F 58

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

F 58

Post autor: Ebola »

Proszsz. Czytać, myśleć i się kłócić. Mniemam, że znajdziecie w tegonumerowej publicystyce kilka tekstów do dyskusji skłaniających. Biegusiem!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Przede wszystkim brawa dla von Barona za co nieco o robieniu polityki w poetyce kina klasy B, choć ugodził w serce me niewinne postponując Clinta Eastwooda (wymienianie go w jednym rzędzie z Wieszakiem Norrisem to już nawet nie nadużycie, to anomalia grawitacyjna...) - no i z postawioną tezą "przewaga kulturalna niweluje przewagę ilościową" (uprościłem, sorki) w obecnych ciężkich czasach też już nie bardzo idzie się zgodzić. Gdyby wciąż tak było, Czeczeńcy nie zbieraliby takich batów od Rosjan, nawet jeśli godne podziwu jest to, że w ogóle któryś został jeszcze przy życiu.

Kiwaczek zacnie przeciwdziała katastrofalnym prognozom mediów (choć samochodu i tak nie zamierzam kupować :D ). Artykuł o cyfrówkach - rzetelny, o ile jako laik mogę to ocenić. Resztę odkładam sobie na później.

Co do recenzji, hm... Nieustannie cenię za nie Fahrenheita, bo papierowe periodyki branżowe praktycznie dały sobie siana z recenzowaniem ofert księgarni (w NF 2 recenzje o F-towych rozmiarach plus kilka notek naskrobanych na pudełku od zapałek, w SFzliterkami nawet tego już nie ma, chyba, że coś się zmieniło od czasu, gdy dałem sobie spokój, a CzF to też góra 3 recenzje na kwartał). Problem w tym, że czasem brewki ruszają w drogę ku potylicy... Np. w kontekście recenzji "Domu wschodzącego słońca" przestałem rozumieć znaczenie słowa "archetyp". "Księga jesiennych demonów" to nie debiut Grzędowicza (chyba, że chodzi o _książkowy_ - choć "Twierdza Trzech Studni" była przedrukowana w pewnej antologii... wiem, jestem stary - ale tego w recenzji nie zaznaczono). A w recenzji z Zagańczyka w oczy ugryzło coś, co po bożemu zwie się jednak folie à deux. Wiem, czepiam się głupot...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Nooo :) Grzędowicza się czepiasz. Tam nie jest napisane, że debiut, tylko, że debiutancki zbiór opowiadań. Wcześniej Grzędowicz nie wydał zbioru opowiadań, a także żadnej innej ksiązki.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

bo jakże debiut pisarza, który kilka miesięcy temu zdobył bezprecedensowy Zajdlowy dublet, może być lepszy od późniejszych, bardziej docenionych przez środowisko dokonań
Tak jest w recenzji. Trzecie zdanie. No, wybacz :(
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
eses
Psztymulec
Posty: 984
Rejestracja: sob, 01 paź 2005 19:59

Post autor: eses »

A ja dziękuję bardzo za dwie recenzje z książek, w których miałem pewien udział, choć muszę przyznać, że jestem trochę zaskoczony opinią recenzenta na temat zawartości tej, która jest mi z pewnych względów bliższa :) Ale - jego prawo.
Fajnie móc Was znów czytać :)
Wracam do lektury :)
BB + PnL = 66,6%...
I więcej w formie książki nie będzie ;)

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A, i jeszcze jeden wyimek.
Może dzieje się tak dzięki temu, że rozłożył schematyczną powieść fantasy na czynniki pierwsze, napisał „Heroizm stosowany – praktyczny poradnik”, a następnie złożył tę powieść z powrotem, tylko – ale już z elementów naszej współczesności – z wierzchu przykrytych sztafażem fantasy i zabawnymi dialogami.
Nie poradzę, muszę poprosić o tłumaczenie. No habla akurat ten espanol...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

taki jeden tetrix pisze: Nie poradzę, muszę poprosić o tłumaczenie. No habla akurat ten espanol...
¿Quién no habla? - że tak z przymrużeniem oka zapytam.
<jużmnietuniema>
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

To ten drugi, którego nie hablam :D
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

taki jeden tetrix pisze: Tak jest w recenzji. Trzecie zdanie. No, wybacz :(
Ano macie rację, dobry Tetrixie. spojrzałam teraz na początek recenzji. A dalej, rzeczywiście jest debiut, jako taki.
Hm, co do hablania, to ja hablam, choć może dlatego, ze książkę czytałam (zawsze jest taka możliwość). Może Olaf się zechce odnieść do Twoich uwag, jeśli akurat czegoś nie pali/grabi/gwałci. Ja tylko zajrzałam w przelocie.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Anonymous

Post autor: Anonymous »

taki jeden tetrix pisze:Przede wszystkim brawa dla von Barona za co nieco o robieniu polityki w poetyce kina klasy B, choć ugodził w serce me niewinne postponując Clinta Eastwooda (wymienianie go w jednym rzędzie z Wieszakiem Norrisem to już nawet nie nadużycie, to anomalia grawitacyjna...)
Ee tam, Norris też dobry jest, a i w pozafilmowej rzeczywistości bić się za młodu umiał, jak mało który gwiazdor.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Kobus pisze:Ee tam, Norris też dobry jest
Dwa słowa: Strażnik Teksasu.
Kobus pisze:a i w pozafilmowej rzeczywistości bić się za młodu umiał, jak mało który gwiazdor.
Bo to wyznacznik jakości aktorstwa, rozumiem? :D
Od tej pory co roku na zmianę Oskary będą dostawać Van Damme i Seagal, a za najlepszą żeńską Cynthia Rothrock.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Anonymous

Post autor: Anonymous »

Jakie kino, takie wymagania wobec aktorów. Wyobrażasz sobie Gustawa Holoubka w "Wejściu Smoka"?

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A pewnie. Tylko nie w głównej roli. Sensei Gustaw :D
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Anonymous

Post autor: Anonymous »

Hm, faktycznie. :D

wpis moderatora:
kiwaczek: Pogonić z tym offtopem? Dwa dni mnie nie było i już się rozpasali...

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Bo oni tak chyba, żeby podtrzymać rozmowę. Reszta towarzystwa na jakiś zlotach, grillach i innych takich. Nie ma kto czytać, ani się kłócić, tylko Tetrix jeden taki. I Kobus, ale on jest autor, dlatego zajrzał. Eeech.
Nie będziem robić publicystyki. Chlip.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