Ropa a orbita planety

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Xiri pisze:
nosiwoda pisze:Xiri - to Ty udowodnij, to Ty przekonaj. To Ty wysuwasz tezy sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - więc do Ciebie należy ich uprawdopodobnienie.
Tak najwygodniej prawda? Wykopać piłkę do lasu...
No, to ja mógłbym Ciebie o to spytać, to Ty mnie kazałaś udowadniać i przekonywać. Tak najwygodniej, prawda? Odwrócić kota ogonem i wykopać bestię do lasu.
A jak się ma twój post do posta kiwaczka, który wskazuje, że "w miejsce" ropy wcale nie powstaje wielgachna dziura?
A jak się ma Twój post do faktów, że
Petroleum is found in porous rock formations in the upper strata of some areas of the Earth's crust.
Earth's crust occupies less than 1% of Earth's volume.
.
Czyli ropa naftowa zajmuje ułamek, załóżmy - wyolbrzymiając - że 1% skorupy ziemskiej, która z kolei stanowi mniej niż 1% objętości Ziemi.
The average density of Earth is 5515 kg/m3, making it the densest planet in the Solar system. Since the average density of surface material is only around 3000 kg/m3, we must conclude that denser materials exist within Earth's core.
Podział ropy ze względu na ciężar właściwy:

* lekka (poniżej 878 kg/m3)
* średnia (od 878 do 884)
* ciężka (powyżej 884)
I teraz do przemyślenia - jak nawet "ciężka ropa", mająca gęstość ok. 7 razy mniejszą od średniej gęstości Ziemi, i ok. 3-4 razy mniejszą niż przeciętna gęstość materiałów powierzchniowych, a od 10 do zapewne setki razy mniejszą niż jądro mniejsze, i zajmująca mniej niż (cały czas wyolbrzymiając zasoby ropy) jedna dziesięciotysięczna (1% x 1%) objętości Ziemi - więc jak taka ropa czy jej brak (ci paskudni wydobywcy) miałaby wytrącić kosmiczny bączek o nazwie Ziemia z równowagi?
Do przemyślenia.
Edycja/
Chcę mieć po prostu własne zdanie, podparte literaturą i doświadczeniem.
Czasem chęć posiadania własnego zdania za wszelką cenę prowadzi do tego, że jest się w błędzie, bo ta cholerna większość ma niestety rację.
Edycja 2/
Edycja 3/ wykasowanie edycji 2, żeby nie zaciemniać.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

No i czekam i czekam i już sie chyba nie doczekam na dowody Xiri na poparcie jej tez...

Życie...
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A mogę ja? :D
Zjawisko zostało już odnotowane w późnych latach 80-tych - na dowód film z okresu.
NMSP, o jak ja strasznie NMSP...
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Zapomniałam o tym temacie.
Brak czasu mam na razie, by przeglądać książki. Napiszę, jak dam radę.

/Hiperbig edycja:

Na początek chciałam wprowadzić poprawkę: wcześniej użyłam zwrotu "efekt hulajnogi" i nikt mi nie zwrócił uwagi, że zamiast hulajnogi powinnam napisać hula-hop (taka zabawka dziecięca, której obręcz zakłada się na kostkę nogi, a przez sznurek bądź plastik obciążony ciężarkiem skacze). Za tę pomyłkę przepraszam.

Ogólnie i najprościej można napisać tak:

A więc po kolei...

1. Ropa naftowa znajduje się w porowatych skałach, nad nią mamy zwykle gaz ziemny (czyli mamy obszar pod ciśnieniem, gdzie mogą tworzyć się puste przestrzenie, pęknięcia i rowki)

2. Składa się ona (ropa oczywiście) z nekromasy o ogólnej masie X [Engler, Radziszewski] - teoria powszechnie przyjęta . Druga teoria zakłada, żepowstała ona w reakcjach chemicznych węglików metali, wchodzących w skład jądra Ziemi z wodą (reakcje te prowadziły rzekomo do powstania węglowodorów) [Mendelejew]

4. Organizmy umierają na Ziemi bezustannie, od miliardów lat, i cała ta nekromasa, pod wpływem ciśnienia i odpowiednich warunków, z biegiem czasu przekształcała się w ropę, więc logicznie rzecz biorąc, jej pokłady muszą być ogromne

5. Ropę naftową wydobywa się, wiercąc odwierty na głębokość 1 km i więcej, do kilkunastu tysięcy metrów. Znalazłam w sieci info, że:
Najgłębszy szyb naftowy - Beckham County, USA stan Oklahoma - ma 9 159 m głębokości.
Zatem warstwy skalne poniżej tej głębokości są niespenetrowane i ta przyjęta wartość 1% masy skorupy ziemskiej jest w rzeczywistości błędna. To jedynie szacunki, jak liczba nieopisanych gatunków w dżunglach tropikalnych.

