Nauka jezykow na potrzeby tworczosci.

Żale i radości wszystkich początkujących na niwie.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Nauka jezykow na potrzeby tworczosci.

Post autor: Albiorix »

Zasadniczo nie interesuje mnie nauka jezyka tak by cos z nim ￱powiedziec albo napisac. Chce tylko zestawu pomocy do napisania kilku slow, w porywach zdan, by zilustrowac bariery komunikacyjne miedzy postaciami. Jak np nie znam laciny ale moge sobie wybrac zawsze cos ze zbioru smiesznych lacinskich powiedzonek. Moga byc przyklady literackie albo artykuly naukowe na poziomie popularnym albo podreczniki do nauki jezyka etc.

Tym razem potrzebuje polskiego z epoki poganskiej. Wiem ze nie ma za duzo zrodel i jest to kwesia widzimisie badaczy, ale potrzeba mi po prostu czegos co brzmi wiarygodnie. Stara basn mam.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Agarwaen »

Nie było wtedy polskiego.

Żeby nie być całkiem wrednym zasugeruje uściślenie dokładniejsze okresu i ludu z danego regionu, inaczej mówili kaszubi, a inaczej opolanie.
Ostatnio zmieniony czw, 18 mar 2010 21:51 przez Agarwaen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Ale trudno się posługiwać SCS-em. Najlepiej to i owo ściągnąć z Gołubiewa.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Ale Gołubiew już chrześcijański przecież... :P
A scs-em też nie mówiono na ziemiach polskichza częśto, no i to też raczej chrześcijański narzut u nas byłby.
Przedpiśmienny język polski? Yyyy... :X
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nagranie mowy tronowej Piasta Kołodzieja chyba się nie zachowało (taśma się zerwała czy cuś). A wszelkie archaizmy w powieściach historycznych o epoce piastowskiej sięgają w najlepszym razie XV-XVI wieku. Zdanek typu "idzie tobie krol" albo uroczych form w rodzaju "zapłakachą" w żadnej nie uświadczysz. I dobrze. Już na Gołubiewa (a nawet Bunscha) niektórzy sarkają, że niezrozumiały.
Twierdzę, że najlepiej się inspirować Gołubiewem, ewentualnie jeszcze (ale oszczędnie, z umiarem) różnymi przedrenesansowymi perełkami typu Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią czy Legenda o św. Aleksym albo Satyra na leniwych chłopów.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Hmm... chyba najstarszym zapisem języka polskiego jest pierwsza zwrotka Bogurodzicy. Bodajże z XIII wieku pochodzi.

Edit, bo całe słówko zjadłem.
Ostatnio zmieniony czw, 18 mar 2010 22:25 przez Młodzik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Alfi pisze:Twierdzę, że najlepiej się inspirować Gołubiewem, ewentualnie jeszcze (ale oszczędnie, z umiarem) różnymi przedrenesansowymi perełkami typu Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią czy Legenda o św. Aleksym albo Satyra na leniwych chłopów.
Można też sięgnąć do najstarszych zabytków piśmiennictwa polskiego - "Chrestomatia polska" będzie przydatna.
Ale to wszystko kanał, bo Agarwaen słusznie zauważył, że okres wcześniejszy, to stare dialekty i potrzebne jest przede wszystkim określenie lokalizacji. Wtedy można coś jeszcze kombinować... :X

edit: cytat dodany, bo Młodzik się wciął i nick Przedpiścy poprawiony, bo pomyliłam.

Młodziku, w Księdze Henrykowskiej jest chyba najstarszy polski zapisek. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Ja tylko licealistą jestem, napisałem to, co wyniosłem z lekcji polskiego ;).

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Małgorzata pisze: w Księdze Henrykowskiej jest chyba najstarszy polski zapisek.
A to nie plagiat z Jaskra?

Edit: cytat
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Wikipedia mówi, że to rycerz powiedział, więc chyba Jaskier odpada. :P

Młodziku, nie wierzę, że Ci tego na polskim nie wykładano => musiała być wzmianka. :P
<wapno mode/on> Co z tą edukacją się teraz porobiło, no... <wapno mode/off>
Tu masz trochę.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Zdążyłem spojrzeć.
Nie pamiętam, żeby była wzmianka o Księdze Henrykowskiej, a pamięć mam bardzo dobrą.

A teraz, droga Małgorzato, usiądź wygodnie, rozluźnij się i wyobraź sobie, że jestem w tzw. elytarnym liceum, gdzie przerabia się znacznie więcej niż potrzeba do matury.
Co się dzieje w zwykłych liceach, to aż strach mówić :X.

Edit: Z mojej strony EOT, bo odbiegamy od tematu.

Awatar użytkownika
Procella
Fargi
Posty: 320
Rejestracja: sob, 16 sty 2010 22:02

Post autor: Procella »

W moim liceum (w małym miasteczku, raczej umiarkowanie elitarne) tłukło się to do znudzenia.

Ale ja przedreformowa jestem (chwalmy ..................*!). Jeszcze coś musiałam wiedzieć, a nie tylko ćwiczyć rozwiązywanie testów.

__________________
*bóstwo według uznania czytającego
¿ǝıʍołƃ ɐu ıoʇs ʇɐıʍś ǝż 'ǝıuǝżɐɹʍ ɯǝsɐzɔ ǝıɔɐɯ

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Procella pisze:(chwalmy ..................*!).
Widziałam, że w internecie na domyślne bóstwo często używa się określenia $Deity. :-) Nie pytajcie, czemu $, bo nie wiem (może to jakiś informatyczny symbol?)
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Młodzik pisze:Nie pamiętam, żeby była wzmianka o Księdze Henrykowskiej, a pamięć mam bardzo dobrą.

A teraz, droga Małgorzato, usiądź wygodnie, rozluźnij się i wyobraź sobie, że jestem w tzw. elytarnym liceum, gdzie przerabia się znacznie więcej niż potrzeba do matury.
Co się dzieje w zwykłych liceach, to aż strach mówić :X.
Już w epoce poreformowalnej (a ja do drugiego rocznika tejże należę, więc wciąż eksperymentalnego) co najmniej wzmianka o Księdze henrykowskiej była. Była cała lekcja na najstarsze zabytki polskiego piśmiennictwa, o Boguchwale (choć Czech), poszczególnych Kronikach, Bogurodzicy.
Nie chodziłem do elytarnego liceum (chociaż może mając w miasteczku wybór jednego z jednego to jednak elitarnego). Nie trzeba było mieć nawet rozszerzonego języka polskiego.
No ale offtopuję ;)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

$costam to zmienna w PHP, najpopularniejszym języku do tworzenia mechaniki stron.

Mogę dopasować pochodzenie postaci tak żeby trafiła na teren o którym są jakiekolwiek ciekawe informacje i historie. Myślałem o okolicach bursztynowego szlaku żeby mogła znać kilka słów po łacinie żeby mogła się dogadać. Po tysiącletniej drzemce i tak jej głównym problemem będzie przystosowanie się do współczesności.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

ODPOWIEDZ