Loki

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Narsil
Pćma
Posty: 286
Rejestracja: sob, 13 paź 2007 23:01

Re: Loki

Post autor: Narsil »

Iltem nie jestem, ale jako student hebraistyki poczuwam się przynajmniej częściowo kompetentny do wypowiedzenia w tym temacie. Przy czym nie obrażę się, jeśli ktoś, kto zna się na tym lepiej, poprawi moje wypociny. ;)
neularger pisze:Z tego co pamiętam w hebrajskim nie zapisywano samogłosek, zatem dokładna wymowa nie jest znana (pewnie więcej wie na ten temat Ilt).
Nie zapisywano i zasadniczo się nie zapisuje do dziś (wokalizacja to wynalazek z hebrajskiego masoreckiego, czyli ok. V wieku ne.). Dokładna wymowa tetragramu, czyli Imienia Bożego, faktycznie nie jest znana - używana przez niektórych forma "Jehowa" pochodzi od (błędnego) przypisania tetragramowi części samogłosek ze słowa "Adonai", jednego z określeń na Boga, zaś "Jahwe" to zdaje się późniejsza rekonstrukcja wymowy tetragramu
neularger pisze:A imię Boga (JHWH + stosowne samogłoski) wypowiadano podczas święta Jom Kipur.
Przy czym warto dodać, że było ono wypowiadane jeszcze za czasów kultu świątynnego, przez kapłanów. Nie jestem pewien czy ową tradycję zarzucono po upadku Drugiej Świątyni, czy może później, w każdym razie dawno. ;)

A tetragram, z tego co mnie uczono, JEST imieniem Bożym, patrz chociażby przykazanie "Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga swego". Ale kłócił się nie będę, bo nie jestem w 100% pewien.

edit: dopowiedzenia
"Malarstwo kończy się wtedy, kiedy można zawiesić obraz do góry nogami bez szkody dla odbiorcy."

Awatar użytkownika
Cerber
Sepulka
Posty: 5
Rejestracja: sob, 11 sie 2012 00:20

Re: Loki

Post autor: Cerber »

Narsil pisze:Iltem

A tetragram, z tego co mnie uczono, JEST imieniem Bożym, patrz chociażby przykazanie "Nie będziesz wymawiał imienia Pana Boga swego". Ale kłócił się nie będę, bo nie jestem w 100% pewien.

"Nie będziesz używał imienia Pana, Boga twego, nadaremnie, bo nie ujdzie karania, kto by dla próżnej rzeczy użył imienia jego." - tłumaczenie Jakuba Wujka

Narsil, namieszałeś mi, z tego co mi wiadomo tetragram a potem jego przekształcenia były określeniem istoty a nie jej imieniem/nazwą. Namieszałes mi, a przez te wywody religijne moja psychika się byuntuje, kaftanik poprosze.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Re: Loki

Post autor: Małgorzata »

Kaftanik z kneblem interpunkcyjnym, bo pacjent głodny, znaki przestankowe zżera. I elektrowstrząsy, bo mu rączki nad klawiaturą się trzęsą. :P
Narsil, namieszałeś mi, z tego[,] co mi wiadomo[,] tetragram[,] a potem jego przekształcenia były określeniem istoty[,] a nie jej imieniem/nazwą. Namieszałes mi, a przez te wywody religijne moja psychika się byuntuje, kaftanik poprosze.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
hundzia
Złomek forumowy
Posty: 4054
Rejestracja: pt, 28 mar 2008 23:03
Płeć: Kobieta

Re: Loki

Post autor: hundzia »

Margot cierpi na syndrom odstawienia zergów - pluje jadem.
nmsp i jmtnm
Wzrúsz Wirúsa!
Wł%aś)&nie cz.yszc/.zę kl]a1!wia;túr*ę

Awatar użytkownika
sprutygolf
Sepulka
Posty: 87
Rejestracja: ndz, 17 lut 2013 14:05
Płeć: Mężczyzna

Re: Loki

Post autor: sprutygolf »

Byłem przekonany, że tytuł „Loki” to po prostu loki, czyli elementy fryzury:) Zresztą coś w tym jest, bo Wiki podaje:
„W micie o Sif Lokiego oskarżono o złośliwe ścięcie jej włosów.”
Znaczy: Loki ściął loki. A ja jestem laki:)

ODPOWIEDZ