Kicz - czym jest?

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Achika pisze:[zachłannie] A czytałaś coś Mniszkówny? Bo ja tylko parodię made by Magdalena Samozwaniec (cudną, nota bene).
My, filolodzy, żadnego tekstu się nie boimy. :P
Jasne, że czytałam. "Trędowatą" (obowiązkowo, bo książka figurowała w spisie lektur dla studentów) i z rozpędu "Ordynata Michorowskiego".
A "Na ustach grzechu" to zupełnie inna kategoria - finezja i kicz się przecież wykluczają. :)))

edit: cytat dodany.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

Nie czytałem, ale jeżeli kiczowata jest też powieść Między ustami a brzegiem pucharu (podobno jest), to wygląda na to, że na podstawie takiej powieści można nakręcić całkiem zgrabną i już nie kiczowatą komedyjkę.
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Małgorzata pisze:
A "Na ustach grzechu" to zupełnie inna kategoria - finezja i kicz się przecież wykluczają.
Ja zawsze marzyłem o napisaniu jakiejś takiej parodii (konkretnie myślałem niedawno o Bondzie), ale patrząc na różne Barry Trottery, tudzież na jakąś parodię Dana Browna, której tytułu nie pomnę, postanowiłem się na razie powstrzymać. Swoją drogą, Barry Trotter to dowód, że parodia bez finezji to kicz do kwadratu.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

Alfi pisze:Barry Trotter to dowód, że parodia bez finezji to kicz do kwadratu.
Dlatego jestem ogromnie ciekawa "Tani Grotter" :) Swoją drogą ciekawe, czy jakieś polskie wydawnictwo odważy się to wydać? Fabryka Słów?

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Bez pokazywania paluchem :P:P:P

A szczerze mówiąc, musiałabym się zapoznać z oryginałem.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

Ika pisze:Bez pokazywania paluchem :P:P:P
To nie tak :) Po prostu dużo czytam ostatnio wydanych przez FS Rosjan, w tym bardzo młodych i nieznanych poza krajem, więc to wydawnictwo przychodzi do głowy niejako automatem.
A jeśli mówisz poważnie, to tak jak w przypadku większości rosyjskich pozycji wydawanych przez FS, tekst oryginalny jest dostępny w rosyjskiej sieci. W każdym razie niektóre z powieści, w tym pierwsza - TG i Magiczny Kontrabas.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A czy przypadkiem w Tani Grotgier problemem by nie były u nas prawa autorskie? Nie do Tani, a do Heńka Garncarza. Coś mi się o uszy takiego obiło.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Małgorzata pisze:
Achika pisze:[zachłannie] A czytałaś coś Mniszkówny? Bo ja tylko parodię made by Magdalena Samozwaniec (cudną, nota bene).
My, filolodzy, żadnego tekstu się nie boimy. :P
Jasne, że czytałam. "Trędowatą" (obowiązkowo, bo książka figurowała w spisie lektur dla studentów) i z rozpędu "Ordynata Michorowskiego".
A "Na ustach grzechu" to zupełnie inna kategoria - finezja i kicz się przecież wykluczają. :)))

edit: cytat dodany.
Mam "Dzieje Grzechu" Śliczne wydanie. Tłoczona okładka. Całe 3 zł za to dałem. Ale nie idzie. Łoj chyba nasz wybitny a sąsiad przez Radostowę dziadków po mamusi skiczył. Pomimo kilku mądrości, które wsadził.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »


ODPOWIEDZ