Religia w pięciu smakach

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

ElGeneral pisze:Młodziku, a co z boską sprawiedliwością? Czy można być jednocześnie sprawiedliwym i miłosiernym?
Logika podpowiada, że nie, ale pisałem, że jak dla mnie logika Boga się nie ima.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Z Tobą się zgodzę. Ale śmiech mnie bierze, kiedy B-16 a za nim całe kapłaństwo wypowiada się w Jego imieniu i mieni się rzecznikiem Jego woli. Uważam to za bezczelność i pychę...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

ElGeneral pisze:wypowiada się w Jego imieniu
Prawda? Często nachodzi mnie ochota, by zażądać okazania pisemnego upoważnienia potwierdzonego notarialnie.;)
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Teraz to jeszcze drobiazgi. Ale czy to nie Urban II wzniósł w Clermont okrzyk "Dieu le veut!". Może nie wchodźmy w szczegóły, co się potem działo na Bliskim Wschodzie...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Nie widzę w tym nic niewłaściwego.
A raczej - jeśli już Bóg istnieje, to nie można mieć pewności, że, wzorem starożytnych bogów greckich, nie wyznaje tumiwisizmu, czyli "głęboko mam, co o mnie myślisz, bylebyś składał ofiarę w terminie". Po chrześcijańsku Bóg baaaaaaaaardzo się przejmuje tym, co ludzie o nim myślą i bynajmniej nie jest to tylko widzimisię KK, wymyślone tylko po to, by kierować ciemnym ludem, ale ma uzasadnienie w Biblii. I pal licho, czy mają rację, czy nie, czy są choć trochę jej bliscy, chcą po prostu zachować jedną interpretację.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przepraszam, Młodziku, a czy Biblię pisał Bóg osobiście? Nic mi o tym nie wiadomo. A swoją drogą chciałbym się kiedyś naćpać tego, co np. św. Jan...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Mnie też nie wiadomo. Ale też wiara nie polega na tym, by mieć pewność na 100%. Stąd też, we wszystkich swoich osądach, staram się ograniczać do "uważam, że...".

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Przecież nie mówimy o Twojej wierze, tylko o pysze kapłanów rozmaitej maści, którzy się mienią interpretatorami bożej woli...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Po mojemu, to oni raczej pomijają to "uważam że", bądź zwyczajnie nie zdają sobie sprawy, że mogą nie mieć racji. Raczej nie nazywałbym tego pychą, przynajmniej nie wobec każdego z nich. Ale też nie miałem okazji, by porozmawiać z dostateczną liczbą księży, żeby móc sprawdzić czy tak jest faktycznie.

Edit: Może inaczej, od pewnego czasu mam do czynienia z pewną osóbką, która jest święcie przekonana, że ma rację i nie dopuszcza możliwości, że jest inaczej. Póki co, żaden z księży, których poznałem, tak sie nie zachowywał ;).

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Młodzik pisze:...Póki co, żaden z księży, których poznałem, tak sie nie zachowywał ;).
Podejrzewam, że natykałeś się na samych wyjątkowych. Ale gotów jestem się założyć, że i oni co innego głosili na kazaniach, a co innego w prywatnych rozmowach.
Gdzież się podziała rzymska zasada jedności myśli, słów i czynów?
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

Podejrzewam, że to raczej ty, Generale, oceniasz zbyt ostro. Ale to też wynika z tego, że uważam, że prawda zawsze leży po środku i opinie zbyt pozytywne, bądź zbyt negatywne z automatu odrzucam.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Niezupełnie, Młodziku. Można mówić o tym, że sędziowie, policjanci, lekarze są tylko ludźmi i mają ludzkie słabostki. Ale kapłani uważają, że każdy z nich jest kimś szczególnym - przecież zostali powołani!. O tym, że są tylko ludźmi mówią zazwyczaj wtedy, gdy zostaną przyłapani na czymś niecnym...
Ale nie odmawiam Ci do końca racji :-)...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

No właśnie znowu, jedyną osobą którą znam i uważa, że księża przez fakt domniemanego powołania są nadludźmi jest moja babcia ;). Na pewno jest wielu takich, jak mówisz, ale nie przesądzałbym, że większość.

Awatar użytkownika
Othar
Mamun
Posty: 170
Rejestracja: pt, 08 wrz 2006 20:55

Post autor: Othar »

Generale, każdy z nas jest powołany. Nie tylko kapłani.
Wybierasz sobie fakty tak, żeby ci pasowały? Twoja wola i twoje do tego prawo, ale nie zakładaj klapek na oczy wszystkim dookoła.
Nikt nie twierdzi, że kapłani są nad ludźmi. Tym bardziej, że oni służą nam parafianom. Jako osoba niewierząca nie powinieneś od nich wymagać więcej niż od przeciętnego kowalskiego. Nawet powinieneś się po nich spodziewać rzeczy najgorszych, w końcu non stop chodzą i kłamią, prawda?
To czemu wymagasz od nich więcej niż do siebie?

Generale twoja wiedza o kapłanach i kościele zdaje się pochodzić zasadniczo z tabloidów, a nie z własnych doświadczeń.
BoogieWoogie, Swing, Jitterbug, Rock'N'Roll, Foxtrot

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Agarwaen »

Do czego każdy z nas jest powołany ?

ODPOWIEDZ