ZWT3: Z deszczu dźwięków pod rynnę melodii

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Mnie temat przerósł i zostawił po sobie tekst zupełnie zły i na kartkach :(
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Testowałem na
Notepad ++
OpenOffice.org 3

Po pierwsze, po skopiowaniu tekstu z forum lub PW często jest dodana spacja na końcu. Zupełnie zbędna, której w ogóle nie było i nie powinno być.

Po drugie: Office nowy akapit oznacza spacją i specjalnym znakiem nowej linii, nie znakiem ¶. To daje 2 znaki zamiast zera znaków. Znak ¶ jest dopiero na końcu całego tekstu.

Skopiowanie do notatnika a potem stamtąd do Office'a powoduje, że Office traktuje akapity tak jak notatnik.

Wniosek:
Przekroczenie limitu bierze się z tego, że pisząc autor nowy akapit robi enterem (¶), którego chyba żaden program nie liczy jako znak. Potem po skopiowaniu z forum Office zamienia to na dwa znaki, które są liczone.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Ja skasowałam te zbędne spacje na końcu akapitów w Open Office. I wciąż wychodziło za dużo znaków. Przyglądałam się tekstom ze znacznikami akapitów itp i nie widziałam więcej zbędnych spacji ani akapitów.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

No tak, jeszcze się okazuje, że zależy to od przeglądarki:
Firefox - tak jak pisałem, spacja i znak końca linii (liczony)
Opera - akapit to spacja i ¶ (nieliczony)
IE - tadaa, raz zawiesiło Office'a, a potem tak jak FF plus dodana dziwna potrójna ramka
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Jak widać jest to problem. Wolałbym zwyczajnie napisać, sprawdzić i pokombinować ze znakami a nie uprawiać kombinacje z kopiowaniem do notatników, usuwaniem jakiś dziwnych nieistniejących spacji itp.
Jeśli mogę coś zasugerować na przyszłość... Może wyznaczyć limit w znakach bez spacji? Odpowiednio go zmniejszyć (np. zamiast 1500 ze spacjami -> 1200 bez spacji) i po problemach.

Sorki, że się wpierniczam, ale to dość irytujące co czytam powyżej.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Ależ to jest nieodłączny element folkloru najwyraźniej. A limitów bez spacji nie damy, bo nie, bo bez spacji się tekstów nie czyta i bo tak było zawsze i tak ma być wciąż.
W Open Office przekleiłam, sprawdziłam, czy są zbędne spacje (bo wyobraźcie sobie, że takie dyskusje zdarzały się wcześniej, niesamowite, nie?), skasowałam zbędne spacje, zostało wciąż za dużo znaków. :P

NMSP
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
bcr
Dwelf
Posty: 578
Rejestracja: śr, 03 maja 2006 20:02

Post autor: bcr »

Zasady pisze:4. Ograniczenie formalne - ilość znaków - liczymy zawsze ze spacjami, bowiem bez spacji utworu czytać się nie da!
Nie wiem, czy to miejska legenda, czy prawda - podobno jeden z wydawców postanowił tłumaczom płacić za liczbę znaków bez spacji - ci się zgodzili, pod warunkiem, że tłumaczenia będą tak właśnie, bez spacji, oddawać.
Odkąd pojawiły się fora internetowe, ściany publicznych toalet są znacznie czystsze.

Nocny śpiewak
Sepulka
Posty: 33
Rejestracja: ndz, 12 lip 2009 15:20

Post autor: Nocny śpiewak »

Nie ma co narzekac, byc moze nastepne warsztaty beda ograniczone 150 slowami i wtedy wszystkie osoby majace problemy ze spacjami beda mogly spac spokojnie
Four year old boy with massive caffeine high and a permanent and yet very small erection.

Awatar użytkownika
podzjazdem
Dwelf
Posty: 505
Rejestracja: śr, 21 mar 2007 07:58

Post autor: podzjazdem »

Trochę już widziałem na warsztatach. Ta dyskusja trochę przypomina nasze drogi, niby naprawiane, ale jednak wciąż dziurawe. Jak feniks z popiołów...
Osusz skrzydła, bracie. Na mokrych od łez daleko nie zalecisz...

