Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Rzecz o kolaboracji, czyli my was osądzim

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Wątek wydzielony z Klatek.

Po prostu działania podjęte po wojnie nie tylko nie zniwelowały choćby części jej skutków ale stały też w drastycznej opozycji do elementarnego poczucia sprawiedliwości.

wam to zwisa i powiewa. Mi nie. Nie dogadamy się.

Podobnie działania wobec komuchów podjęte po 1989-tym nie zaspokoiły mojego poczucia sprawiedliwości. Wam to zwisa - bo nie rozumiecie że to wszystko się wiąże. A ja patrzę że na samym końcu są LUDZIE zmuszani dziś do pracy za 1300 neto.

tego też nie rozumiecie - a w każdym razie nie wszyscy.

*

Nie dogadamy się - ale też nie musimy.
Młodzik pisze: Sorry, że wyciągam brud (no, inaczej tego nie nazwę) sprzed kilku stron, ale dopiero teraz zauważyłem i prawie się przekręciłem. Andrzeju, dorobić ci ten specyficzny wąsik, podmienić Żydów na Niemców i mamy Hitlera XXI wieku równie głupiego i okrutnego.
Żydzi ani polscy ani niemieccy na nikogo nie napadli. argument ad asbsurdum...
Nie można karać całego narodu (nawet jeśli znaczna jego część pobłądziła w zawierusze swoich czasów) za wybryki bydlakowatych jednostek.
zaraz zaraz - to może napiszesz łaskawie jak znaczna to była część?

albo jak nieznaczna była ta druga?

W czasie tzw. wojny ojczyźnianej na stronę sowiecką zdezerterowało bodaj 530 hitlerowców. (i nie wszyscy byli Niemcami).
a w samej III rzeszy istniała opozycja w postaci tej biednej Scholl i sprzysiężenia Białej Róży. Ilu ich było? Siedmioro? ile filmów o tym nakręcono. I pomnik ma dziewczyna...

polecam też książkę "zwyczajni Niemcy i holocaust"

jak rozumiem ci co strzelali dla rozrywki do ludzi, gwałcili, rabowali etc "pobłądzili"?
sporo ich "pobłądziło". tzn. mamy rozpaczliwie niewiele relacji o tych którzy nie pobłądzili...
A mieszanie w to Bogu ducha winnych dzieci to już w ogóle zagranie, któremu i Hitler, i Stalin by przyklasnęli.
toż mówię "parobczaków".
Natomiast jeśli chodzi o powojenne kary, to pod ścianą, obok nazistów, postawiłbym tych palantów z Ligi Narodów i wszystkich państw, którzy mogli powstrzymać Hitlera tuż po złamaniu ustaleń traktatu wersalskiego, ale woleli robić w portki i chować głowy w piasek. Oni są równie winni okropieństw IIWŚ, co naziści.
tu przyklasnę.

*

Dodam jeszcze jedno: hitler Żydów nie lubił bo monachijscy marszandzi nie chcieli brać jego prac do galerii a nie wykluczone że w młodości z nędzy musiał zawrzeć "bliższą znajomość" z pederastą tej narodowości.

Współbytowanie Żydów i Niemców, podobnie jak Polaków i Ukraińców na Wołyniu nie przebiegało bezkonfliktowo. Ale nagły wybuch obłąkanej rzezi jest czymś co wymyka się naszemu zrozumieniu.
Wielu mechanizmów nie rozumiemy - bo żyjemy od niemal 60 lat w państwie monoetnicznym.

*

Jestem niestety przekonany że to wróci. Za kolejne 20-30 lat Europa stanie w obliczu kolejnego holocaustu. Tylko nie wiem czy to biali będą gazować i palić w krematoriach śniadych, czy też śniadzi białych.
Ostatnio zmieniony śr, 11 wrz 2013 12:36 przez Andrzej Pilipiuk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Baranek
Mamun
Posty: 183
Rejestracja: śr, 10 sie 2005 18:16

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Baranek »

Po prostu działania podjęte po wojnie nie tylko nie zniwelowały choćby części jej skutków ale stały też w drastycznej opozycji do elementarnego poczucia sprawiedliwości.

wam to zwisa i powiewa. Mi nie. Nie dogadamy się.

