Zajdel 2007 albo 2006 :P

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Cholera, Karola mnie ubiegła. :( No, ale przynajmniej na forum NF i na Esensji byłem pierwszy :)
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Ten Zajdel staje się coraz bardziej przewidywalny. Szkoda Guzka, oj szkoda... Pozostało pogratulować i życzyć zwycięzcom coraz lepszych tekstów.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

Rozkosznie się czyta jak masy narzekają, że ten autor nie powinien był wygrać, bo są lepsze. Ach, polska demokracja :D
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Co do powieści, to może i Grzędowicz był najlepszy, ja akurat w tej kategorii faworyta nie miałem. Zaś w opowiadaniach... No cóż, "Smok tańczy dla Chung Fonga" specjalnie udanym tekstem nie było. Specjalnie nieudanym też nie. No, ale vox populi, vox Dei.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Asiek
Mamun
Posty: 114
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 21:38

Post autor: Asiek »

być może zaważył tutaj fakt, iż Maja Kossakowska do Zajdla nominowana była już ileś razy i zawsze jej statuetka koło nosa przechodziła. Mnie też bardziej podobały się nominowane wcześniej opowiadania 'anielskie', no ale cieszę się, że Zajdla w końcu zgarnęła ;)

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

No Zajdel ewidentnie się Kossakowskiej należał, ale za Żarna niebios
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Nocta
Pćma
Posty: 254
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 16:15

Post autor: Nocta »

Rheged pisze:Co do powieści, to może i Grzędowicz był najlepszy (...)
Nie czytałam co prawda wszystkich nominowanych powieści (akurat dokładnie połowę nominacji czytałam), ale w mojej ocenie "Vertical" jest tak bardzo inny i tak dużo lepszy od "Popiołu i kurzu", że nie ma porównania.
Dobrze, że R. Kosik też został nagrodzony (Nautilus).
Pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
M. Kopernik
W co wierzą debile?

Szary

Post autor: Szary »

A ja, szczerze mówiąc, czytałem i jedno i drugie i jednak PiK moim zdaniem bardziej zasłużył. Fakt, Guzek napisał cos innego, ale niestety było to coś innego miejscami dziurawe fabularnie z dość niedopracowanymi postaciami i nieco deus ex machina zakończeniem, Za sam pomysł na wizualizacje świata sie jednak Zajdla nie dostaje...
Choć przyznam tez, że nie glosowałem na Grzędowicza. Ale go miałem wysoko.

Natomiast z Zajdla Mai ciesze się bardzo, bo miom zdaniem tekst był czarowny, miał niesamowity orientalny klimat i czytało mi sie go naprawdę bardzo dobrze.

Tak czy inaczej - gratulacje dla zwycięzców.

I oczywiście dla wszystkich nominowanych.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Popieram przedmówcę, tekst Mai był bardzo dobry, chociażby ze względu na podejście do tematu, wyjątkowo naodwrotne. Choć nie tylko.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Nocta
Pćma
Posty: 254
Rejestracja: sob, 18 cze 2005 16:15

Post autor: Nocta »

Szary pisze:A ja, szczerze mówiąc, czytałem i jedno i drugie i jednak PiK moim zdaniem bardziej zasłużył. Fakt, Guzek napisał cos innego, (...)
Ale chodzi o powieść czy opowiadania?

Ja miałam z "Popiołem i kurzem" tak, że czytało się naprawdę świetnie. Sprawnie napisane, językiem niepospolitego gawędziarza, szybko się czytało i aż mi się tekst prosił żeby czytać na głos. Tak lubię.
A po mniej więcej tygodniu pamiętałam jedynie, że przeczytałam coś autorstwa J. Grzędowicza.
Teraz o tym, że w ogóle coś takiego czytałam przypominam sobie od wielkiego dzwonu jak ktoś wspomni ten tytuł, albo kiedy rzucę okiem na półkę. Ale już praktycznie nic z tego nie pamiętam, pustka. Poza tym, że autor nie zawiódł jako "opowiadacz".
R. Kosika czytało mi się trudno. Już chciałam odłożyć, pamiętam. Nie pisze w taki sposób jak J. Grzędowicz, choć też sprawnie. Tylko to inny rodzaj sprawności. W każdym razie nie mam nic pod tym względem do zarzucenia. Ale "Vertical" mi się w myśl zarył. I nie wychodzi. Teraz mam podobnie z "Tracę ciepło". I finał "Verticala", który jest dla mnie niesamowity. O wizji świata już nie wspomnę nawet. Nieziemska (choć nie jest to pewnie szczyt możliwości). Cieszę się, że też została ta powieść dostrzeżona. Tym bardziej, że pochodzi od nieznanego wydawcy, więc tym bardziej mogła przejść zupełnie bez echa, a szkoda by było.
Na marginesie - w "Verticalu" nie zauważyłam (nie zapamiętałam ?) jakichś niedociągnięć fabularnych.
Pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.
M. Kopernik
W co wierzą debile?

