inicjatywa WIKI.BASNIE.PL, chciałbym byście pomogli

czyli wszystko o periodykach, które nie są Fahrenheitem

Moderator: RedAktorzy

W Jakim stopniu pomysł się podoba?

wart uwagii
12
63%
O! Nawet pomogę!
2
11%
nic ciekawego (to juz było)
4
21%
gdyby zmienić trochę, to może...
1
5%
 
Liczba głosów: 19

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ubique - ale ja naprawdę proszę o zapoznanie się z forumokietą. A następnie stosowanie się do niej. Zapewniam, że różni się od innych tego typu regulaminów pewnym, dosyć ostrym podejściem do kilku spraw graficznych. Takich jak animowane gify czy używanie kolorów w tekście.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Dzięki za obszerne wyjaśnienie, teraz rozumiem.

O archontach i Ialdabaocie (zapisywane też jako Jaldabaot bądź Yaldabaoth) wiem tyle, że według niektórych sekt gnostycznych archontowie byli sługami najwyższego bóstwa, Demiurga, trochę aniołami, trochę demonami, trochę pomniejszymi bóstwami. Świat materialny został stworzony przez jednego z archontów, dlatego jest tak niedoskonały, upadły i zły. Archont ten uzurpuje sobie tytuł jedynego Boga - Jahwe. Czasem nazywa się go Ialdabaothem, ale nosi też inne imiona.

W literaturze archont Ialdabaoth pojawia się m.in. u Anatola France'a "Bunt aniołów" oraz u Marii Lidii Kossakowskiej "Obrońcy Królestwa" i "Siewca wiatru".
Poza tym pisząc o archontach warto pewnie wspomnieć o RPG "Kult", o którym niestety prawie nic nie wiem.

Znalazłam też trochę w Internecie o archontach w wydaniu różnych sekt gnostyckich:

Według ofitów (Orygenes, Contra Celsum) Ialdabaoth był pierwszym z archontów, który następnie stworzył sześciu pozostałych: Iao, Sabaotha, Adonaiosa, Astaphaeusa, Eloaeusa i Horaeusa.

Według setian (Apokryf Jana) Ialdabaoth, wąż z głową lwa, powstał jako nieudana emanacja Eonu Sophii, która z kolei wraz z innymi eonami była emanacją boga. Ialdabaoth ukradł Sophii część boskiej mocy i dzięki niej stworzył świat materialny - imitację boskiej Pleromy. Do pomocy stworzył archontów, bóstwa o głowach zwierząt. Następnie oznajmił, że to on jest jedynym bogiem. Wydarzenia z Księgi Rodzaju przedstawione są w Apokryfie w zupełnie innym świetle, wygnanie z Raju jest krokiem w stronę uwolnienia się od archontów a wąż raczej pomocnikiem niż wrogiem ludzkości.

Według bazylidian (za Tertulianem) pierwszym archontem był Abraxas, od którego pochodziło 365 archontów. Wśród ostatnich z nich, tych, które stworzyły nasz świat, jest Jahwe. Chrystus nie przyszedł od niego, tylko od Abraxasa.

Według archontyków (za św. Epifaniuszem) istnieje siedem niebios, z których każdym rządzi archont otoczony aniołami. Królem i tyranem siódmego nieba jest Sabaoth, bóg Żydów, ojciec diabła, który zbuntował się przeciwko ojcu. Archontowie żywią się duszami, nie mogą bez nich żyć. Jednak jeśli dusza osiągnie stan gnosis, uniknie chrztu i władzy Sabaotha, może przejść przez wszystkie nieba i dotrzeć do ósmego, gdzie przebywa najwyższa Matka Światła, od której pochodzą wszystkie dusze.
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

ubique

Post autor: ubique »

Jutyldo, dzieki szczere.

Powiedz od razu czy możemy to wrzucić do opisu w Stworopedii.
Jeśli się zgodzisz, to proszę zarejestruj się tam, co będziemy mogli nabijać Ci punkty. A najlepiej od razu sama wklej swoją wiedze w odpowiednie miejsce.
Dziś, dla ulatwienia edycji haseł został podłączony do naszej Stworopedii edytor tekstu a'la MS WORD. Wygląda tak:
Klik
(Poprawiłem na specjalne, POMARAŃCZOWE, czyt. niedozwolone, życzenie :) poniżej. Jednak muszę zauważyć, że to właśnie był link do grafiki z innego serwera, z tym że wyświetlanej na miejscu. Obecne wyjaśnienie zajmuje więcej miejsca w bazie forum :). Ciekawe skąd w niektórych zbiera się jakaś antypatia, zastanawiające - min. w badaniu tej kwestii Stworopedia ma być wsparciem...)

Mankamentem jest niestety fakt, że to to nie działa w przeglądarce Opery. Ale zostaje nam Firefoxa i stary Internet Explorer, więc nasza większość może korzystać.
Ja wolę pracować na czystym kodzie, mam wówczas pełną kontrolę nad formą treści i objętością, innym też polecam ten tryb, jednak Stworopedia przewidziana jest dla wszystkich, stąd to ułatwienie o które podnosiły się prośby.