Podobnie działania wobec komuchów podjęte po 1989-tym nie zaspokoiły mojego poczucia sprawiedliwości. Wam to zwisa - bo nie rozumiecie że to wszystko się wiąże. A ja patrzę że na samym końcu są LUDZIE zmuszani dziś do pracy za 1300 neto.

tego też nie rozumiecie - a w każdym razie nie wszyscy.
Ale to wszystko wciąż nie stanowi powodu, dla którego miałbym ci pozwolić szczać [jak to kiedyś zadeklarowałeś] na grób mojego dziadka.
Tobie to zwisa, mi nie. Możesz to uznać za przejaw głupoty z mojej strony. Nie dogadamy się.

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Marcin Robert »

Andrzej Pilipiuk pisze:Podobnie działania wobec komuchów podjęte po 1989-tym nie zaspokoiły mojego poczucia sprawiedliwości. Wam to zwisa - bo nie rozumiecie że to wszystko się wiąże. A ja patrzę że na samym końcu są LUDZIE zmuszani dziś do pracy za 1300 neto.
Tak na marginesie: tego nie wymyśliły komuchy.

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

no nie wiem co miało wyższą siłę nabywczą 18-20$ za PRL czy 1300 netto dzisiaj!

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Marcin Robert »

Wyzysk nie jest wynalazkiem komunistów. Zwolennicy szkoły chicagowskiej w ekonomii - na przykład - stosują go bardzo chętnie. A u nas po upadku komunizmu neoliberalizm stał się dominującą doktryną.

Awatar użytkownika
dzejes
Pćma
Posty: 275
Rejestracja: czw, 29 gru 2005 19:24

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: dzejes »

Jutro jest rocznica samospalenia Ryszarda Siwca. Czy Czesi i Słowacy powinni żyć w przekonaniu, że tylko doły z wapnem wyłożone świeżo ubitymi Polakami poprawią ich sytuację ekonomiczną, bo w 1968 tylko ten jeden człowiek zaprotestował przeciw najazdowi wojsk polskich na Czechosłowację? Ja pi*****, z kim ja rozmawiam.
Matko literatko!

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Nie widzę problemu - wyślijmy im żyjących jeszcze decydentów i trepów którzy brali udział w interwencji niech ich osądzą i wyłożą nimi doły.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Ebola »

I ich dzieci, i wnuki, i prawnuki...
Kurde! Miałam tu nic już nie pisać. Ale spytam, dlaczego tylko decydentów ówczesnych, dlaczego nie Pilipiuka? Jesteś Polakiem, powinieneś ponieść odpowiedzialność za i
dzejes pisze:Ja pi*****, z kim ja rozmawiam.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Rafał Dębski
Mamun
Posty: 182
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:45

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Rafał Dębski »

terebka pisze:Rafał, wobec Pilipiuka dzielącego i we własnych rojeniach karzącego stosowałeś taryfę ulgową.
Bądźmy uczciwi - nie tylko wobec Andrzeja. W ogóle autorzy znajdowali się u mnie pod szczególną ochroną. I tu się zgadzam, że miała na to wpływ moja osobista postawa i moje poglądy oraz doświadczenia. Bo sam jako pisarz wiem doskonale, jak trudno bonić siebie i swojej twórczości przed atakami, nierzadko wręcz nonsensownymi, albo skrajnym czepialstwem. Zresztą, nie tylko autorów traktowałem miękko. Jako admin byłem zasadniczo zbyt łagodny i niezdecydowany. Nie nadaję się po prostu do takiej funkcji.

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Baranek pisze: Ale to wszystko wciąż nie stanowi powodu, dla którego miałbym ci pozwolić szczać [jak to kiedyś zadeklarowałeś] na grób mojego dziadka.
Jesteś wnukiem Wojciecha Jaruzelskiego!? Wow!

