V EDYCJA ZAKUżONYCH WARSZTATóW TEMATYCZNYCH

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

To ja chciałam się wyłamać z ogólnego trendu narzekającego na krótkie formy - 1000 znaków to bardzo dużo moim zdaniem. I pisanie miniaturek to świetne wyzwanie ;)
Marcin Robert pisze: Zapytacie do czego zmierzam? Otóż napisałem wczoraj scenę na WT 5, lecz nie zamieściłem w niej żadnych elementów fantastycznych. Występuje w niej m. in. dziewczyna czekająca na autobus. I teraz mógłbym łatwo wprowadzić fantastykę, zamieniając ów autobus na kosmolot na przykład. Można by mi wówczas zarzucić pretekstowość tego uczynku, lecz ja mógłbym wówczas bronić się twierdząc, że jest to przecież fragment większej całości, która jest w istotny, a nie tylko przypadkowy, sposób fantastyczna. I teraz pojawia się pytanie - po cóż tworzyć sobie problemy? Przecież fragment utworu fantastycznego może sprawiać niefantastyczne wrażenie, czemu mielibyśmy więc doczepiać do niego ową fantastykę na siłę?

Pozostawię więc swoją scenkę w takiej postaci, jaką ma obecnie i nie będę jej na siłę ufantastyczniał. I co o tym wszystkim sądzicie?
opisz scenkę z punktu widzenia ławki na przystanku, biletu w kieszeni dziewczyny... świat nie musi być fantastyczny, najprostszy zabieg to wprowadzenie fantastycznego narratora
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
karla
Sepulka
Posty: 90
Rejestracja: sob, 23 lut 2008 19:45

Post autor: karla »

Hundzia, to stwórz scenkę od początku. Od razu z zamiarem zachowania tysiąca znaków, bo takie pocięte, to czasami strasznie dziwne się okazują...(prawda Ten, macko ty moja? :D). Przeczytaj pracę z 2 poprzednich edycji warsztatów, powinno trochę pomóc.
A nieco dłuższe formy może będą następnym razem. A może nie ;)
Wystarczą opuszczone spodnie i chwila nieuwagi, by ktoś nieżyczliwy dobrał ci się do dupy.

A.Sapkowski Narrenturm

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

O, Karo mnie wyręczyła, ale dodam jeszcze:
A. BlackHeart, nie musisz iść z dłuższą formą na Wolną Amerykankę, chciałabym przypomnieć. Brałeś udział w tematycznych? To możesz wrzucić każdy swój tekst rozsądnej długości do ZakuŻonych, si?
B. hundzia - Zdaje się, ze nie rozumiesz idei warsztatów. Jeśli miałaś napisać scenę na 1000 znaków a wyszło Ci 2000 to Twój problem. Warsztaty to nie konkurs piękności, tylko zadanie do wykonania. Konkretne. I tak będzie. Jakiś cel temu przyświeca, z jakiegoś powodu zostało to wymyślone tak właśnie. Nikogo nie interesuje, możesz czy nie możesz tworzyć tak krótko. Jeśli masz z tym problem, to znaczy, ze musisz się czegoś nauczyć, bo nie umiesz. Proste?
Kwestia wymogów przy tematycznych nie podlega negocjacjom.
Rzekłam.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Post autor: hundzia »

Już się podnoszę, choć płaszczyłam się także ze względu na wyrzuty sumienia. Ugryzło mnie tak, że z dwa dni będę mieć sinaka. Moja podłoga jest czyta, że mucha nie siada, domestos pauer extra czyni cuda. No ale tak jest jak dzieci co jakiś czas przylepiają niespodzianki na kafelkach w kuchni ;)

A do rzeczy: przejrzałam poprzednie teksty z warsztatów, chyba załapałam o co chodzi, chociaż to pewnie dopiero się okaże, mam jedną wątpliwość co do wątku fantastyczności w tekście. Jest tak krótki, że ciężko zmieścić mi element ewidentnie fantastyczny. Ciężko teraz powiedzieć w jakim czasie i miejscu rozgrywa się akcja. Może to być XX-wieczna Ziemia, jak i inna planeta :) Czy wystarczy jeśli dodam tylko nieistniejącą na Ziemi (jako planecie) nazwę np. gór? Czy będzie to wystarczający wątek fantastyczny czy też koniecznie muszę wrzucać np. ducha, samuraja z wielkim mieczem, albo rycerza bez konia ale za to zakutego w zbroję płytową? Nie mam też możliwości opisania z perspektywy np ławki, a w każdym razie zupełnie to do mnie nie przemiawia :(
Bo jak tak, to znowu muszę przysiąść fałdków i napisać nowe opowiadanie :(( albo zwyczajnie wykastrować poprzednie (zapewne po raz piętnasty)
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ano. Tylko weź to potem przeczytaj i skomentuj. Tak solidnie i uczciwie. Bo tak - podobało się/nie podobało się - to każdy potrafi ;)

