Jak obrazić uczucia, również religijne - przepis by Behemoth

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

O ile wiem, za ścięcie świętego dębu został zabity chyba raczej jakiś Niemiec na Pomorzu (nie wiem, czy go potem kanonizowali, czy nie). Św. Wojciech biwakował w świętym gaju. Co do meritum - dla Prusów mogło to być świętokradztwo. Dzisiaj wykpiłby się niewielką grzywną, albo mógłby się wytłumaczyć nieświadomością (która chyba nie jest tym samym, co nieznajomość prawa).
A czy wygłoszone publicznie słowa "Chwała mordercom" nie są złamaniem prawa? Nie znam naszego kodeksu karnego na pamięć, ale w niektórych krajach publiczna pochwała zbrodni (w tym wypadku morderstwa) jest uważana za przestępstwo.

Swoją drogą, przebieg całej wyprawy dowodzi, że ci Prusowie byli dość tolerancyjni, jak na tamte czasy.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Jak sięgnąć pamięcią w nasze dzieje stare,
Raz ofiara na biednych, raz biedni na ofiarę ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Och, Generale, niedawno moje uczucia religijne zostały poważnie obrażone (do dziś zresztą z tego powodu płaczą, biedne uczucia). Jedna niewiasta stwierdziła, że w żadnej absolutnie żadnej sprawie racji mieć nie mogę, bo jestem katolikiem, więc choćbym powiedział "Gombrowicz wielkim pisarzem był" to i tak byłaby to bzdura ;).
Choć to właściwie by chyba pod dyskryminację podpadało.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Alfi pisze:albo mógłby się wytłumaczyć nieświadomością
Raczej nieumyślnością. Bo ignorantia iuris nocet.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Miałem na myśli niewiedzę o tym, że miejsce jest obiektem sakralnym. To chyba nie to samo, co ignorantia iuris?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

No to byłaby nieumyślność w sensie prawnym, IMO. Bo to faktycznie ignorantia facti (soraski, jeśli zepsułem odmianę, deklinacje miałem dawno temu).
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Nie zepsułeś:).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Alfi pisze:
A czy wygłoszone publicznie słowa "Chwała mordercom" nie są złamaniem prawa? Nie znam naszego kodeksu karnego na pamięć, ale w niektórych krajach publiczna pochwała zbrodni (w tym wypadku morderstwa) jest uważana za przestępstwo.
Warto by to gdzieś wyszperać, ale mam wrażenie, że nie znaleźlibyśmy takiego przepisu. Na przykład co by było niestosownego w publicznym stwierdzeniu "chwała mordercom Heydricha", czy Jeżowa, czy Mussoliniego itd.?

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Na przykład co by było niestosownego w publicznym stwierdzeniu "chwała mordercom Heydricha", czy Jeżowa, czy Mussoliniego itd.?
IMO chwalenie morderców jest niestosowne. Choć, gdyby za to karać, to sądy by się zatkały. Toć wielu z nich ma pomniki, szkoły i ulice. Piotr Wysocki czy Xawery Dunikowski choćby.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

kaj pisze:IMO chwalenie morderców jest niestosowne. Choć, gdyby za to karać, to sądy by się zatkały. Toć wielu z nich ma pomniki, szkoły i ulice. Piotr Wysocki czy Xawery Dunikowski choćby.
Dunikowski zastrzelił Pawliszaka w sprzeczce. Sensu stricte nie było to morderstwo...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

ElGeneral pisze:Wokalista Behemotha Adam Darski najprawdopodobniej znowu stanie przed gdańskim sądem. Tym razem Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, wytacza mu proces cywilny. Twierdzi, że muzyk - znieważając papieża i św. Wojciecha - obraził w ten sposób jego uczucia religijne
Przypomina mi się jako żywo przypadek opisany w "Zrób sobie raj", książkę o Czechach pióra Mariusza Szczygła. Kiedy czeski artysta David Černŷ wystawił rzeźbę Sikający, obraził się śmiertelnie czeski prawicowiec Ladislav Bátory. Do tego Černŷ tak opisał rzeźbę, która traktowała o Czechach:
Niewymieszana, nieciekawa, lekko sknedlikowana, nasiąknięta piwem, nieopalona masa. Czech to wieśniak, który jest chciwy, zachłanny, cwany i przebiegły, i trochę tchórz. To by mogła być tożsamość narodowa, prawda?
Bátory poszedł do sądu o obrazę jego uczuć patriotycznych, które wycenił na 5000 euro, ale prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa i umorzyła skargę.
Przy okazji wyszło, że Bátory jako ławnik dał za tę samą kradzież dwa lata Czechowi, a pięć Romowi.
It's me - the man your man could smell like.

ODPOWIEDZ