Szortal

czyli wszystko o periodykach, które nie są Fahrenheitem

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Krugerze, naprawdę nie chce mi się spierać. Według mnie mieszasz pojęcia, co starałem się wykazać... Inkryminowane zdanie jest jasne i mówi że budowanie napięcia i zwrot akcji razem tworzą suspens.
Tak, IMO, nie jest. To niezależne techniki i suspensem można nazwać samo budowanie napięcia w opisany wcześniej sposób, tzn. zawieszenie akcji i koncentracja na bohaterze.
Może też przecież wystąpić zwrot akcji bez wcześniejszego suspensu.
Nie zgadzasz się lub zdanie tego nie mów? OK. Tego typu problemy będziesz rozwiązywał z konkursowiczami. I tyle mojego. :)

e. słówko
e2. literka
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Wstrząśnięte czy pomieszane... whatever.

Teksty Konkursu barwnego są już na Szortalu. Czy dobre? Nie wiem. To do Was należy ocena (i głos w ankiecie).
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Odpocznijmy od szortów i nabierzmy tchu przed kolejnym konkursem ćwiczeniowym. Najnowsze zadanko – piszemy drabble!

Temat: Zbrodnia

Zbrodnie przeciw ludzkości. Zbrodnie namiętności. Zbrodnie doskonałe. Zbrodnie wojenne. Małe i wielkie zbrodnie. Zbrodnie niewybaczalne. Zbrodnie w krzywym zwierciadle. – Fantastyka, kryminał, militaria, mainstream itp. Cokolwiek wam przyjdzie do głowy i w jakiejkolwiek konwencji prozaicznej.

Wymogi: Brak!

Może być strasznie, moze być śmiesznie, może być jakkolwiek to sobie wymyślicie - byle na temat!

Limit znaków: Sto słów, ni mniej, ni więcej!

Termin: 2 tygodnie na napisanie i przesłanie, czyli do 7 grudnia do godz. 24.

Teksty, z dopiskiem "Zbrodnia" w temacie maila, wysyłajcie na adres kruger@szortal.com. Teksty proszę wysyłać w osobnym pliku (najlepiej .doc lub .rtf) a nie w treści maila.

Zwycięzcę wyłonicie w głosowaniu w ankiecie.Nagrodą jest zbiór opowiadań „Mogliby w końcu kogoś zabić” Wydawnictwa OFICYNKA.

Pytania, uwagi i odpowiedzi tradycyjnie na forum. Do piór!
Kolejny drobny konkursik.

Nadal głosujemy i omawiamy szorty z konkursu barwnego. Neulargerze, jeśli Ci się trochę ckni za warsztatami to zapraszam. To nie to samo ale - lepszy rydz niż nic.
Zresztą, zapraszam wszystkich fahnerheitowców.

Dla porządku dodam jeszcze, że jeśli ktoś chciałbym napisać coś bardziej publicystycznego, to również może spróbować na Szortalu.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Kruger pisze:Neulargerze, jeśli Ci się trochę ckni za warsztatami to zapraszam.
Podziękował za zaproszenie. W wolnej chwili, jak znajdę czas, to zajrzę.
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

Uprzejmie donoszę, że na Szortalu są już:
- wyniki Barwnego Konkursu ćwiczeniowego
- drabble i ankieta Konkursu na zbrodnicze stusłówka http://szortal.com/node/995

Zapraszam do czytania i głosowania.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

I od razu, następny konkurs. Znów troszku ćwiczymy.
Drodzy Szortalowicze – zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, w którym oprócz walki o nagrodę, będziecie również ćwiczyć pewne elementy warsztatu literackiego. W tym konkursie ćwiczymy świadome budowanie klimatu… komicznego.

Temat: Zima wampira Miecia

Wymogi:

- szort ma być o wampirze Mieciu

– w szorcie musi występować drugi, równorzędny bohater (przynajmniej jeden)

– szort ma być komiczny

Limit znaków: minimum 3500 – maximum 5000 (ze spacjami). Bez limitu tolerancji. Jeden autor - jeden tekst.

Termin: 31 grudnia godz. 24.00.

