Czarownice, wiedźmy, czyli co o nich wiem.

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Wanderlej

Post autor: Wanderlej »

Dokładnie tak, jak napisała An-Nah;)
Czarownice najogólniej wywodzą się z bardzo wielu, różnych religii starożytnych od judaizmu, przez mitologię grecką, po wiarę słowiańską. Potem fakt ten, tak jak wiele innych zostało wykorzystanych przez muslim, katolicyzm, sekty protestanckie jak purytanie, inne religie późnego średniowiecza (ale czasem także administracje władzy) do pozbywania się kobiet mających lub mogących mieć coś do powiedzenia lub utwierdzeniu społeczności, że ,,Zły czuwa".
Wydaje mi się, że to jest najkrótsza odpowiedź ,,kim były czarownice" bez zbędnych teorii spiskowych.

Awatar użytkownika
An-Nah
Mamun
Posty: 135
Rejestracja: czw, 14 cze 2007 19:05

Post autor: An-Nah »

Ja bym jeszcze zasugerowała że często nawet nie chodziło o pozbycie się wolnomyślicieli potencjalnych, że często łowcy czarownic wierzyli święcie, że z czarownicą (Lub czarownikiem! Nie mówiąc już o procesach i egzekucjach zwierząt!) mają do czynienia. Oni też w końcu mieli prawo do tworzenia teorii spiskowych. To nie byłaby świadoma eliminacja kogoś, kto nie ma mocy, ale się władzy naraził, ale pozbywanie się czarownic realnych z punktu widzenia "łowcy". Przypadki pozbywania się w ten sposób konkurencji albo dziewki, która odmówiła na pewno się zdarzały, ale wątpliwe, żeby stanowiły większość przypadków.

Edit: drobna korekta

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

An-Nah pisze:często łowcy czarownic wierzyli święcie, że z czarownicą (...) mają do czynienia.
A często chodziło o to, by się wykazać, by udowodnić przełożonym własną "wydajność", a sobie - sens wykonywanego "zawodu". Przecież gdyby dopuścili do siebie myśl, że czarownic nie ma, byliby zwykłymi mordercami.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Myślę że często mieli rację, tzn nie rację moralną paląc a racjonalną ocenę osoby jako czarownicy bądź czarownika.
Nie widzę racjonalnych powodów dla których w jakiejkolwiek epoce miałoby być mało czarownic w społeczeństwie. Czarostwo to zawód jak każdy inny, rządzi się jak inne profesje prawami rynku, popyt tworzy czarowników.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Przypomniałam sobie, co mówiła mi babcia => cechą czarownicy jest leworęczność. :)))

Na tym forum jest sporo czarownic. Nie wiem, czy w przypadku mężczyzn też jest to cecha czarowników, ale jeżeli tak - to sporo również czarowników. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

Małgorzata pisze:cechą czarownicy jest leworęczność. :)))
O ranyjulek! Wydało się! O-o

Awatar użytkownika
An-Nah
Mamun
Posty: 135
Rejestracja: czw, 14 cze 2007 19:05

Post autor: An-Nah »

Cóż, ja z kolei mam ojca szamana :) On sam uważa swój zawód (informatyk) za szamaństwo, a ponieważ trafił go kiedyś piorun, widać, że siły nadprzyrodzone uznały, że szamani zajmujący się duchami komputerowymi są przydatni społeczeństwu :)

Awatar użytkownika
Feline
Kurdel
Posty: 756
Rejestracja: pt, 01 sie 2008 11:06

Post autor: Feline »

An-Nah pisze:Cóż, ja z kolei mam ojca szamana :) On sam uważa swój zawód (informatyk) za szamaństwo
Rzecz to z dawna udowodniona. MZIMU nadal aktualne :)

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Sam jestem informatykiem i szamanem :) Jedynym powodem dla którego (już) nie przywołuję deszczu i nie podróżuje w snach jest to że łatwiej dostać dobrze płatną pracę przy komputerach :)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Co dowodzi, że informatyk ma status szamana właśnie. Toć szamanowi plemię zawsze przynosiło najtłustsze kury, prosiaki albo inszą nierogaciznę.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, i jeszcze specjalny język - czarodziejski. To się zgadza u tych wszystkich zaklinaczy komputerów. Oni mówią kodem trzyliterowym. Wszystko się zgadza, szamani. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

A jak zazdrośnie strzegą swoich tajemnic!
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Gata Gris
Kurdel
Posty: 701
Rejestracja: sob, 18 paź 2008 09:23

Post autor: Gata Gris »

Alfi pisze:A jak zazdrośnie strzegą swoich tajemnic!
No właśnie... Bo wiedza to potęga! Rosjanie dobrze objaśniają, że słowo "wiedźma" pochodzi od czasownika "wiedzieć" :)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

W przeciwieństwie do niewiasty, oczywiście. :P
So many wankers - so little time...

Wanderlej

Post autor: Wanderlej »

No to ja sam jestem czarownikiem (jestem leworęczny) i wychodziło by na to , że odziedziczyłem zdolności po mamie, której ,,klątwy" sprawdzają się z 80% prawdopodobieństwem:).
A na serio z racji na zainteresowania było mi dane spotykanie ,,czarowników" i obserwowanie ich zdolności. Ehh...czemu każdy potem mówił, że klątwa, błogosławieństwo, wywróżona przyszłość jest błędna, nie udało się ponieważ wyczuwa zaburzenia w przepływie energii lub dana osoba ma zbyt silną wolę (podczas, gdy jedno z ,,przekleństw" miało uderzyć w mojego przyjaciela, nałogowego palacza)? No cóż- jak dotąd nie odnalazłem Harrego Pottera:D.
Ah-Nah ale kogo masz na myśli pisząc ,,łowcy czarownic"? Inkwizycje? Tzn ,,pomocników altarnych" w purytaniźmie? Ja słyszałem tylko o wolnych strzelcach, trudniących się łowieniem czarownic, wampirów i wilkołaków w XVI wieku ale są to postacie na poły legendarne:P

ODPOWIEDZ