6. Jak wygląda poszukiwanie ropy?
Przy poszukiwaniu tych surowców stosuje się trzy metody: grawimetryczną i magnetyczną, polegające na mierzeniu różnic siły grawitacji oraz magnetyzmu ziemskiego, oraz metodę sejsmiczną, polegającą na wywoływaniu fal sejsmicznych poprzez detonacje małych ładunków wybuchowych i ich analizie. Wykryte anomalie pozwalają na określenie prawdopodobnego obszaru występowania surowca. Po zlokalizowaniu złoża buduje się szyby lub platformy wiertnicze .
Czyli dalej nie ma 100% pewności na jej występowanie.

7. z danego złoża wydobywa się tylko 30 - 40% ropy, gdyż więcej nie da rady.

Po co to wszystko piszę? Aby pokazać niedokładność w pomiarach masy ropy naftowej zalegającej w głębi ziemi. Zatem nie znamy jej dokładnej masy.

Teraz trochę o tych "dziurach". Co przemawia, za ich istnieniem/powstawaniem? Podam kilka przykładów:

- plutonizm, mający miejsce m. in. w dolnych partiach skorupy ziemskiej, mniej więcej na tej samej głębokości, gdzie zalega ropa, bowiem:
Miąższość skorupy ziemskiej waha się od 5-8 km w części oceanicznej do 35-40 km w części kontynentalnej
- Ekspandująca Ziemia (czyli pęknięcia w płytach tektonicznych)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_ekspansji_Ziemi

- Ruchy tektoniczne

- W skorupie ziemskiej znajduje się sporo pustych przestrzeni tak samo jak wydrążeń w kościach ptaków czy "dziurek" w miąższu opok. Przykład może głupi, jednak analizując znaną hermetyczną zasadę, wiadomym jest, że wszystkie twory na planecie i we wszechświecie mają podobną, schematyczną budowę, tak więc w głębszych warstwach czegokolwiek znajdują się pory odciążające. Jeśli chodzi o takie miejsca w skorupie ziemskiej, to tam gromadzą cię różne ciecze, breje i gazy, a więc też ogromne pokłady ropy

No ale po co ja w ogóle to wszystko piszę? Otóż, aby pokazać, jak cały układ i rozkład masy na Ziemi pięknie ze sobą współgra. Skoro ropa zalega znajduje się tam, gdzie jest, w takich ilościach (aż 68% na Bliskim Wschodzie, zgodnie z krzywizną osi planety), to nie może leżeć tam bez powodu. Przeciwwagą dla Eurazji będzie przykładowo Atlantyk, by masa skorupy ziemnej była rozłożona równomiernie na płaszczu.
Skutki całkowitego wydobycia ropy są nieprzewidywalne (nie licząc tego, że padnie gospodarka, jeśli nie będzie rewolucji przemysłowej), bo w przyrodzie nie da się nic przewidzieć do końca


Bibliografia:

1. "Encyklopedia Guinessa", Guiness Publishing, 1991.
2. "Kronika Techniki" , wyd. Kronika, Warszawa 1992.
3. "Słownik Chemiczny", wyd. rozszerzone i poprawione, wyd. Wiedza Powszechna, Warszawa 1995.
4. "Słownik chemii praktycznej", wyd. Wiedza Powszechna, wyd. II, Warszawa 1992.
5. "Geograficzny Atlas Polski", PPWK im. Eugeniusza Romera S.A., Warszawa - Wrocław 1999.
6. "Świat - Atlas geograficzny z częścią encyklopedyczną", PPWK im. Eugeniusza Romera S.A., Warszawa - Wrocław 1995.
7. "Mały Rocznik Statystyczny", GUS, Zakład Wydawnictw Statystycznych, Warszawa 1998

Jeśli niektóre zdania wyszły bełkotliwie i niegramatycznie, to przepraszam - pisałam na szybkiego w cennej wolnej chwili.