Mam nadzieje że Wam się to spodoba i zachęci do współdziałania!
Ostatnio zmieniony pn, 04 cze 2007 20:23 przez ubique, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Proszę wyzrucić obrazek i wstawić linka.
Staramy się dbać o wagę FF, co mozna przeczytać i w innych wątkach.


BTW, ubique, odnosze wrażenie, wyjątkowo nieodparte, że robisz wszystko, by sobie nagrabić u Mode Teamu. Nie zdecydowałeś się zajrzeć pierwej na Łowisko, używasz kolorów w postach, teraz wstawiasz obrazki... To tak specjalnie?
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

ubique pisze: Mankamentem jest niestety fakt, że to to nie działa w przeglądarce Opery.
Właśnie :P
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Powiedz od razu czy możemy to wrzucić do opisu w Stworopedii.
Jeśli się zgodzisz, to proszę zarejestruj się tam, co będziemy mogli nabijać Ci punkty. A najlepiej od razu sama wklej swoją wiedze w odpowiednie miejsce.

Y? Napisałam szczerze, pierwsza część to tyle, co wiem, nie mam pojęcia, gdzie to usłyszałam/przeczytałam. Druga część jest wyszukana w Internecie, czego też wcale nie ukrywałam. Nie jestem specjalistą od gnostycyzmu, jestem sobie zwykłym laikiem. Zważywszy na to, co napisałeś wcześniej:
ubique pisze:Napisujesz, że takich stron z opisami stworów - bestiariuszy i podobnych jest wiele. No właśnie i w tym problem!!! Jest ich wiele i w niemal każdej treść inna do tego samego, a czasem całkiem domyślona przez twórców tej jednej strony - nie wiele osób sprawdza czy wyjaśnienie przedstawia jakąś autentyczną wartość.
rozumiem, że hasło do Stworopedii powinno być sprawdzone pod tym kątem. Nie wiem, czy Orygenes, Tertulian i św. Epifaniusz rzeczywiście coś takiego napisali o archontach, a niestety nie mam czasu, żeby to sprawdzać. Prosiłeś o odesłanie do źródeł, gdzie można coś na ten temat znaleźć, więc odesłałam.
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Za Mają Kossakowską:
Archonci – aniołowie wysokiej rangi, utożsamiani z eonami, według wierzeń okultystów duchy planet.

Eony – w wierzeniach gnostyckich anioły zajmujące jedno z najwyższych miejsc w hierarchii. Byty stworzone na samym początku, u zarania wszechświata. Często utożsamiane z →archontami. Posłańcy pomiędzy samym Stwórcą a jego stworzeniem.
Jutylda pisze:Według setian (Apokryf Jana) Ialdabaoth, wąż z głową lwa, powstał jako nieudana emanacja Eonu Sophii
Mnie się bardzo podoba wersja, w której narodziny Ialdabaotha są konsekwencją życzenia Sophii, by skopiować samą siebie. Jest w tej wersji taka urocza przewrotność :)))).

@Ubique:
Poszukując informacji o Ialdabaocie możesz posiłkować się jego innymi imionami: Saklas (Głupiec) i Samael (Ślepy Bóg).

A wspomniane przeze mnie wcześniej Latawce (w wersji męskiej) opisuje Białczyński (wprawdzie jako spejcalista od wierzeń słowiańskich był wielokrotnie wyśmiewany i dyskredytowany, ale w tym przypadku nie chodzi przecież o wiarygodność badacza).

P.S. Ja mogę używać kolorków, w przeciwieństwie do Ciebie, jak bys przeczytał forumokietę to byś wiedział dlaczego :P
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

ubique

Post autor: ubique »

Wszystko wskazuje na to że Ialdabaoth to postać która winna się znaleźć w naszej Stworopedii i tak pewnie wkrótce sie stanie (czekam na ostateczną decyzję Jutyldy).

Jest już wstępne wyjaśnienie Eonów, i z lekka rozszerzony archont. Niestety ciągle tylko w trzech osobach znajduje się odwaga do czynnej pracy przy zbieraniu naszej wiedzy o naszej fantazji stwórczej.

Czy pisałem Wam już o FAQ które powstaje do Stworopedii?
Rozmawiam z wieloma ludźmi, na kilku forach o inicjatywie, jest sporo zainteresowanych jednak jak dotąd braknie im odwagi by publikować swoją wiedzę, lub wydaje się to być zbyt trudne. Pracujemy nad ułatwieniami (Edytor graficzny co prawda chodzi, ale wprowadzone teksty trzeba obrabiać żeby mniej miejsca zajmowały, myślimy więc nad wprowadzeniem czegoś innego).

