IV EDYCJA ZAKUŻONYCH WARSZTATÓW TEMATYCZNYCH

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Nakago
Fargi
Posty: 382
Rejestracja: śr, 09 sty 2008 22:06

Post autor: Nakago »

Nie wiem, może to ja nie umiem czytać, ale mam wrażenie, że co jedna osoba, nawiązująca do tego posta Iki, ma kłopoty z rozumieniem tekstu. Część, w której mowa o pojawianiu się nowych postaci - wchodzeniu i wychodzeniu - dotyczy dramatu, scen w tekście dramatycznym, gdzie podział najczęściej jest związany z pojawiającymi się i znikającymi postaciami. Wystarczy wziąć byle sztukę (no, powiedzmy) w ręce i spojrzeć, gdzie pojawiają się takie napisy: "Scena pierwsza", "Scena druga", "Scena trzecia" etc. O ile dobrze rozumiem, scena w utworze epickim niekoniecznie musi być związana z wchodzeniem i wychodzeniem; ma się rozgrywać między konkretnymi postaciami i stanowić coś w rodzaju epizodu, możliwego do wyodrębnienia fragmentu większej całości.


Jeśli rozumiem źle, to proszę mnie poprawić.
You can be anything you want to be
Just turn yourself into anything you think that you could ever be
("Innuendo", Queen)

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

Scena wg Słownika Języka Polskiego
3. «część aktu utworu dramatycznego wyodrębniona przez zmianę liczby osób»
4. «fragment utworu literackiego, reportażu, filmu itp. stanowiący pewną całość»

Scena na przykładzie filmu
Scena - kompozycyjnie wyodrębniony fragment filmu. Charakteryzuje się jednością czasu, miejsca i akcji. Np. scena śmierci Wallesa zakończona słowem freedom, scena pościgu samochodowego, scena narodzin dziecka. Scena (brutalna, zapierająca dech w piersiach, miłosna, pogoni za...) ma wywołać w odbiorcy określone stany emocjonalne.
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
BlackHeart
Pćma
Posty: 221
Rejestracja: sob, 01 gru 2007 08:48

Post autor: BlackHeart »

Xiri, moja droga, ten część definicji tyczy się, jak wyraźnie Ika napisała (nawet z pogrubieniem) UTWORU DRAMATYCZNEGO (dramatu, znaczy się). Czasem warto czytać ze zrozumieniem ;)

EDIT. Widzę, że mnie ubiegli ;) No, cóż.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Opisowo.
Scena: do pokoju wchodzi Ziutek, wyciąga spod stołu Zośkę, mówi jej, że ją kocha, po czym uprawia z nią seks na pięćdziesiąt cztery sposoby, a potem ubierają się i piją herbatę. Przez uchylone drzwi widzą, że do mieszkania wchodzi sublokator, pan Karol, a także jego kot. I teraz:
1. Jeżeli pan Karol dołączy do Ziutka i Zośki pijących herbatę, a kot uwali mu się na kolanach, to to będzie ta sama scena.
2. Jeżeli natomiast pan Karol pójdzie do kuchni i tam zacznie podgrzewać w mikrofalówce fasolkę po bretońsku, a następnie nakarmi nią kota, to to będzie już druga scena.

sługa uniżona nimfa bagienna
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Lukan.z

Post autor: Lukan.z »

nimfa myślałem, że teksty trzeba wysyłać do kiwaczka? Nimfa wyprzykasz sie za wczasu i co biedzie? Poztym głodnemu chleb na myśli.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

Ja udziału w warsztatach udziału nie brałam, nie biorę i brała nie będę. Więc korzystaj do woli z wypłodów mojego ętelektu;)
Wyprztykanie mi nie grozi, zapewniam cię:)
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
Radioaktywny
Niegrzeszny Mag
Posty: 1706
Rejestracja: pn, 16 lip 2007 22:51

Post autor: Radioaktywny »

"Pocałunek - scena romantyczna."
"Pocałunek - scena tragiczna."
A jest jakaś szansa, by temat kolejnej edycji brzmiał: "Pocałunek - scena komiczna"? Byłby tryptyk:-)
There are three types of people - those who can count and those who can't.
MARS!!!
W pomadkach siedzi szatan!

Lukan.z

Post autor: Lukan.z »

Pocałunek- scena wojenna
Pocałunek- scena erotyczna
Pocałunek- scena z horroru
Pocałunek- w...

Awatar użytkownika
Tenshi
Pćma
Posty: 201
Rejestracja: pn, 28 sty 2008 22:19
Płeć: Kobieta

Post autor: Tenshi »

Wam to się nudzi. Ta dyskusja do niczego konstruktywnego raczej nie doprowadzi, ale może się mylę (?).

Żeby aż tak nie offtopić powiem, że mi się temat bardziej podoba niż poprzedni. Jestem niepoprawną pesymistką i bardziej mi na rękę tragedie niż romanse : P

Ten.
Ponoć, wchodząc między wrony, musisz krakać jak i one. Smutne to, bo przecież wiadomo, że większość wron wysławia się nader fatalnie...

Awatar użytkownika
Radioaktywny
Niegrzeszny Mag
Posty: 1706
Rejestracja: pn, 16 lip 2007 22:51

Post autor: Radioaktywny »

Tenshi, o ile nie znam pobudek kierujących Lukanem.z, o tyle ja po prostu podsuwam propozycje wuadzom ZW. Bo bym naprawdę chętnie naskrobał scenę pocałunku o zabarwieniu humorystycznym:-) Więc żaden to offtop.
There are three types of people - those who can count and those who can't.
MARS!!!
W pomadkach siedzi szatan!

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Może to wina piwa, ale mam wrażenie, że poziom pytań właśnie zarył o dno Rowu Mariańskiego i ryje dalej. Ludzie, mam nadzieję, że sobie jaja robicie, bo inaczej mój dołek się pogłębi i będę mógł otworzyć własny biedaszyb.
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Wynocha, no!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Lukan.z

Post autor: Lukan.z »

Czemu wszyscy tacy smutni. Każdy ma problemy i dołki. Troszczekę uważam, ze dyskusja idzie do absurdu. Po prostu nieśmiało chciałem pokazać, że czas zadawać konkretne pytania. Uważam, że czas na myślenie na myślenie o przyszłości jest bez owocny jeżeli nie zadba się o teraźniejszość.

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Zawsze, gdy piszę sobie opko i mam problem z jakimś opisem, to wtedy idę na łatwiznę: trzy gwiazdki i przejście do następnej sceny. Tak w drabblu zrobiłam. A teraz ma być jedna scena i nie mogę użyć gwiazdek ;/
No to żeście mnie załatwili.

Wot, naszło mnie na zwierzenia.
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Hitokiri pisze:Zawsze, gdy piszę sobie opko i mam problem z jakimś opisem, to wtedy idę na łatwiznę: trzy gwiazdki i przejście do następnej sceny. Tak w drabblu zrobiłam.
Czytając kiedyś jedno opowiadanie Guzka odniosłem wrażenie, że on ma to samo ;)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Zablokowany