Varia ze świata nauki i techniki

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Bez stopera? Można przyjąć że 3 sekundy to mniej więcej kilometr. Większa precyzja jest nieosiągalna w warunkach pokojowych.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
lokje
Fargi
Posty: 468
Rejestracja: sob, 11 mar 2006 00:32

Post autor: lokje »

MalaMi pisze:no ale mi nie chodzi o dokładne pomiary, tylko takie orientacyjne:))
Na Kujawach odliczamy do dziesięciu ( od błysku do bum), co znaczy, że jeszcze jest trochę czasu na zebranie siana... Generalnie ludyczne sekundy przekładają się na kilometry.
namu offutopu, namu offutopu, namu offutopu
Błogosławiona Lokje od Celofyzów

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

lokje pisze:Generalnie ludyczne sekundy przekładają się na kilometry.
No toteż! A nie jakieś 324 metry na sekundę. Zawsze było, że 1 sekunda = 1 kilometr :)
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
MalaMi
Fargi
Posty: 455
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 17:41

Post autor: MalaMi »

Alfi pisze:Bez stopera? Można przyjąć że 3 sekundy to mniej więcej kilometr. Większa precyzja jest nieosiągalna w warunkach pokojowych.
Alfi rid maj lips: mi nie chodzi o dokładne pomiary, tylko takie orientacyjne
lokje pisze:Generalnie ludyczne sekundy przekładają się na kilometry.
no ja tez tak właśnie przeliczałam, tylko mi, jak już mówiłam, jakieś dziwne wyniki wychodziły - stąd moje zapytanie:)
§ 13
"Przy interweniowaniu wobec żołnierzy członek ORMO obowiązany jest zachować takt, umiar oraz szacunek należny mundurowi wojskowemu"

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

A wlasnie, ze ja tez pamietam, ze to sie liczylo jakos inaczej. Tylko nie pamietam, czy to bylo razy dwa i dzielic przez trzy, czy na odwrot :/
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Karola pisze:
lokje pisze:Generalnie ludyczne sekundy przekładają się na kilometry.
No toteż! A nie jakieś 324 metry na sekundę. Zawsze było, że 1 sekunda = 1 kilometr :)
1 sekunda = 1 kilometr? Niemożliwe, właśnie dlatego, że dźwięk rozchodzi się z prędkością ok. 340 m/s, więc trzy sekudny to ok. 1 kilometr.
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »

Ellaine pisze:1 sekunda = 1 kilometr? Niemożliwe
Toć piszę, że tak mnie uczyli, jak to określiła Lokje, ludycznie. A że to niezgodne z prawami fizyki... No cóż... :):)
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Karola pisze:
Ellaine pisze:1 sekunda = 1 kilometr? Niemożliwe
Toć piszę, że tak mnie uczyli, jak to określiła Lokje, ludycznie. A że to niezgodne z prawami fizyki... No cóż... :):)
I ja z tego miejsca, chciałbym jednoznacznie dać odpór wszelkim niecnym knowaniom wrażych sił, co to sypią piach w tryby zbiorowej mądrości ludowej. Mnie takoż najstarsi Pogórzanie prawili - błysk widzisz - licz. Tyle kilometrów od ciebie piorun uderzył, do ilu doliczysz zanim gromu nie usłyszysz. ;)
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Ellaine
Klapaucjusz
Posty: 2372
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 22:07
Płeć: Kobieta

Post autor: Ellaine »

Ja tam niczego nie chcę podważać, sypać piachu czy żwiru w żadne tryby zamiaru też nie mam, po prostu mówię, że to niemożliwe :) Może w górach jest możliwe; ale mnie ojciec zawsze powtarzał, że liczyć sekundy od błysku do grzmotu, podzielić przez trzy i wyjdzie odległość w kilometrach. A i tak najfajniesza burza jest taka, kiedy błysk i grzmot jest w tym samym momencie, przynajmniej nie trzeba się zastanawiać jak daleko się od niej jest. :))
Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość - S. J. Lec
Cudnie, fajnie i gites - gdy definitywnie odwalę kitę - J. Nohavica
Rękopis znaleziony w pękniętym wazonie

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

No i Ellaine najwyraźniej ma rację. Bez użycia stopera.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »


Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A zwłaszcza fajny jest kawałek: "Żyjemy w czasach, w których pisarze science fiction nie nadążają już za rzeczywistością. To co oglądaliśmy do niedawna z pobłażliwym uśmiechem w kinie można zobaczyć już na ulicy."
Oj pan wyraźnie nie z naszej bajki :D
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

makingthematrix

Post autor: makingthematrix »

Prędkość dźwięku w atmosferze na poziomie morza: 343 m/s . Czyli prawie trzy sekundy na kilometr. Może na Evereście jest odrobinę niższa, bo tam ciśnienie mniejsze. Ale nie aż trzykrotnie i na pewno nie na Podhalu ;)

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

A mnie się ten fragment podoba: "Dzięki niemu żołnierz zyskuje niemal nadludzką siłę i nietrudno wyobrazić sobie, jakimi możliwościami będzie dysponował po opancerzeniu i wyposażeniu w słynne M134 Minigun."
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

SzaryKocur pisze:A mnie się ten fragment podoba
Bo???

ODPOWIEDZ