Co tam panie w RPG słychać?

czyli Rocket Propelled Grenade albo coś zupełnie innego

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

To nie są panowie orkowie tylko te orki - treningowe worki ;)

Mamy renesansowe Imperium, zaraz obok dzikie elfy z lasu, zaraz obok średniowieczną Bretonię u szczytu rozkwitu rycerstwa. Dalej mamy tajemniczy Albion który jest z totalnie innej bajki a dalej mamy elfi kontynent prosto z superheroic high fantasy.
Wszystko to jest geograficzną i kulturową kalką naszego świata, z którego dobrano to co ładnie się prezentuje w figurkowej bitwie, w lokalizacjach geograficznych nawiązujących do naszego świata. Zgodzę się, że bardzo mocno ciągnąć można naciągnąć tak żeby to się trzymało jako tako kupy. Ot - Bretończycy radzą sobie w bitwach przeciw broni palnej dzięki błogosławieństwu Pani Jeziora - i już jest fajnie. Niemniej świat nie jest pomyślany na zasadzie "dobra - mamy imperium, orki i chaos. Jak mogły się ukształtować kultury sąsiednich krain w tej sytuacji?" Tylko "dobra. Mamy imperium, orki i chaos. A tu dowalimy Bretonię, na wypadek gdyby ktoś miał pragnienie grać rycerzem w lśniącej zbroi. A tu, o, dowalimy Skavenblight z dwoma milionami mieszkańców żywionymi z farm hydroponicznych."
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Albiorix pisze:Niemniej świat nie jest pomyślany na zasadzie "dobra - mamy imperium, orki i chaos. Jak mogły się ukształtować kultury sąsiednich krain w tej sytuacji?" Tylko "dobra. Mamy imperium, orki i chaos. A tu dowalimy Bretonię, na wypadek gdyby ktoś miał pragnienie grać rycerzem w lśniącej zbroi. A tu, o, dowalimy Skavenblight z dwoma milionami mieszkańców żywionymi z farm hydroponicznych."
Gdyby zatrudnić Dukaja (sądzę po lekturze "Innych pieśni") to by dołożył do tego ontologiczną podbudowę, że hoho ;-).

A serio: to jest grzech znany fantasy także literackiej i to dość renomowanej. Pamiętasz "Belgariadę" z pre- i sequelami i krainy na których terenie Conan oddawał się conanii? Tam było tak samo - poukładane na mapie bez większego sensu krainy dobrane według klucza estetycznego, nie logiki. (U Howarda też się to jakoś broniło dzięki fajności samych krain, u Eddingsa natomiast, bo akcent położony był na bohaterów, a tło było... daleko w tle.)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Światy literackie i filmowe (oprócz niesamowicie popularnych, których fani z nudów rozłożą na części pierwsze każdą minutę filmu) jak światy RPG. Po świecie RPG łażą bohaterowie z mózgami złośliwych i sprytnych graczy, którzy każdą lukę wypatrują i przekuwają na przegięcia lub absurdy :)

Dawno temu prowadziłem system TF w którym szukanie dziur w światach jest jednym z głównych tematów :) Każdy świat w multiversum jest wirtualną rzeczywistością, stworzoną i budowaną przez ludzi o określonych preferencjach i ograniczeniach. Z biegiem historii idą one w kierunkach nie zawsze przewidzianych i pożądanych.
Rodzi to problemy, które, zależnie od strony barykady, należy rozwiązać, poznać lub wykorzystać. Np ludzie wymierają jako gatunek, elfy mnożą się, roją i degradują, orki cywilizują, przywódca wielkiego przedwiecznego zła przechodzi kryzys osobowości i nie przeprowadza mrocznej inwazji itp :).
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Wracając do Młotka... Zabawne, że świat WH40k, mimo pstrokacizny, czyni wrażenie b. spójnego (z naciskiem na wrażenie ;-)), natomiast świat WFRP tak naprawdę sprawdza się najlepiej gdy do sesji/kampanii wybierasz sobie jeden kraj i gracze rozbijają się tylko w jego granicach, wtedy nie ma zgrzytów. (Bo już same krainy itp. lokacje opisane są znakomicie jeśli traktować je osobno.)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
S1lv
Sepulka
Posty: 9
Rejestracja: pn, 09 maja 2011 18:15

Post autor: S1lv »

Np ludzie wymierają jako gatunek, elfy mnożą się, roją i degradują, orki cywilizują, przywódca wielkiego przedwiecznego zła przechodzi kryzys osobowości i nie przeprowadza mrocznej inwazji itp :).
No i to w tym wszystkim jest piękne.

Przepraszam, że bawię się w archeologa. Nie mogłem się powstrzymać...