Święta idą i w ogóle - macie czas do końca roku.
http://szortal.com/node/997
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

I kolejny konkursik, historycznie tematyczny.
Temat: Czerwone kurtki – żołnierze korony brytyjskiej
Ciekawe historie, fantastyczne i zupełnie niefantastyczne. Sięgnijcie wszędzie tam, gdzie żołdacy w czerwonych kurtkach zwyciężali i ginęli dla króla i królowej. Od Nowej Anglii, przez Karaiby, Europę, Afrykę, Indię aż po Daleki Wschód. Od Jamestown i „Mayflower” po XIX wiek. Boje z Francją o kolonie, amerykańska wojna o niepodległość, pościgi za piratami, wojny napoleońskie, Zulus Czaka, podbój Indii, wojny opiumowe; to tylko niektóre z wydarzeń mogących stanowić tło, dla Waszych opowieści.

Wymogi: tylko związane z tematem.

Limit znaków: minimum 3500 znaków, maximum 5000 znaków (ze spacjami).
Termin: 3 tygodnie na napisanie i przesłanie, czyli do 20 stycznia do godz. 24.
Temat ciekawy, ale też trudny i wymagający. Dlatego macie aż 3 tygodnie na pomysł, obadanie tematu i napisanie tekstu.

Inne: jeden autor – jeden tekst.
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Bue, historia.
Czytałam te stusłówka. Ale Autorzy chyba na razie nie bardzo rozumieją, o co chodzi w drabble'ach. Większość z tekstów, na które trafiłam, nie ma puenty. Ech... ZWF czas ruszyć chyba.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Tylko nie bue! Historia jest ok, tylko nie wszyscy się swego czasu do nauki przykładali :P*


*Albo uczyli się w czasach kiedy na lekcjach omawiano kolejne zjazdy partii ;)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Historia jest do bani. I nie ma się do czego przykładać, bo przecież ciągle się powtarza. :P
O zjazdach partii też nic nie wiem - to już historia. :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Małgorzata pisze:Historia jest do bani. I nie ma się do czego przykładać, bo przecież ciągle się powtarza.
Jako farsa;).
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Małgorzata pisze:Historia jest do bani. I nie ma się do czego przykładać, bo przecież ciągle się powtarza. :P
No nie wiem, swego czasu, kiedy uczyłem w wieczorówce, miałem zawsze sto procent obecności gdy omawiałem historię damskiej bielizny, albo życie ekhm... uczuciowe znanych postaci historycznych :P Zdecydowanie gorzej wygladało to na zajęciach poświęconych historii gospodarczej czy politycznej ;).
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Kruger
Zgred, tetryk i maruda
Posty: 3413
Rejestracja: pn, 29 wrz 2008 14:51
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Kruger »

A zwycięski drabble, Małgorzato, jak znajdujesz?
"Trzeba się pilnować, bo inaczej ani się człowiek obejrzy, a już zaczyna każdego żałować i w końcu nie ma komu w mordę dać." W. Wharton
POST SPONSOROWANY PRZEZ KŁULIKA

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Słabiutki komizm (stawiam na sytuację, która jest zbyt realistyczna do zakończenia, by wyszedł wymagany do komizmu kontrast lub efekt zaskoczenia) => anorektyczna puenta.
Co i tak jest lepsze, bo pozostałe dwa nie mają puenty, więc zwycięstwo zasłużone.

Navajero - na te wykłady o bieliźnie to pewnie chodzili głównie faceci, bo tylko oni nie wiedzą, że moda wraca/powtarza się cały czas. :P
A życie osobiste postaci historycznych zajmuje mnie równie mało, jak życie prywatne postaci niehistorycznych => jak nie chodzi o kasę, to pewnie o d...ę. Nic nowego pod słońcem. :P:P:P
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
neularger
Strategos
Posty: 5230
Rejestracja: śr, 17 cze 2009 21:27
Płeć: Mężczyzna

Post autor: neularger »

Małgorzata pisze:Słabiutki komizm (stawiam na sytuację, która jest zbyt realistyczna do zakończenia, by wyszedł wymagany do komizmu kontrast lub efekt zaskoczenia) => anorektyczna puenta.
Co i tak jest lepsze, bo pozostałe dwa nie mają puenty, więc zwycięstwo zasłużone.
Hm... Innymi słowy, ten jeden wygrał niemal walkowerem. :)
Co mi przypomina, by pójść i poczytać komentarze... Ekipy. :)
You can do anything you like... but you must never be rude. Rude is being weak.
Ty, Margoto, niszczysz piękne i oryginalne kreacje stylistyczne, koncepcje cudne językowe.
Jesteś językową demolką.
- by Ebola ;)

ODPOWIEDZ