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Młodzik »

Andrzej Pilipiuk pisze:Żydzi ani polscy ani niemieccy na nikogo nie napadli. argument ad asbsurdum...
A gdzie tam. Jak rozumiem, ty współczesnych Niemców nienawidzisz tak jak tych sprzed 80 lat? Nie jest to niemal to samo co z antysemityzmem? Co prawda dwa tysiące lat temu Żydzi ponoć zabili Jezusa, a współczesnych nadal za to ludzie nienawidzą (niby z jakiego tytułu) i na dokładkę dowalają milion innych bzdurnych zarzutów. Dokładnie z takiego punktu wyszedł Hitler i to samo robisz ty - nienawidzisz współczesnych Niemców za to co zrobili ich dziadkowie i pradziadkowie. Rozumiem, że mogą ci się nie podobać działania Niemców jako państwa (niektóre ich zagrania i mnie się nie podobają), ale nie mogę pojąć i nigdy nie pojmę nienawiści do narodu, czy też jakiejkolwiek innej zbiorowości, którą łączy z grubsza raptem jedna cecha. Poznałeś każdego Niemca z osobna? Poznałeś ich życie, środowisko w którym się wychowali? Siedziałeś im w głowach? I co? I każdy okazał się mieć wąsik jak Hitler? Ja nie i dlatego zwyczajnie nie zgadzam się z twoimi poglądami i nie mogę ich uznać choćby w niewielkim stopniu za uzasadnione.
Andrzej Pilipiuk pisze:zaraz zaraz - to może napiszesz łaskawie jak znaczna to była część?

albo jak nieznaczna była ta druga?
Jak wyżej. Nie liczy się dla mnie, ilu ich było, istotnym jest, że w ogóle byli i dlatego należałoby do każdej jednostki podejść z osobna, a nie wszystkich wystrzelać.

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Ebola pisze:
Ika pisze:Nie piszcie do FS o oddanie Wam bazy forum, bo coś mi się wydaje, że nawet gdyby chcieli, nie dadzą, bo to nielegalne
Fakt, pogadałam, posprawdzałam: NIE Ma takiej możliwości (czytaj furtki w murze prawa), która pozwalałby Fabryce przekazać Wam bazę danych.
Skoro Szmit mógł sprzedać forum Fabryce to może zawiążcie spółkę akcyjną i odkupcie?
np za przysłowiową złotówkę. (albo zapewne drożej).
Ika pisze: I doczytałam do końca, Andrzej, no bój się Boga, w ogóle bogów wszelakich, bezcześcić zmarłych to równie szlachetne, co kopać szczeniaki i kraść śniadania pierwszoklasistom - a zasadniczo gorzej,
W przywoływanej wypowiedzi o Jaruzelskim napisałem tak "naszczałbym na mogiłę tego ludobójcy ale mnie wrodzona kultura stopuje" - mi kochani rozmówcy darowali sobie kawałek o wrodzonej kulturze (chyba nie wierzą że takową posiadam...) i robią ze mnie obsikiwacza nagrobków.

*

Owszem - Niemców dzisiejszych nienawidzę jak ich dziadków. Dlaczego? To już też wyjaśniałem...
Uważam że w 1992 Polska przegrała III wojnę światową i znajduje się pod okupacją. (o tym też pisałem). Była to wojna zupełnie nowego typu - większość ludzi nawet jej nie zauważyła.

Oczywiście możecie mnie uznać za wariata. Ale tak mi to wygląda.

*

Krzyże na pruskim cmentarzu w lesie mojego Dziadka (a to słowo mam niby pisać z małej?) postawiłem z przyczyn ogólnohumanistycznych i moherowo-religijnych, korzystając z faktu że późniejszy "dochówek" kolesi spod znaku swastyki ekshumowano i wywieziono. Poza tym nie tylko Niemcy w pruskim wojsku służyli.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Małgorzata »

Andrzej Pilipiuk pisze:w lesie mojego Dziadka (a to słowo mam niby pisać z małej?)
Dlaczego? Przecież możesz wielką literą też - forma grzecznościowa/wyraz szacunku.
Tu masz sytuację odwrotną niż ta z Niemcem/niemcem => wyraz "dziadek" jest nazwą rodzajową, ogólną (należy go pisać małą literą), ale dla wyróżnienia funkcji emotywnej można wielką w określonych sytuacjach.
Nie oczekuj jednak, że wszyscy się dostosują - nie mają obowiązku. :P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Młodzik »

Andrzej Pilipiuk pisze:Owszem - Niemców dzisiejszych nienawidzę jak ich dziadków. Dlaczego? To już też wyjaśniałem...
Uważam że w 1992 Polska przegrała III wojnę światową i znajduje się pod okupacją. (o tym też pisałem). Była to wojna zupełnie nowego typu - większość ludzi nawet jej nie zauważyła.
Gdzieś mi chyba umknęły rozważania nt. III Wojny Światowej. Jeśli by ci sie chciało, byłbym wdzięczny, gdybyś je opisał, choćby na privie. Nie mam pełnego obrazu, a nie chciałbym zapełniać luk swoimi dywagacjami i na tej podstawie budować sobie opinii o tobie.