Awatar użytkownika
blazenada
Fargi
Posty: 363
Rejestracja: czw, 14 cze 2007 11:34
Płeć: Kobieta

Post autor: blazenada »

Jak mi brakuje sesji. Ale takich prawdziwych z odgrywaniem i wkrecaniem sie w postacie a nie tylko takich turlu turlu i nic wiecej.
Eeeech.
Moze jak juz sie uporam z tym wszystkim to bede miala jakos wiecej czasu.
' Nazwali mnie szalencem, ja ich nazwalem szalencami i, do diabla, przeglosowali mnie. '
(Nathaniel Lee, angielski dramaturg z XVII wieku, ktory zostal zeslany do slawnego londynskiego azylu psychiatrycznego Bedlam)

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Jak mi brakuje sesji.
Powiedz to wszystkim studentom na forum :D
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Młodzik
Yilanè
Posty: 3687
Rejestracja: wt, 10 cze 2008 14:48
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Młodzik »

<wychyla się ze swojej ciemniej nory ukazując przekrwione, rozbiegane, pełne szaleństwa oczy>
Czy ktoś wspominał o sesji?
<wraca do ciemnej nory, by dalej katować się nauką>

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Re: Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Q »

Pojadę nie dość, że archeologicznie, to zaczepnie: czy to prawda, że WoD zdechł, przynajmniej w Polsce?

(Dodam, że nie piszę tego z wrogich pozycji.)
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Amon
Sepulka
Posty: 82
Rejestracja: pn, 05 maja 2014 14:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Amon »

Chodzi ci zapene o "nową" (choć już nie tak bardzo) edycję w której wyrzucili bajki o Kainie i zrobili wszystko takie "contemporary"?

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Re: Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Q »

Chodzi mi zapewne ;) o wszystko - cancelację MMO, brak tłumów gotyckich panienek na konwentach (kiedyś był to stały, acz traktowany pobłażliwie, element), narzekania na forum LastInn, że popularność systemu spadła, rozwiązanie jednego znanego stowarzyszenia lat temu parę, itd...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Agarwaen
Dwelf
Posty: 519
Rejestracja: wt, 04 lis 2008 18:57
Płeć: Mężczyzna

Re: Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Agarwaen »

Cóż, u nas przydechło, ale seria żyje. W zeszłym roku wyszła mumia, a i w tym roku też coś wydali.

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Re: Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Q »

Ano właśnie... za Oceanem jakieś dwudziestolecia, rocznice... a u nasz - "grrrób, baronowo, trrrup, baronowo" (co zawsze brzmi bezpieczniej - bo mhroczniej - niż gdybym min. Sienkiewicza cytował... ;) ).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Q »

WoD jednak żyje, całkiem luksusowo żyje, jak widzę:
http://www.youtube.com/watch?v=LfqaI3dxpe4
Zdaje się, że u nas też, poniekąd:
http://www.youtube.com/watch?v=aZhHhWH_cSQ
http://www.zloty-pociag.com/artykul/443 ... amku-ksiaz
A kolejna edycja tej Konwencji już w tym roku...
https://larptickets.com/product/cot4/
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3082
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Co tam panie w RPG słychać?

Post autor: Q »

Skoro była mowa o jego życiu (nie wiem czy jesteście na bieżąco z WoD-em, ja być przestałem i teraz teorię nadganiam)... W "V:tM" v5 sporo się wydarzyło... Po pierwsze śmiertelnicy podnieśli łby - nastała tzw. Druga Inkwizycja (czyli tajne służby jęły polować na Spokrewnionych, zmuszając ich do ściślejszej Maskarady; niektórzy twierdzą zresztą, że stała za tym, minimum częściowo, Camarilla, posługująca się takim straszakiem celem zwarcia szeregów). Po drugie - i ważniejsze - (zasadniczo) nie ma Sabbatu. Zachował kontrolę nad paroma miastami, ale dał się zdziesiątkować i wyprzeć do stref wojennych (Bliski Wschód, Ukraina), gdzie sobie żeruje. Przy tym minimum połowa Lasombra zmieniła front i wróciła do Cam.* Dalej... w zasadzie nie ma też Giovanni. Tremere stracili Piramidę, i przestali się liczyć jako siła, niedobitki różnych bawiących się nekromancją linii krwi (Kappadocianie, Nagaraja, Giovanni również) połączyły się w jeden klan zwany Hecata, Assamici i Setyci zmienili nazwy i stracili niezależność, a Tzimisce oznacza dziś - jak przed wiekami - Stary Klan**. No i Internet Nosferatu, zwany SchreckNetem, szlag trafił. I jeszcze jedno - Anarchiści nie są już tolerowani, są zwalczani, a przybyło ich, bo sporo Pariasów i tzw. Thinblood (czyli młodzieży z pokoleniem tak niskim, że się nawet do klanów nie kwalifikuje) po niedawnych burzach zostało.

* Takie przetasowanie budzi zrozumiałe emocje graczy:
http://forum.theonyxpath.com/forum/main ... bat-in-v5/

** Co do reszty, a raczej resztek...
http://forum.theonyxpath.com/forum/main ... version-1/

ps. Przypisy w tej formie, bo do klasycznych linków nie da się dać ;).
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