5000 było w porządku kiedy na warsztaty przychodziło 10-12 prac. Teraz jest tego 3 razy więcej. Dlatego ja tam organizatorów rozumiem. Ale zobaczymy co będzie w następnych edycjach.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

hundzia pisze:A do rzeczy: przejrzałam poprzednie teksty z warsztatów, chyba załapałam o co chodzi, chociaż to pewnie dopiero się okaże, mam jedną wątpliwość co do wątku fantastyczności w tekście. Jest tak krótki, że ciężko zmieścić mi element ewidentnie fantastyczny.
Ciężko, czy nie - ja tam myślę, że ta forma WT jest dobra. No, dla mnie przynajmniej bo ja mam tendencję do rozpisywania się. A tu trzeba uważać, ważyć słowa i w ogóle pilnować limitu, a jak nie - krecha. Paradoksalnie to mi się teraz na warsztaty pisze lepiej, niż wtedy, kiedy było dozwolone max. 5tys znaków :)
A fantastykę da się zmieścić. I nie musi wcale to być samuraj z wielkim mieczem, kosmita, fajerbol czy inne takie.
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
rubens
Fargi
Posty: 437
Rejestracja: sob, 23 lut 2008 00:00

Post autor: rubens »

Popieram! Takie pisanie ograniczone naprawdę wyrabia warsztat i wymaga niezłej językowej gimnastyki. Myślę, że jeśli poszerzyć, to tylko o troszkę - np. 1500 znaków. :)
Niecierpliwy dostaje mniej.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

rubens pisze:Myślę, że jeśli poszerzyć, to tylko o troszkę - np. 1500 znaków. :)
Taaa, a potem o troszeczkę i o troszeczkę i o troszeczkę...
Figa z makiem :P
Ograniczenia mają czemuś służyć, o ile się nie mylę.*

I, wiecie co? Zamiast bić pianę, weźcie się do pracy.


*)A ja się nie mylę.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Lord Wader
Psztymulec
Posty: 901
Rejestracja: czw, 19 lip 2007 21:06

Post autor: Lord Wader »

W jednym z czasopism, w jakim nie pamiętam, redakcja wielokrotnie prosiła autorów o skracanie tekstów, jako że papier nie jest z gumy. Nie skutkowało. Aż pewnego dnia ukazał sie kolejny numer z "mechanicznie" obciętymi tekstami. Problem się skończył ;-))))
Czy świat się wiele zmieni, jeżeli z młodych gniewnych wyrosną starzy wkurwieni?
Gdyby istniały światy równoległe, wszyscy bylibyśmy łajdakami :-D

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Jesteś boski, Lordzie :D
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

stief
Sepulka
Posty: 73
Rejestracja: czw, 03 sty 2008 21:33

Post autor: stief »

Takie małe wtrącenie...
Sugeruję, aby podczas przygotowywania tekstów zwrócić uwagę na fakt, że scena to nie powieść. Scena zwykle jest fragmentem większej całości, powinna otwierać możliwości interpretacyjne, zaciekawiać Czytelnika, intrygować, prowokować pytania "co by było gdyby" itd.
W minionych warsztatach doszukałem wielu prac, które miały ambicje być powieścią lub opowiadaniem zmieszczonym w tysiącu znaków. To się nie może udać, a przynajmniej prawdopodobieństwo, że się uda jest raczej niewielkie. Może się udać w przypadku miniatury, ale miniatura, to nie scena.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Głos rozsądku wołający na puszczy!

Ale myślisz, że ktoś z tego skorzysta? ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Stief - szacun, to jest dokładnie to, o co chodzi.
W scence nie da się zawrzeć wszystkiego. Wystarczy wziąć z półki dowolną książkę i zobaczyć, jak niewiele i jak wiele można zamknąć w scenie. Ale wszystkiego się nie da. :)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

stief
Sepulka
Posty: 73
Rejestracja: czw, 03 sty 2008 21:33

Post autor: stief »

Pojęcia nie mam.:)

Dobra rada, Bebe. Wziąć książkę i wyodrębnić jakąś scenę. I zobaczyć, jakie elementy scena zawiera. A może bardziej precyzyjnie - jakich elementów w scenie brak. Brak pewnych elementów w scenie jest bardzo charakterystyczny. Gdy się dokona takowego odkrycia, to 1000 znaków może okazać się całkiem znaczącą ilością.:)

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Czegoś tutaj nie rozumiem... Wybaczcie, ale czemu, do ciężkiej grypy i serka feta, wciąż ponawia się problem pod tytułem "A cio to scena jest?" (takie drewniane, pozbijane do kupy gwoździami). Ludzie moi drodzy, Były już dwie edycje ze sceną w wymogach. To może sobie rzucicie gałką oczną tam i się przekonacie? Nawet macie pewne ułatwienie - są komentarze do tekstów (UAÓ!)...
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Zablokowany