Cytaty które zrzucaja skarpetki z naszych konczyn bieżnych.

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karakachanow
Pćma
Posty: 227
Rejestracja: ndz, 14 sty 2007 11:23

Cytaty które zrzucaja skarpetki z naszych konczyn bieżnych.

Post autor: karakachanow »

Na litość boską, królowo - zachrypiał - czyż ośmieliłbym się nalac damie wódki? to czysty spirytus. Behomot z "Mistrza i Małgorzaty"

Uprasza się o rozszerzanie zbiorku przez uświadomionych ideologicznie użyszkodników.
Paupera lingua latina, ultimum refugium habet in Riga.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Coś patetycznego, żeby zrównoważyć niezrównanego Bułhakowa. Cytat z mojego Sturm und Drang Periode (nigdy nie wiem, czy po niemiecku tak się to zapisuje, ale niech będzie):
Kim jestem? - pytałem siebie ja, który błądzę po ścieżkach teraźniejszości, dźwigając na plecach własną przeszłość. Jestem pamięcią. Istnieję o tyle, o ile pamiętam. Jeżeli coś mi się nie zdarzyło, o tyle mniej jestem żywy.
- William Gerhardie.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A mnie się uczepiła instrukcja obsługi wakizashi, którą popełnił Richard Morgan (te, no, Zbudzone Furie bodajże - Takeshiego Kovacsa występ trzeci):
Insert. Pull sideways.

Choćbym się skręcił w supeł, po polsku już tak nie zabrzmi...

A jednak EDIT wedle rozkazu:

"Wbić. Pociągnąć w bok." (własne spolszczenie)
Pisałem, że już tak nie zabrzmi :)
Ostatnio zmieniony czw, 19 kwie 2007 22:45 przez taki jeden tetrix, łącznie zmieniany 1 raz.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
lokje
Fargi
Posty: 468
Rejestracja: sob, 11 mar 2006 00:32

Post autor: lokje »

Pomyślmy, Mateusz, Łukasz, Marek i Jan to grupa wesołków, którzy zbierają się i postanawiają zrobić kawał, wymyślając pewną postać, ustalają kilka najważniejszych faktów, co do reszty każdy ma wolną rękę, potem zobaczymy, kto najlepiej sobie poradził.
Eco, Wahadło Foucaulta. To poniekąd wyjaśnia mój wstręt do Browna.
I Nabokov:
Lolita, light of my life, fire of my loins. My sin, my soul. Lo-lee-ta: the tip of the tongue taking a trip of three steps down the palate to tap, at three, on the teeth. Lo. Lee. Ta.
Kocham namiętnie.
namu offutopu, namu offutopu, namu offutopu
Błogosławiona Lokje od Celofyzów

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Lokje, TJT - zamieśćcie, proszę, również translacje - pod tekstem oryginalnym. Bierzmy pod uwagę, że nie wszyscy znają jednak lengłydża. Poza tym, będzie dobrze porównać, jak czasem polszczyzna psuje ładne frazy :))))

edit: TJT, pewnie, że nie brzmi :)))
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
lokje
Fargi
Posty: 468
Rejestracja: sob, 11 mar 2006 00:32

Post autor: lokje »

Przepraszam, zamieszczam.
"Lolita, światło mego życia, płomieniu mych lędźwi. Mój grzechu, moja duszo. Lo-li-ta: czubek języka schodzący w trzech stąpnięciach wzdłuż podniebienia, aby na trzy trącić o zęby. Lo. Li. Ta."
Stiller

"Lolito, światłości mego życia, żagwio mych lędźwi. Grzechu mój, moja duszo. Lo-li-to: koniuszek języka robi trzy kroki po podniebieniu, przy trzecim stuka w zęby. Lo. Li. To."
Kłobukowski
namu offutopu, namu offutopu, namu offutopu
Błogosławiona Lokje od Celofyzów

Awatar użytkownika
karakachanow
Pćma
Posty: 227
Rejestracja: ndz, 14 sty 2007 11:23

Post autor: karakachanow »

"Tolerancja pozytywna (nazywana również czynną albo ...