Awatar użytkownika
oLari
Fargi
Posty: 364
Rejestracja: sob, 27 sie 2005 00:18

Post autor: oLari »

Xiri pisze: Na początek chciałam wprowadzić poprawkę: wcześniej użyłam zwrotu "efekt hulajnogi" i nikt mi nie zwrócił uwagi, że zamiast hulajnogi powinnam napisać hula-hop (taka zabawka dziecięca, której obręcz zakłada się na kostkę nogi, a przez sznurek bądź plastik obciążony ciężarkiem skacze). Za tę pomyłkę przepraszam.
A mi się zawsze wydawało, że hula-hop to taka plastikowa obręcz, którą się kręci koło bioder.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Xiri pisze:No ale po co ja w ogóle to wszystko piszę? Otóż, aby pokazać, jak cały układ i rozkład masy na Ziemi pięknie ze sobą współgra. Skoro ropa zalega znajduje się tam, gdzie jest, w takich ilościach (aż 68% na Bliskim Wschodzie
A wcześniej starasz się udowodnić, że za cholerę nie wiadomo, gdzie i ile ropy jest.
Xiri pisze:zgodnie z krzywizną osi planety
Z czym? Od kiedy oś ma krzywizny?
Xiri pisze:to nie może leżeć tam bez powodu
Bo? Widzę, że jesteś wyznawczynią teorii kreacjonizmu.
Xiri pisze:Przeciwwagą dla Eurazji będzie przykładowo Atlantyk, by masa skorupy ziemnej była rozłożona równomiernie na płaszczu.
Nie mam więcej pytań.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Riv
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 1095
Rejestracja: śr, 12 kwie 2006 15:09
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Riv »

Mam pytanie - takie całkowicie laikowe:
Czy nie ma tu znaczenia także gwałtowność zmian? Gdyby ludzie jakimś cudem wydobyli za jednym zamachem, w ciągu tygodnia, całą ropę w jednym rejonie, to może byłoby hula-hop. A tak...?

Pytam, bo się mnie jakoś skojarzyło ze słynnym meteorytem, co to miał wybić dinozaury (jednocześnie, jakby nie patrzyć, przyczyniając się do powstania znacznej części złóż tak istotnej w tej dyskusji ropy). I silne, i gwałtowne to było...

Ps. jakby co, nie bijcie za mocno ;)

Edit:

Nie bili, ale i nie odpowiedzieli :D Ech, ciężkie jest życie laika :D
A w międzyczasie jeszcze jedno skojarzenie mnie naszło. Z efektem motyla, czy jak mu tam było. To po wyjaśnieniach dyskutantów, jak się ma masa ropy do masy całego globu.

Ok, koniec marudzenia.
:)

- Od dawna czekasz?
- OD ZAWSZE.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Odpowiedzą, ale potem, bo nie każdy ma z domu dostep do sieci :)

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Równie dobrze można wróżyć zagładę Ziemi z powodu sadzenia geranium. Bo efekt motyla... ;-)
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

A gdyby wszyscy Chińczycy naraz podskoczyli, tsunami zmiotłoby Manhattan :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

...i obudziło Godzillę.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Riv
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 1095
Rejestracja: śr, 12 kwie 2006 15:09
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Riv »

Tetriksie - nie podpowiadaj im. I tak są na dobrej drodze do przejęcia pałeczki ;)

To jak tak, to ja wezmę przykład z Godzilli i będę spał spokojnie. Chińczycy naraz skakać chyba nie zamierzają, ropy w tydzień nie wywiercimy, a ośka się nie scentruje za mojej kadencji. Ot, tyle.
:)

- Od dawna czekasz?
- OD ZAWSZE.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ja bym tak z tymi Chińczykami jednak uważał...

Skakać może i nie skaczą jednocześnie, ale kiedyś populację wróbli w ciągu dnia czy dwóch wytrzebili w swoim wielkim kraju. Znaczy są gotowi do czynów spektakularnych i heroicznych! :)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Wiecie co...
A nie, już nic.

ODPOWIEDZ