Wolność słowa a poprawność polityczna.

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Co do ich rozmnażania to nie wiem, ale - tak trochę "BTW" ;) - warto zauważyć, że ostatnimi czasy wielu młodych Żydów w Izraelu głosi, że są haredi, bo w ten sposób można uniknąć pójścia do wojska.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Ilt pisze:Co do ich rozmnażania to nie wiem, ale - tak trochę "BTW" ;) - warto zauważyć, że ostatnimi czasy wielu młodych Żydów w Izraelu głosi, że są haredi, bo w ten sposób można uniknąć pójścia do wojska.
Drogi Ilcie! Nie wiem, jak to będzie, bo za kilkanaście lat pewnie popatrzę na świat z zupełnie innej perspektywy (o ile w ogóle na cokolwiek popatrzę), ale Ty możesz mieć problemy ;-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Alfi »

Rada miasta we Florencji widzi potrzebę zmiany nazw części ulic. Połowa z nich powinna mieć patronów płci żeńskiej.
Niejaki Lincoln Chafee, republikański senator (chyba już teraz były) z Rhode Island, nazwał choinkę "holiday tree", bo "Christmas tree" jest niepoprawne polityczne.

Na miłość boską, albo wywodzącą się z innych źródeł...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Cordeliane »

Khem. Czy ja wspominałam, że uczyłam przez dwa lata w szkole brytyjskiej w Krakowie? Głównie chodziły tam dzieci dyplomatów i przedstawicieli firm zagranicznych, różnych narodowości i wyznań (dzieci, nie firmy). A dyrekcja, zamiast zrobić jakieś fajne zajęcia, żeby dzieciaki poznawały swoje kultury, robiła politycznie poprawny cyrk. W okolicach Bożego Narodzenia urządzono konkurs już nawet nie na "holiday cards", ale na "winter cards" (wszak nie wszyscy obchodzą w tym czasie święta i nie można nikogo urazić), przy czym wykorzystanie jakichkolwiek motywów i symboli religijno-świątecznych było explicite zabronione. Skończyło się na wielkiej galerii bałwanów.
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: ElGeneral »

Cordeliane pisze:...Skończyło się na wielkiej galerii bałwanów.
Mówisz o dyrekcji, uczniach czy "dzieuach" końkursowych?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Cordeliane »

No wiesz, chciałam pozostawić takie znaczące niedopowiedzenie. W tych internetach wszystko zostaje, i jeszcze ktoś mnie kiedyś złapie za słowo ;)
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Alfi »

Jest taki jeden pomnik dowodzący, że poprawność polityczna nie wszystkich obowiązuje. Na obrzeżach miasteczka Pilica upamiętniono 40 Cyganów (nie piszę "Romów", bo mówiąc po polsku nie nazywam Niemców Dojczami, a Albańczyków Szkipetarami, więc dlaczego mam robić jakiś wyjątek?) rozstrzelanych przez Niemców. W polskiej wersji napisu sprawcami są hitlerowcy - żeby przypadkiem nie urazić jakiegoś Hansa, który nie był w Wehrmachcie. W wersji cygańskiej jest prosto z mostu: ZAMARDE ŁEN SASY.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Alfi »

Słucham sobie Čiurlionisa na YT, od niechcenia przeglądam komentarze na dole... i nagle mi ręce opadły. Ktoś przyznaje się po angielsku, że Čiurlionisa do tej pory nie znał, jakiś Litwin wyjaśnia, kto zacz, Polak dorzuca dwa zdania o związkach z Polską (polskojęzyczna rodzina, nieznajomość litewskiego bodaj do 12. roku życia, studia w Warszawie) - i nagle jakiś nawiedzony wyskakuje z reprymendą i wygłasza kazanie o zgubnych skutkach nacjonalizmu. I po co Bogu takie okazy w zoo?

Edit: Mam na myśli tego ostatniego, oczywiście.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: No-qanek »

Bywa gorzej.
Komentarzy pod muzyką na YouTube unikam z całą starannością. Żeby się zbędnie nie irytować, na jakim to świecie przychodzi mi żyć.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Alfi »

Czasem jednak warto zerknąć. Jakaś Rosjanka wrzuciła serię obrazów tegoż Čiurlionisa i postanowiła je zilustrować muzycznie litewskim folklorem. Dla mnie to zabrzmiało jakoś zbyt orientalnie... i dopiero w komentarzach wyczytałem, że zamiast litewskich piosenek podłożyła... japońskie. Inna też wrzuciła zdjęcia obrazów, tym razem z muzyką samego Čiurlionisa, ale wśród jego obrazów zaplątała się - na co ja nie zwróciłem uwagi - Wyspa umarłych Böcklina.
Ale ten wyskok z "nacjonalizmem" to był naprawdę przykład wyjątkowego zgłupienia.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Ebola »

Alfi pisze:nie piszę "Romów", bo mówiąc po polsku nie nazywam Niemców Dojczami, a Albańczyków Szkipetarami, więc dlaczego mam robić jakiś wyjątek?
Z opóźnieniem, ale niech Cię uścskam. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Marcin Robert »

Alfi pisze:(nie piszę "Romów", bo mówiąc po polsku nie nazywam Niemców Dojczami, a Albańczyków Szkipetarami, więc dlaczego mam robić jakiś wyjątek?)
Ponieważ:

1. Jeśli wierzyć Wikipedii, zakres terminu "Cyganie" jest szerszy od zakresu terminu "Romowie".

2. Nazwa "Romowie" na tyle szeroko przyjęła się w języku polskim, że można już chyba uznać ją za poprawną.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20009
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Alfi »

Marcin Robert pisze: zakres terminu "Cyganie" jest szerszy od zakresu terminu "Romowie".
Owszem, jest szerszy. Podobnie jak zakres znaczeniowy słowa "Polacy", szerszy od zakresu określenia "Lachy Sądeckie". Relacje między różnymi grupami etnicznymi, składającymi się na zbiorowość określaną jako Cyganie, są chyba jednak nie do końca określone i wyglądają bardzo różnie z punktu widzenia różnych grup. Kiedyś coś na ten temat czytałem, ale się pogubiłem.
Marcin Robert pisze: Nazwa "Romowie" na tyle szeroko przyjęła się w języku polskim, że można już chyba uznać ją za poprawną.
Została wprowadzona sztucznie, bo słowo "Cygan" źle się kojarzyło. Ale przecież to nie nasza wina, że koczownicy przemierzający tereny zamieszkiwane przez ludność osiadłą zdobywali środki do życia sposobami trudno akceptowalnymi, a damy w bufiastych spódnicach, wróżąc z ręki, zawsze łgały aż się kurzyło.
Ale przecież jest i cyganeria artystyczna, czyli osobnicy do wyższych celów stworzeni i z pogardą patrzący na przyziemnych filistrów:-).

Edit: A czy ktoś między górnym Renem a źródłami Dunaju protestował przeciwko używaniu w Polsce czasownika "oszwabić"?
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Marcin Robert »

Nie widzę problemu, aby używać tych nazw zamiennie.

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Re: Wolność słowa a poprawność polityczna.

Post autor: Othar »

Cyganie tez patrzą z pogardą na osiadłych filistrów.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

ODPOWIEDZ