"Stworze i Zdusze - leksykon boginek i demonów słowiańskich" - Czesław Białczyński, czy to o tę pozycje, Ika, chodzi gdy mowa o (śmiesznych) "Latawcach"?
Wkleiłem go do opisu hasła z uwagą: UWAGA! autor połowę faktów "wyssał z palca" (przychodzi się teraz trudzić i zgłębiać która to połowa) :)
Ika pisze: P.S. Ja mogę używać kolorków, w przeciwieństwie do Ciebie, jak bys przeczytał forumokietę to byś wiedział dlaczego :P
Ach Ty grizipiórko, zatem Twoje zdanie zawsze tu ostatnie, rozumiem, notuje. :)

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

ubique, możesz oczywiście wykorzystać znalezione przeze mnie w internecie wiadomości do stworzenia hasła w Stworopedii. Częściowo pochodzą z Wikipedii, częściowo z Catholic Encyclopedia, częściowo skądinąd.
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

ubique

Post autor: ubique »

...więc jutyldo, to Twoja praca. Tak się zbiera materiały. Z różnych miejsc i redaguje do kupy - (nie tworzy się opracowań z powietrza, jednak podpisuje swoim nazwiskiem z podaniem tylko źródeł).
Ale jeśli nie chcesz się podpisać pod tą pracą, ok, ja to zrobię w najbliższym czasie. Dziękuje. :)

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

ubique pisze:
"Stworze i Zdusze - leksykon boginek i demonów słowiańskich" - Czesław Białczyński, czy to o tę pozycje, Ika, chodzi gdy mowa o (śmiesznych) "Latawcach"?
Wkleiłem go do opisu hasła z uwagą: UWAGA! autor połowę faktów "wyssał z palca" (przychodzi się teraz trudzić i zgłębiać która to połowa) :)
"Stworze i zdusze" to ni mniej ni więcej, a fikcja literacka.
Ma zaledwie nieco więcej wspólnego z efektami badań folklorystów, co "Władca Pierścieni", przy czym zdecydowanie gorzej się to czyta :).
Niemniej jest to jakaś próba zainteresowania czytelników słowiańszczyzną.
A z tego co zrozumiałam, Stworopedia nie ogranicza się do stworów, których istnienie udowodniono naukowo :P
A "latawca", nie latawicę w żadnym razie, wymienia też chociażby Strzelczyk, więc Białczyński tak całkiem sobie tego demona nie wymyślił. Byłabym więc ostrożna z ocenianiem tego, co Białczyński wymyślił, a czego się dowiedział o mitologii Słowian.

"Latawiec" to rodzaj inkuba, którego "istnienie mitologiczne" potwierdza spora ilość źródeł już od XV wieku. Latawiec, demon, był definitywnie płcie męskiej i konsekwentnie obiektem jego zainteresowania pozostawały kobiety. O ile dobrze pamiętam Strzelczyk przytacza sposób na pozbycie się draństwa. Żeńska odmiana - "latawica" stała się synonimem ladacznicy :)


ubique pisze:
Ika pisze: P.S. Ja mogę używać kolorków, w przeciwieństwie do Ciebie, jak bys przeczytał forumokietę to byś wiedział dlaczego :P
Ach Ty grizipiórko, zatem Twoje zdanie zawsze tu ostatnie, rozumiem, notuje. :)
Trafiłeś w sedno. Samiusieńkie.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

ubique

Post autor: ubique »

Dotąd hasła słowiańskie w Stworopedii budowane były na podstawie ruskiej encyklopedii i tam były te demony które popisaliśmy w odmiana żeńskiej.
Ale już po Kupalnocce kategorią "Mity Słowiańskie" zajmą się profesjonaliści i problem konfliktu powinien zostać zminimalizowany (Nawiązałem porozumienie ze Stowarzyszeniem kultywującym Prasłowiańskie zwyczaje)
Ika pisze:
Ubique pisze: Ach Ty grizipiórko, zatem Twoje zdanie zawsze tu ostatnie, rozumiem, notuje. :)
Trafiłeś w sedno. Samiusieńkie.
ha, też założyłem forum, Ciekawe czy starczy, Tobie, Ika, odwagi żeby wyściubić nos poza swoje podwórko. :) (http://forum.basnie.pl)

...i swoją drogą, przydałyby się sugestie doświadczonej porządkowej :P

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Weszedłem na Stworopedię i co rzuciło mi się w oczy?

Do opracowania - pilne:

Gryf
Bazyliszek
Andrzej Sapkowski

O tym trzecim potwore to nie słyszałem ;-D
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Nie....? Toż to zło wcielone. Chodzi po zamku w jedwanym gieźle, a pysk ma okrutnie dłuuuugi
<niemogłamsiępowstrzymać>
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Ubique pisze:
ha, też założyłem forum, Ciekawe czy starczy, Tobie, Ika, odwagi żeby wyściubić nos poza swoje podwórko. :) (http://forum.basnie.pl)

...i swoją drogą, przydałyby się sugestie doświadczonej porządkowej :P
Nie licz na mnie - nawet niezbyt udane prowokacje nie pomogą. Za dużo mam "terenów" do wykorzystywania doświadczenia porządkowej w praktyce. Jak chcesz pogadać, musisz bywac tutaj :P - to jedyne forum, na którym bywam.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

ODPOWIEDZ