Andrzej Pilipiuk
C3PO
Posty: 810
Rejestracja: pn, 23 kwie 2012 19:39

Re: Gorzkie żale, przybywajcie...

Post autor: Andrzej Pilipiuk »

Ok. wydaje mi się ze ZSRR wycofał się porzucając swoją strefę wpływów. Przez jakieś 2-3 lata w europie środkowo - wschodniej kipiały różne siły. Powstawały partie i partyjki, komuchy wycofały się z polityki by zajmować się biznesem. W wielu dziedzinach panowały układy nomenklaturowe, w innych stricte mafijne, masa ludzi szła na swoje rozkręcając produkcję lub korzystając z urealniających się kursów walut rozwijała import i eksport.

Po obaleniu rządu mec Olszewskiego dość nieoczekiwanie powiało nowym (albo starym tylko inaczej opakowanym). Zaczęła się modernizacja - dostosowywanie do norm unijnych. Na ogromną skalę weszły do nas sieci supermarketów. Nasze sklepy nie mogły z nimi konkurować - nie ten kapitał. W dodatku obcy byli na całe lata zwolnieni z podatków a i służby kontrolne im odpuszczały. Na Śląsku niemieckie firmy wykupywały nasz przemysł tekstylny po czym zamykały jeden zakład po drugim. Wykupiono i zniszczono zakłady elwro (Siemens).

Konieczność wdrożenia restrykcyjnych norm jakości a dokładniej mówiąc kosztowna certyfikacja wielu partii towaru w laboratoriach zagranicznych, doprowadziły do zwijania skrzydeł przez liczne niewielkie firmy.

Wprowadzono podatek vat który generował gigantyczną biurokrację i systematycznie niszczył branżę po branży. Procesy te uzasadniano wejściem do UE - ale zwróćcie uwagę kiedy je wdrożono a kiedy nastąpiło referendum czy w ogóle chcemy.

W efekcie dekady dostosowań bezrobocie wzrosło z ok. 9 do ok 20% w przededniu wejścia do UE. Otwarcie rynków pracy na zachodzie głównie Cypr i UK spowodowało natychmiastowy exodus ok 2 milionów Polaków. Około miliona wyjechał wcześniej by pracować tam zarówno legalnie jak i na czarno.

Teraz zarobki. Pod koniec komuny przeciętna płaca po kursie czarnorynkowym wynosiła około 20 dolarów. Po wprowadzeniu wewnętrznej wymienialności złotówki sięgnęła ok 120-150 dolarów. W ciągu następnych lat szybko doszła do 300 dolarów. I zatrzymała się. Przez kolejne dwie dekady praktycznie nie wzrastała.

Obecnie przysłowiowe 1300 netto - które zarabia zdecydowana większość Polaków to równowartość ok 400 dolarów.

Ergo:

1) zarabiamy jak dziady. Płace w Polsce przy nieznacznie niższych cenach towarów i usług są na dzień dobry 4-5 razy niższe niż w UE. (analogicznie było za okupacji hitlerowskiej).

2) kraj się wyludnia - czego jedną z przyczyn są narzucone mechanizmy ekonomiczne. (vat powodujący drożyznę towarów dla dzieci, system certyfikacji utrudniający powstawanie żłobków i przedszkoli etc. )

3) Poddawani jesteśmy systematycznej presji kulturowej - media upowszechniają nowe wzorce zachowań - w większości przypadków szkodliwych społecznie.

4) trwa presja ekonomiczna - nie ma swobodnej wymiany towarów - traktowani jesteśmy jak kraj zbytu. Jednocześnie firmy zachodnie mają tu przywileje których nie posiadają firmy "tubylcze".

Sztuczne utrzymanie niskiego poziomu życia, drenaż wartościowych zasobów ludzkich, depopulacja, presja kulturowa i ekonomiczna. III Rzesza w wersji light.

Skoro widoczne wokoło skutki są jak po przegranej wojnie dedukuję że wojnę przegraliśmy.

ODPOWIEDZ