Kicz - czym jest?

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Harkonnen2
Pćma
Posty: 291
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 10:19

Post autor: Harkonnen2 »

Odnośnie kiczu w mordoklepkach >>Polecam<<

Zaznaczam przy tym, że nie czepiam się choreografii walk, to jest insza inszość. Cała scena jest nieziemska, z minami, warczeniem, darciem szat i oczywiście końcowym tekstem głównych bohaterów. :D Jak dla mnie całość tworzy idealny przykład kiczu :P
Aah! I see you have the machine that goes 'ping'. This is my favourite. You see, we lease this back from the company we sold it to, and that way, it comes under the monthly current budget and not the capital account.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Kto kiczuje, nie grzeszy. :D Życie byłoby monotonne i nudne, gdyby powstawały wyłącznie dzieła spełniające wszelkie reguły piękna, sensowności czy co tam jeszcze można wymyślić. Dzięki kiczowi życie jest sympatyczniejsze, bardziej zabawne, po prostu fajniejsze. Faktem jest też, że to właśnie wielbiciele Piękna (na przykład muzyki Wagnera) lub ci, którzy - podobnie jak Platon - pragnęli ukształtować społeczeństwo zgodnie z Ideą Piękna, stawali się zbrodniarzami lub inspiratorami zbrodni. A przynajmniej pozbawionymi poczucia humoru nudziarzami. We wszystkim należy oczywiście zachować właściwą miarę. Kicz powinien być niewielki. Rozdęty do rozmiarów bazyliki w Licheniu staje się czymś obrzydliwym. Nie ma więc co ukrywać - jestem zwolennikiem kiczu (co nie powinno dziwić u kogoś, kto jest fanem wyjątkowo kiczowatej serii o agencie 007 :) ).

A teraz sześć przykładów kiczu muzycznego, w wykonaniu trzech zespołów. (Ale nie zdziwcie się, jeśli stwierdzicie, że niektórych muzyków już widzieliście :) ):

The Move Down On The Bay
The Move California Man
bardzo wczesny ELO 10538 Overture
nieco późniejszy ELO Roll Over Beethoven
Wizzard See My Baby Jive
Wizzard Are You Ready To Rock?

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Harkonnen2 pisze:Odnośnie kiczu w mordoklepkach >>Polecam<<

Zaznaczam przy tym, że nie czepiam się choreografii walk, to jest insza inszość. Cała scena jest nieziemska, z minami, warczeniem, darciem szat i oczywiście końcowym tekstem głównych bohaterów. :D Jak dla mnie całość tworzy idealny przykład kiczu :P
Pikne!

Awatar użytkownika
Yuki
Furia Bez Pardonu
Posty: 2182
Rejestracja: śr, 22 cze 2005 13:17

Post autor: Yuki »

Umarłam.

Ten film to na pewno nie jest jakaś parodia?

DŻIZAS ;-DDD
There's some questions got answers and some haven't

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Cudności wielkiej :D
A jacy ślicznie naoliwieni pod tymi ubrankami byli. No, się zakochałam, normalnie.
Edit.
Zasadniczo zgadzam się z Marcinem Robertem. SZTUKA czy sztuka, nieważne, ma zaspokajać nasze potrzeby estetyczno-rozrywkowe. Jest taka, jakiej chcemy. Jedni potrzebują Kaplicy Sykstyńskiej, innych zadowala Licheń (cud urody, niewątpliwie). I co tu dużo gadać większości populacji ogólnoświatowej wystarcza Licheń, względnie Ich Troje - kisz sztandarowy. I świat, naprawdę z tego powodu nie zginie, albowiem zawsze tak było, jest i będzie.
Generalnie człowiekowi kicz jest potrzebny, choćby jako punkt odniesienia. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

To lepsze. Zwłaszcza Pan Z Brzuszkiem W Trykocie Tarzający Się Z Panią W Pianie.
A, zapomniałabym: OSTRZEGAM;). I: tylko dla dorosłych. (gwoli wyjaśnień: powyżej fragment boliłudu, poniżej teledysk popowy. Ostrzeżenia dlatego bo to... no, straszne jest;) )

EDiT: Jak kiczem jechać, to na całego. Bułgarski Wiśniewski, powiedzmy. Powyższe ostrzeżenia dotyczą tego też.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Azis wymiata, Wiśniewski cienias!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Yuki pisze:Ten film to na pewno nie jest jakaś parodia?
To nie parodia. To Cynthia Rothrock.
Ale można lepiej:
Są filmy tak tanie, że aktorzy sami robią efekty dźwiękowe...
I trochę droższe, lecz równie fascynujące (Bolly :D ).
Przykład 1
Przykład 2
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »


Awatar użytkownika
Lord Wader
Psztymulec
Posty: 901
Rejestracja: czw, 19 lip 2007 21:06

Post autor: Lord Wader »

Filmy mnie rozwalają :-)))

Kicz spokojniejszy, ale z ostatniej chwili.
Młodej Parze gratulujemy Mercedesa ;-)
Czy świat się wiele zmieni, jeżeli z młodych gniewnych wyrosną starzy wkurwieni?
Gdyby istniały światy równoległe, wszyscy bylibyśmy łajdakami :-D

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Marcin Robert pisze:Sprostowanie. W poniższej liście:
dałem złego linka do nieco późniejszego ELO.
Link poprawny: Roll Over Beethoven
Przepraszam, że się wtrącę, ale czy traktujesz muzykę ELO jako kicz dzisiejszy, czy ówczesny? Bo wiesz, zaraz zaczną wyłazić te wredne tempory mutantury... ;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

Schyłkowy The Move, Wizzard oraz wczesny ELO reprezentują tak zwany glam rock - styl muzyczny świadomie dążący do osiągnięcia efektu kiczu.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Marcin Robert pisze:Schyłkowy The Move, Wizzard oraz wczesny ELO reprezentują tak zwany glam rock - styl muzyczny świadomie dążący do osiągnięcia efektu kiczu.
Jakoś trudno mi się zgodzić z Tobą, ale to zapewne wina mojej starczej sklerozy. Akurat ELO w czasch mojej młodości, a był to czas ich potęgi, w żadnym razie z kiczem się nie kojarzyła. Może poza soundtrakiem "Xanadu", nagranym jak mi się wówczas wydawało "dla chleba". Kicz to była ABBA, Bee Gees, Boney M, ze o Euruption nie wspomnę. No i cała "playlista" Koncertu Życzeń w I PR ;)
A co do Glamu, to nawet w podanym przez Ciebie odnośniku do Wikipedii - ELO ne jest wymieniona jako przedstawiciel gatunku. Ta sama Wiki umieszcza ELO pomiędzy pop rockiem, a progressive rockiem.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

W powyższej swojej wypowiedzi na temat ELO chciałbym podkreślić słowo wczesny.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

W muzyce są dwa rodzaje kiczu: banalny i pretensjonalny.
Kicz banalny - np. disco polo.
Kicz pretensjonalny - np. rap, hip hop, metal.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

ODPOWIEDZ