Prosba o pomoc - zielone swiatlo

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Prosba o pomoc - zielone swiatlo

Post autor: Zanthia »

Czy ktoś ze zgromadzonego tu Szanownego Użyszkodnikolektywu pomógłby mi z następującym zagadnieniem?

Na zajęciach mieliśmy legendę o Sir Gawainie, Zielonym Rycerzu i Świętym Graalu. W jednym z artykułów dt. symbolicznego znaczenia koloru zielonego na zajęcia widnieje "informacja", że "kolor zielony ma największą energię" ("carries the greatest amount of energy contained in sunlight"). I dla mnie wygląda to na coś, co ktoś wyciągnął z kapelusza.

Czy jest fizyk na sali?
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Re: Prosba o pomoc - zielone swiatlo

Post autor: Alfi »

Zanthia pisze: "kolor zielony ma największą energię"
Nie jestem fizykiem, więc trudno mi się wypowiadać. Jednak brzmi to jakoś tak bełkotliwie i nawet trochę fengszujowato.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Ja też fizykiem nie jestem, ale trochę się interesuje.

Światło będzie miało taką energię, jaką mu się nada. Kolor to tylko częstotliwość, i nawet jeśli energia z nią coś wspólnego, to silnijsze byłyby fiolet lub czerwień (krańce skali). Może chodziło o to, że zieleń jest pośrodku gamy światła widzialnego i "najsilniej" go widać (?)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

Tak też sądziłam. Wiedziałam już wcześniej, że ludzkie oko potrafi rozpoznać więcej odcieni zielonego niż niebieskiego i czerwonego, taka gratka ewolucyjna do życia w dżungli.
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

No, coś by mogło być na rzeczy z tym zdaniem, tylko polski przekład brzmiał mi niezbyt szczęśliwie. Na tej stronce na przykład, rysunek nr 3 wskazywałby, że fotony o długości fali odpowiadającej kolorowi zielonemu mają całkiem przyzwoitą energię, aczkolwiek niebieski i fiolet je przebijają - tyle, że ziemska atmosfera te akurat kolory dość skutecznie rozprasza, jeśli mnie pamięć nie myli... W związku z tym stwierdzenie, że proporcjonalnie największa część energii ze światła słonecznego, docierającej do powierzchni ziemi, idzie w zielonym "zakresie" widma, może nie być takie do końca bzdurne.
Pytanie w takim wypadku brzmi: czemu zatem liście roślin lądowych odbijają zielone światło, pochłaniając żółte i czerwone? System się przeciąża?

Sori za niezgrabne sformułowania: po pierwsze żaden ze mnie fizyk, po drugie jestem cztery piwa do zawietrznej...

Był mały EDIT w celu wyklarowania jednego zdania.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

O ile mnie pamięć nie myli niestety, maksimum czułości jest na żółto-zielonym i oczywiście indywidualnie się przesuwa. Najbardziej enegetyczne są kwanty gamma, ponoć bywają wokolicy dżula energii. :)

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Przy tych prędkościach, dziwnym nie jest...
Podejrzewam jednak, że w artykule, co Zanthię zbulwersował, chodziło tylko o widzialną część widma. Przy Okrągłym Stole nikt jeszcze nie zaprzątał sobie głowy twardym promieniowaniem :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Zanthia
Alchemik
Posty: 1702
Rejestracja: czw, 11 sie 2005 20:11
Płeć: Kobieta

Post autor: Zanthia »

Nie, TJT, autor poprzytaczał ciekawostki "naukowe" i historyczne. Artykuł przeczytam. Piknie dziękuję za pomoc szanownemu gremium!
It's me - the man your man could smell like.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Re: Prosba o pomoc - zielone swiatlo

Post autor: SzaryKocur »

Zanthia pisze:W jednym z artykułów dt. symbolicznego znaczenia koloru zielonego na zajęcia widnieje "informacja", że "kolor zielony ma największą energię" ("carries the greatest amount of energy contained in sunlight"). I dla mnie wygląda to na coś, co ktoś wyciągnął z kapelusza.

Czy jest fizyk na sali?
To rzeczywiście dziwne.
http://wiadomosci.wp.pl/wid,8816956,wiadomosc.html?
Napisali tu, że
nasze rośliny są zielone, bo odbijają światło koloru zielonego, które jest im niepotrzebne.
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Symbolicznie zielony jest kolorem nadziei. Kojarzy się z wiosną, odrodzeniem, zakochaniem. Pewnie o to chodzi.

DarkOne

Post autor: DarkOne »

Jestem trochę fizykiem, pasjonatom i studentem :D
Kolor zielony, a generalnie to fotony nadające fali odcień zieleni, nie posiadają największej energii (są po środku skali), najsilniejsze, czyli te o największej długości są światła niebieskie (takie jak blue-ray).

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Holy thread necromancy, Batman!
A teraz do kąta i wstydzić się.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

DarkOne pisze:Jestem trochę fizykiem, pasjonatom i studentem :D
Kolor zielony, a generalnie to fotony nadające fali odcień zieleni, nie posiadają największej energii (są po środku skali), najsilniejsze, czyli te o największej długości są światła niebieskie (takie jak blue-ray).
Dla ścisłości energia fotonu jest równa "ha razy ni" h to stała Plancka a ni czyli pokręcone v z wyglądu, grecka literka to częstotkiwość dgrań fali. Czyli im KRÓTSZA fala tym większa energia.

DarkOne

Post autor: DarkOne »

Dobra, nie patrzyłem tam gdzie trzeba, moja wina, dajcie mi w pysk!

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Z tego co wiem, od strony fizycznej, jest to głupotka. Od strony symboliczno-ezoterycznej, już nie. Zielone światło nacechowane jest, według tradycji ezoterycznej, dużą dawką energii, a jego znaczenie jest kluczowe. Zielone światło, widziane przez energików, otacza chore osoby, zielone byty astralne należą do najsilniejszych i przyjaznych, w końcu, podczas OOBE, zielone światło jest jednym z sygnałów potwierdzającym bezpieczeństwo wędrówki.
Zatem, zielone światło w rozumieniu ezoteryków, oznacza silną energię.
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

ODPOWIEDZ