGeneral »

Mosz recht, jak mówią prawdziwi Polacy.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

A nie zakamuflowana opcja niemiecka?
NMSP
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

A nie wiem. Nie znam się.
Właśnie mam problem z tym, na czym się nie znam. Czy w informatyce, cybernetyce i innych takich dziedzinach istnieje termin "samoprogramowanie"? Chodzi o komputer, który sam się programuje. Samoprogramowanie czy autoprogramowanie? Mam wrażenie, że to pierwsze, ale nie jestem pewna.
Jest jakiś spec na sali?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Cordeliane »

Za moich czasów było samoprogramowanie :)
Autoprogramowanie - to chyba tylko w kontekście automatycznego wyszukiwania i zapamiętywania stacji/kanałów radio albo TV przez urządzenie odbiorcze...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Twoje czasy wystarczą, Cordeliane, Ty młoda jesteś. Rozumiem, że komputeryzacja rozwija się szybko, ale chyba nie AŻ tak. :)))
Dziękuję pięknie, znaczy.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: neularger »

W życiu nie słyszałem o ustalonym terminie "samoprogramowanie". Co prawda, ktoś kiedyś wspominał o urządzeniach samoprogramujących się, ale nie żeby to było jakieś ogólnie znane pojęcie... :(

edit. było też o sieciach samouczących się...:)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Nie chodzi o sieci, które same się uczą. Chodzi o komputer (kwantowy), który sam się programuje.
Samoprogramujący się komputer wykonuje czynność, którą jakoś trzeba nazwać. Znaczy, musiało to już istnieć. Istnieje w NLP, a NLP ściąga od informatyków.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Cordeliane »

Pojęcie samoprogramowania na pewno istnieje w kontekście układów cyfrowych, miałam też wspomniane w kontekście komputerów, na wyższym poziomie - ale to generalnie wciąż jest pieśń przyszłości, stąd rzeczywiście trudno powiedzieć, że termin jest ustalony. Ale jest jednak na tyle jasny, że chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, o czym mowa :)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: neularger »

Jasne, że nie. Ale Margotta pytała o termin z informatyki - a ja słyszałem o sieciach samouczących się/samoprogramujących się o układach autoorganizujących się czy samoorganizujących się, więc, jak myślę, termin jest ogólnojęzykowy taki, bo IMO, IT sobie jeszcze dobrze definicji nie wyrobiło... :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Małgorzata »

Mieszasz, Neulargerze. :P
Specjalnie mi to robisz, żebym miała mętlik w głowie. To był prosty problem słowotwórczy, ponieważ po polsku istnieje auto- i samo- w tym samym zakresie znaczeniowym. Niepewność dotyczyła używanego terminu - bo jakiś musiał istnieć, choćby do teoretyzowania o tych sieciach i komputerach wyższej generacji czy kwantowych, albo innych takich.
Problem w tym, że "auto" może tworzyć dwojakie znaczenia:
- auto = automatyczny, np. autopilot,
- auto = samodzielny, sam, np. autopromocja.
Dlatego nie wiedziałam, który sobie wybrali ścisłowcy tym razem. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: neularger »

Oj tam, zaraz mieszasz. :)
Tylko nie mam całkowitej pewności że taki termin istnieje... :(
Skoro Cordi twierdzi że słyszała, mnie się, między innymi, też o uszy obiło, niech i tak zostanie "samoprogramowanie"
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Alfi »

Tak przy okazji: czym się kierować wybierając między przedrostkami "auto" i "samo"? Skoro "samoprogramowanie", to czemu "autopromocja", a nie "samopromocja"?
Ja bym tak na wyczucie twierdził, że w słowach o bardziej swojskiej formie ("programowanie" jak "robienie") lepsze jest "samo", a przy tych brzmiących obco i bardziej "uczenie" - raczej "auto". Ale to raczej moja intuicja.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Rozterki gramatyczne młodego aŁtora

Post autor: Cordeliane »

Ja bym się trzymała "samo", tam, gdzie już nie utarło się inaczej. Problem z "auto" to niejednoznaczność - może też wszak oznaczać "samochodowy" (autoalarm, automyjnia), lub sugerować automatyczność jakiejś czynności (autopilot, autokorekta)...
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

ODPOWIEDZ