... treściwą) polega na akceptacji lub popieraniu [!!!] cudzej odmienności" Ilja Lazari - Pawłowska "Trzy pojęcia tolerancji" Cyt. za testem maturalnym z WOS na płytce z "Wybiórczej"
Paupera lingua latina, ultimum refugium habet in Riga.

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

"- Hej! - zawołał Cień. - Huginn, Muninn, czy kim tam jesteś.
Ptak odwrócił głowę i przekrzywił, patrząc na niego podejrzliwie błyszczącymi oczami.
- Powiedz: "Nigdy już" - rzucił Cień.
- Spierdalaj - odparł kruk."

Neil Gaiman "Amerykańscy bogowie".
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Słaby ;] W Amerykańskich Bogach był fajny cytat o "czy mnie widziałeś?", ale nie pamiętam go. Może ktoś przywołać?
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Ja mam całą kolekcję cytatów, powypisywanych z Prachetta, Evanovich i im podobnych. Ale Dilberta* Wam zacytuję. Mój naj-najulubieńszy: Siedzenia są jak złote rybki, rosną tak duże, jak pozwala im otoczenie.;)

*Dla nieuświadomionych - Dilbert - cyniczny, ironiczny komiks o zyciu biurowym autorstwa Scotta Adamsa.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Genialny kawałek z "Fight Club" Chucka Palahniuka:
Tak, jak Tyler mówi o śmieciach i niewolnikach historii, tak właśnie się czułem. Chciałem zniszczyć całe piękno, które nigdy nie będzie moje, Spalić amazońską dżunglę. Napompować prosto w niebo wszystkie te chlorofluorowęglowodory, żeby pożarły warstwę ozonową. Otworzyć zawory na supertankowcach i odczopować szyby na przybrzeżnych platformach wiertniczych. Chciałem zabić wszystkie ryby, na których jedzenie nie było mnie stać, i zasypać francuskie plaże, których nigdy nie zobaczę.
Chciałem, żeby cały świat stoczył się a dno.
Waląc tego dzieciucha, naprawdę chciałem wpakować kulę między oczy każdej zagrożonej pandzie, która nie chciała się pieprzyć, żeby ratować swój gatunek, i każdemu wielorybowi i delfinowi, który się poddał i rzucił na mieliznę.
Nie myśl o tym jako o wymieraniu. Myśl o tym jako o redukcji pogłowia.


I na deser fantastycznie sformułowane pytanie z tejże książki:
Gdybyś miał do wyboru, być największym wrogiem Boga albo niczym, co byś wybrał?
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

Gdybyś miał do wyboru, być największym wrogiem Boga albo niczym, co byś wybrał?
Ten jest świetny.
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

"Fight Club" jest pełen takich perełek. Polecam zdecydowanie. Kopiować dalej nie będę, bo musiałbym przepisać całą książkę i do sądu by mnie podali, a tego nie pragnę ;)
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
MalaMi
Fargi
Posty: 455
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 17:41

Post autor: MalaMi »

Miałam kiedyś wypisane rewelacyjne cytaty z Opowieści biblijnych Kołakowskiego, ale mi zaginęły podczas jednej z licznych przeprowadzek studenckich, a ksiązki nie mam:(

ale chciałam wrzucić cytat z Pterrego (z pamięci, więc moze nie być dosłownie)
Dla kazdego innego zwierzęcia zamiana w człowieka to tragedia. Dla kota to tylko nowe doświadczenie
:)
§ 13
"Przy interweniowaniu wobec żołnierzy członek ORMO obowiązany jest zachować takt, umiar oraz szacunek należny mundurowi wojskowemu"

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Ostatnio w oczy rzucił mi się cytat z Brudnej Roboty Christophera Moore'a, a brzmiał mniej-więcej tak:
Charlie nigdy nie miał szczęścia do kobiet. Nawet gdy był w łóżku z Rachel i zapytał ją "kto jest twoim tatusiem?", ona odparła "Saul Goldstein".

ODPOWIEDZ