Fantastyka wyrzucona z kanonu lektur?

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Fantastyka wyrzucona z kanonu lektur?

Post autor: Meduz »

Poczytajcie sobie artykuł, który znalazłem w sieci. Włosy stanęły mi dęba.
Ministerstwo Edukacji Narodowej - pod rządami Giertycha powinno się nazywać Ministerstwo Ogłupiania - myśli o wyrzuceniu książek fantastycznych z kanonu lektur, ponieważ jakakolwiek fantastyka gloryfikuje diabła i czarownictwo.

Napiszcie, co wy o tym sądzicie.

Tu macie link:
http://media.wp.pl/kat,38208,wid,894970 ... caid=13f81
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Sam chciałem linka wkleić. Przeczytałem, ale nie chce komentować, bo musiałbym kląć... A nie lubię tego. Przykro mi, że ktoś taki może w ogóle dostać jakąkolwiek odpowiedzialną posadę/funkcję.
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Kluczowe wydaje mi sie byc pierwsze zdanie. A w szczegolnosci pierwsze cztery wyrazy.
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Tu się z Colemanem zgadzam. Jednak to pierwsze zdanie tonie w powodzi pozostałych i po chwili już się o nim nie pamięta. Ja mam nadzieję, że jest ono prawdziwe. Co nie zmienia faktu, że artykuł jest kolejnym, doskonałym powodem, by sarkać sobie w najlepsze.
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Coleman
Wampir
Posty: 3097
Rejestracja: wt, 14 cze 2005 16:41

Post autor: Coleman »

Na rzetelnosc dziennikarska chyba.
FTSL
You and me, lord. You and me.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Ignatius Fireblade pisze:Jednak to pierwsze zdanie tonie w powodzi pozostałych i po chwili już się o nim nie pamięta.
Bo trzeba ruszyć głową przy lekturze. Niektórzy wolą po prostu sarkać :P
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

To, że dziennikarze chcą mieć jak najlepszy i najbardziej bulwersujący temat, to wiadomo nie od dziś. Poza tym, harce odbywajace się z lekturami powodują, że człowiek zaczyna wierzyć. Czego tu więcej trzeba? Właśnie takiego tematu, który mógłby przejść bez mydła.

A z czytania ze zrozumieniem zawsze byłem dobry :P
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Ale co to w ogóle ma być? Wygląda jak felieton Grzędowicza z cyklu Jeremiady, czy to z numeru lipcowego? To skąd "dosłownie wczoraj usłyszałem, że ktoś z jakiegoś Towarzystwa zajmującego się czule dziećmi, zaatakował idiotyczny program dla niemowląt Teletubisie”. Przecież to sprawa sprzed miesiąca. Kanon lektur również. Może to jakiś odrzucony tekst?
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

Awatar użytkownika
nimfa bagienna
Demon szybkości
Posty: 5779
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:40
Płeć: Nie znam

Post autor: nimfa bagienna »

jutylda pisze:Wyglada jak felieton Grzedowicza
Noooo... nawet Grzedowicz sie pod nim podpisal...
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.

Awatar użytkownika
jutylda
Mamun
Posty: 185
Rejestracja: wt, 04 kwie 2006 13:30

Post autor: jutylda »

Fakt, głupio to sformułowałam :) Chyba dlatego, że po przeczytaniu aż zwątpiłam w autorstwo.

A "Tajemne praktyki i magiczne rytuały w walce" będą w numerze lipcowym?
Brak mi perspektywy, tylko patrzę przed siebie, patrzę na ten koszmar. Poziom umysłowy sekretarki z enerde, to sobą obecnie przedstawiam.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Ignatius Fireblade pisze:A z czytania ze zrozumieniem zawsze byłem dobry :P
Wiesz, Ignaś, wiedzieć co znaczy dane słowo to jeszcze nic nie znaczy ;] Ułożyć sobie te słowa w zdania też.

Swoją drogą, to:
Fantastyka nie tylko powinna zostać usunięta ze spisu książek dla młodzieży. Powinna zostać zakazana i napiętnowana specjalnym pismem ministerstwa i kuratorium. Wtedy liczba czytelników wzrośnie pięciokrotnie.
...mogłoby być ciekawe doświadczenie. Mogliby czegoś tak konkretnie zakazać, fajnie by było ;)
jutylda pisze:Przecież to sprawa sprzed miesiąca. Kanon lektur również. Może to jakiś odrzucony tekst?
Może Grzędowicz tego nie śledzi na bieżąco? Albo pisze felietony z wyprzedzeniem? ;)
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

Najbardziej przerażające jest to, że jest to możliwe. Kanon lektur to sprawa wciąż otwarta. Przedwczoraj pisali, że już go zamknęli i jest nowy, zatwierdzony, ale wczoraj czytałem, że Giertych nie zgadza się na niego.

Jeśli spojrzeć na formację, którą reprezentuje i jej poglądy (np. kreacjonizm, walka z darwinizmem), to faktycznie ten artykuł można odebrać jako samospełniająca się przepowiednię.

Ale zawsze pozostaje nadzieja w Polakach. To, co zakazane, lepiej smakuje;-)
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Meduza710 pisze:Ale zawsze pozostaje nadzieja w Polakach. To, co zakazane, lepiej smakuje;-)
Polskie szkolnictwo na dobrą sprawę trzeba zrefermować pod wieloma względami, ale Giertych wielu rzeczy nie rozumie, bo on szkołę kończył w innych czasach i jako przedstawiciel innego pokolenia. Ale Giertych ich nie przeprowadzi skutecznie, głównie ze względu na swoją zniewalająca reputację, jego i jego niesamowitej partii i młodzieżówki ;]

Ale fakt faktem, że ten facet może spopularyzować i tak nielubiane lektury poprzez ich zakazanie. Dziwne, że mało kto z obrońców Wielkiej Prozy tego nie zauważa... Snoby, ech...
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

To niech jeszcze wywali ze szkoły matematyke. Zaraz młodź się rzuci na owoc zakazany i opanuje rachunek całkowy.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Proponuję też wywalić fizykę, chemię i biologię. Drogą eksperymentów ("wypij kwas/zjedz muchomorka/złap dwa gwoździe i włóż je do kontaktu") zlikwiduje się przyrost naturalny, czyli podaż bezrobotnych i grzeszników spadnie do zera. Bóg rozpozna swoich.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

ODPOWIEDZ