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Nie będą. Wtedy znów będzie problem z krótkimi myślnikami w Wordzie :)

Zmuszasz nas w ten sposób Bebe do zdobywania Open Office'a i kombinowania z tekstem. A przyznam, że powoli zaczynam wkraczać w wiek, gdy wolę wszystko co ma związek z informatyką, komputerami i internetem załatwiać najprostszym, najłatwiej dostępnym sposobem. Co oznacza niechęć do korzystania z jakichkolwiek aplikacji poza tymi które już mam :)
Jak sobie przypomnę dawne czasy... gdy się kupiło nowy magnetowid i siedziałem nad instrukcją z pilotem póki nie rozpykałem wszystkich, nawet najbardziej bzdurnych funkcji... Teraz jak dziecko Ludda, kupiłem dvd i po kilku stronach instrukcji mnie odrzuciło, wiem tylko jak płytę wsadzić i PLAY nacisnąć :)

No trudno.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

A po co Open Office? Przecież można to samo - czyli obejrzeć tekst przeklejony z forum ze znacznikami - zrobić w Wordzie, czy czymkolwiek innym. Taki przycisk jest przeważnie, pokaż znaczniki czy coś. Jeśli wiem, że piszę na styk z ilością znaków, to sprawdzam. I tak piszącemu zabierze to dużo mniej czasu, niż mnie lub Margocie sprawdzenie ponad 20 tekstów.
O!
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Bebe pisze:I tak piszącemu zabierze to dużo mniej czasu, niż mnie lub Margocie sprawdzenie ponad 20 tekstów.
To mnie najbardziej przekonuje.

Kajam się jeszcze raz. Głupio, że zapomniałem o liczeniu spacji, nie dość że pamiętałem o tym przy poprzedniej edycji, nie dość, że mogłem sobie nie przyjmować tego obecnie jako pewnika bo mogłem jeszcze się cofnąć do poprzednich dyskusji i sprawdzić. Na dokładkę jest przecież Regulami i FAQ przy regulaminie, gdzie stoi jak wół, że spacje się liczy, a ja baran nie zajrzałem...

Ale przy okazji, skoro już zajrzałem, chciałem zwrócić uwagę szefowej. Teskty z przekroczoną iloscią znaków, czyli niespełnienie wymogu formalnego, poszły pod kreskę.
Małgorzata pisze:2. Jeżeli utwór nie spełni wymogów tematycznych – znajdzie się pod kreską, czyli nie zostanie uwzględniony w komentarzach i ewentualnej ankiecie.

3. Jeżeli utwór nie spełni wymogów formalnych – za pierwszym razem Autor otrzyma żółtą kartkę. Za kolejne naruszenie - czerwona kartka i tekst ląduje pod kreską.
Co prawda Małgorzata też napisała, że podkreskowe i tak skomentuje, na końcu, nie mniej zwracam delikatnie uwagę, że mi się kartka należy, a nie krecha :)
Wybaczcie, mam skrzywienie zawodowe.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Nie chodzi o spacje tylko akapity.

Kod: Zaznacz cały

jeż kos
wszystkie programy: 7 znaków

Kod: Zaznacz cały

jeż
kos
notepad++, office, przy stosowaniu entera jako nowego akapitu: 6 znaków, trochę głupio, że mniej niż poprzednie

Kod: Zaznacz cały

jeż
kos
po skopiowaniu do office'a z forum: 8 lub 9 raz się udaje ze spacją na samym końcu, a raz bez
po skasowaniu zbędnych spacji (powstałych przez kopiowanie z forum, nie przez błąd autora): 7

Kod: Zaznacz cały

jeż

kos
jak wyżej: 9 lub 10
enterami byłoby: 6

Jak liczy się fachowo? Pewnie nie kopiuje się z forów, ale widać, że można nabić sobie znaków stosując znak nowej linii (zwykły notatnik, ani format txt tego nie ma) zamiast entera.

I sprawa przeglądarki.
Bebe ma Operę, Małgorzata Firefoxa.

Kostek666 i Wolfie mogą być nad albo pod kreską, ale nie była podana jednoznaczna metoda liczenia znaków.

Kruger nie policzył ponad 200 spacji, to co innego.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Ja wiedziałam, że tak będzie, wiedziałam. Nic nie jest ważniejsze i nic nie jest bardziej pasjonujące, niż liczenie znaków zawsze i wszędzie.
Ludzie, pogrzebcie sobie w wyszukiwarce, temat wypływał milion albo i dwa miliony raz. To po pierwsze.
Po drugie: może warto było by do zasad następnych WT dopisać, że wynik liczenia znaków przez programy Margo i Bebe jest ostateczny i nie podlega dyskusji...
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Milena, daj spokój.
Człowiek się zawsze czegoś nauczy. Ja jestem Szaremu wdzięczny, bo pomijając moje błędne założenia i wynikłą z tego nadmierną ilość znaków, to nawet jakbym pisał pod 1500 ze spacjami to też pewnie bym wyszedł ponad limit. Nie zwróciłbym uwagi na spacje przed enterami itp.
Więc jeśli temat wraca ale z sensem, to jeszcze nic tak bardzo złego.

A jeszcze dochodzi to tego fakt, że sposób liczenia spacji lub traktowania myślników opisanyw poście przez daną osobę może naprawdę zostać niezrozumiany przez kogoś...

Nic się nie stało, pogadaliśmy, wiemy o co chodzi, nie spinaj się tak.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

ODPOWIEDZ