Szary

Post autor: Szary »

Najmocniej przepraszam. Miałem na myśli Rafała Kosika, a napisałem Guzka. Moje uwagi odnosza się do Verticala.
I oczywiście mogę o nich podyskutować, ale chyba nie na tym wątku. priv, albo wątek autora, jak mniemam, chyba, że moderatorzy ozwola konynuować tutaj.

Ausir
Sepulka
Posty: 58
Rejestracja: sob, 25 cze 2005 15:46

Post autor: Ausir »

Jak dla mnie to rozmowa o nominowanych utworach jest chyba on topic.

Mnie akurat zwycięstwo Kossakowskiej rozczarowało - opowiadanie było bardzo przeciętne, szczególnie w porównaniu choćby z opowiadaniem Szostaka z tej samej antologii.

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Pozwoliłem sobie przenieść z wątku o Szostaku:
Lafcadio pisze:
Dabliu pisze:Pamiętam, że Wita typowano ostatnio jako najbardziej prawdopodobnego zdobywcę nagrody Zajdla, i sporo osób podobno przeżyło szok po ogłoszeniu rezultatu głosowania.
Wiesz, te sporo osób, myśli, że Zajdla przyznaje jury, których zdanie musi się pokrywać z ich zdaniem ;]
To ja przypomnę listę utworów nominowanych:

Jakub Ćwiek, Bóg marnotrawny
Maciej Guzek, Zmiana
Maja Lidia Kossakowska, Smok tańczy dla Chung Fonga
Marek S. Huberath, Balsam długiego pożegnania
Tomasz Kołodziejczak, Piękna i graf
Wit Szostak, Raport z nawiedzonego miasta

Pamiętam, że przed Polconem, na różnych forach królowało przekonanie, że nagrodę powinien otrzymać Wit Szostak, a jeśli nie on, to Tomasz Kołodziejczak, ewentualnie Guzek lub Huberath. No a potem zdziwko. A to naprawdę na wielu forach zaobserwowałem.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Widać ci co na forach siedzą zapominają na Polcon pojechać, a jak już pojadą to zapominają wrzucić kartę do głosowania. ;)

Ja tam się już niczemu nie dziwię po Polconie 2007. Jak impreza jest gdzieś na prowincji i przyjadą tylko twardziele - jest źle. Jak w stolycy i jest 3k erpegowców to niby jest dobrze, ale potem się okazuje, że też jest źle, bo i tak głosowali tylko ci sami co byli rok temu na prowincji. I się nagle ktoś dziwi, że erpegowcy nie głosują. A czemu się tu dziwić? Jak nie czytają to czemu mają głosować?

Wiecie co mnie najbardziej poruszyło na Polconie '07? Gala wręczania nagród właśnie. I mizerne oklaski przy wręczaniu Zajdla. A potem to co się działo przy wręczaniu pucharu Mistrza Mistrzów...

Kto był ten mnie zrozumie chyba...
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

kiwaczek pisze:Jak impreza jest gdzieś na prowincji i przyjadą tylko twardziele - jest źle. Jak w stolycy i jest 3k erpegowców to niby jest dobrze, ale potem się okazuje, że też jest źle, bo i tak głosowali tylko ci sami co byli rok temu na prowincji.
Ekhm... I jeszcze: grrrrrrrrr...
MSPANC
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

ODPOWIEDZ