Nowa Fantastyka wydanie specjalne

czyli wszystko o periodykach, które nie są Fahrenheitem

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Nowa Fantastyka wydanie specjalne

Post autor: flamenco108 »

Poruszony do głębi ostatnim wydaniem specjalnym Nowej Fantastyki zakładam ten wątek, żeby opinie na temat tych mikropowieści zbierały się w jednym miejscu.

Ja osobiście jestem zachwycony cyklem Zorina "Jutro wojna", który (mam nadzieję) zostanie w całości wydrukowany w kolejnych numerach NFWS. A dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego lubię Łukianienkę - facet się nie obcyndala, tylko pisze klasyczną fantastykę, bez rozmóżdżania się, zastanawiania, czy to już było, a czy to w ogóle możliwe itp. Skoro czytelnik (np. ja) ma ochotę poczytać o galaktycznej wojnie, proszę bardzo. Może ktoś oblatany będzie wiedział, dlaczego u nich wciąż jeszcze pisze się w ten sposób, mnie pozostaje się tylko cieszyć.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Zoricza, ale to tak dygresyjnie.
Ja trochę czytałem "Jutro wojna", jeszcze dokończę, bo lubię space-opery. Pewne rzeczy są dla mnie zauważalne od razu jako wady, ale ujdzie bo dobrze się czyta to czytadełko. No i profilaktycznie zakupię tom drugi.
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Bin Laudan
Sepulka
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 19 cze 2005 22:54

Re: Nowa Fantastyka wydanie specjalne

Post autor: Bin Laudan »

flamenco108 pisze:Poruszony do głębi ostatnim wydaniem specjalnym Nowej Fantastyki zakładam ten wątek, żeby opinie na temat tych mikropowieści zbierały się w jednym miejscu.

Ja osobiście jestem zachwycony cyklem Zorina "Jutro wojna", który (mam nadzieję) zostanie w całości wydrukowany w kolejnych numerach NFWS. A dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego lubię Łukianienkę - facet się nie obcyndala, tylko pisze klasyczną fantastykę, bez rozmóżdżania się, zastanawiania, czy to już było, a czy to w ogóle możliwe itp. Skoro czytelnik (np. ja) ma ochotę poczytać o galaktycznej wojnie, proszę bardzo. Może ktoś oblatany będzie wiedział, dlaczego u nich wciąż jeszcze pisze się w ten sposób, mnie pozostaje się tylko cieszyć.
U nich pisze się nie tylko w ten sposób. A dlaczego m.in. tak? Może po prostu dlatego, że ktoś lubi właśnie o tym pisać, a ktoś inny - o tym czytać?

Pozdrawiam
BL

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Mnie rozchodziło się o to, że od dylogii Dominium Solarnego Kołodziejczaka, w polskiej fantastyce nie pojawiła się naprawdę pozycja z gatunku "twardej", gdzie bez trzymanki autor pozwala nam zagłębić się w świat z klasycznej S-F typu Buck Rogers, Star Wars itp.

A szkoda.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Bin Laudan
Sepulka
Posty: 37
Rejestracja: ndz, 19 cze 2005 22:54

Post autor: Bin Laudan »

flamenco108 pisze:Mnie rozchodziło się o to, że od dylogii Dominium Solarnego Kołodziejczaka, w polskiej fantastyce nie pojawiła się naprawdę pozycja z gatunku "twardej", gdzie bez trzymanki autor pozwala nam zagłębić się w świat z klasycznej S-F typu Buck Rogers, Star Wars itp.

A szkoda.
No ba. Zawsze można jednak samemu spróbować... ;)

Pozdrawiam
BL

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Właśnie :)
FTSL
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Robert J. Szmidt
Kurdel
Posty: 778
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 01:12

Post autor: Robert J. Szmidt »

Albo więcej czytać :-)

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Miesiąc temu napisałem coś takiego, a dziś patrzę na nowe Wydanie Specjalne i właśnie Hallucigenię widzę. Szok po prostu. Do tego w zestawie jeszcze Navajero, Twardoch i dwa inne teksty - po mojemu, co najmniej warto pomyśleć nad zakupem :D
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Chyba warto :) Na razie przeczytałem tylko Twardocha. Naprawdę dobry tekst. No a jak komuś podobał się "Pierwszy krok" z majowej, to ma tu rozwinięcie kończące promocję całości. Reszta ( daj Boże) w postaci książkowej.
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Navajero pisze:Na razie przeczytałem tylko Twardocha. Naprawdę dobry tekst.
Jak to mówią na zgniłym Zachodzie, quoted for truth. Szczepan Twardoch ewoluuje w dobrym kierunku, pisarsko naprawdę jest coraz lepszy, nabiera mięsistości...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
freemind
Mamun
Posty: 189
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 20:48

Post autor: freemind »

No, legło wydanie specjalne "zima" na biurku. Adamie, och Adamie, liczę na to, że sprawisz mi tekstem przyjemność ;)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Jak czytałeś pierwszą część w majowej... Bo jak nie, to będzie Ci trudno się połapać o co chodzi :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
freemind
Mamun
Posty: 189
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 20:48

Post autor: freemind »

Navajero, przeczytałem i dałem komentarz na tym właściwym forum, pewnie znajdziesz :)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Dzięki, znalazłem :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Varelse
Dwelf
Posty: 511
Rejestracja: czw, 13 lip 2006 11:12

Post autor: Varelse »

Się może wypowiem na temat "Świetlistej zielonej gwiazdy" z najświeższego NFWS (jako że tylko tyle zdążyłem przeczytać w Empiku). Wypowiem się krótko - to jest po prostu SF bez pomysłu. Czyta się nieźle, ale (jako że przywykłem do tego, że część SF - owych "gadżetów" jest zazwyczaj "po coś"), zasatnawiam się, o co tak naprawdę chodziło. Nie wiem, może to "za miękka" fantastyka jak dla mnie, ale po prostu nie rozumiem, jaki był sens pisania takiego opka.
Ale tak naprawdę nie miałbym nic przeciwko umieraniu, gdyby nie następowała po nim śmierć - Thomas Nagel


Szczury z Princeton, Nowa Fantastyka 9/2009

ODPOWIEDZ