F 60

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

F 60

Post autor: Ebola »

Proszsz
Link do dzisiejszej elitarnej edycji w Do i od redakcji.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

Ho,ho! Smakowite kąski.
Na razie przeczytałam "Zemsta będzie nasza". Sprawnie napisane, nie mogłam się tylko uwolnić od wrażenia, że początkowy dialog (ten o Żwirku) znam ze Shreka (przesłuchanie Ciastka). Czyżby autorka była odpowiedzialna za polską wersję językową?
Załapałam też od razu, kto jest mordercą, gdy tylko pojawił się z imienia.
Ale mimo tych i paru innych drobnych mankamentów, tekst mi się podobał.
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

Jesteś androidem

Dziwny był ten tekst. Dziwny przede wszystkim dlatego, że czytając go bujałam się od powątpiewania i zniechęcenia aż niemal do zachwytu - i cały czas szło taką sinusoidą, do samego końca. Ma się wrażenie, że nie jest do końca pomysł wykorzystany, że chwieje się na krawędzi pomiędzy opisem szaleństwa a opisem fantastycznego wydarzenia. I nie chodzi tu o dowolność interpretacji, tylko jakby niezdecydowanie autora, niedociągnięcie tej jednej kreski, która pozwoliłaby czytelnikowi swobodnie decydować jak chce odczytać ten tekst. Pomimo tego - podoba mi się. Pomimo, że na początku nie mogłam się wciągnąć - podoba mi się. Bo mi jednak zaoferował chwilkę zastanowienia. Gratulacje :)
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Montserrat pisze: niezdecydowanie autora, niedociągnięcie tej jednej kreski, która pozwoliłaby czytelnikowi swobodnie decydować jak chce odczytać ten tekst.
Przyznam, że nie bardzo rozumiem - co stoi czytelnikowi na przeszkodzie? Niezdecydowania nie było, tekst wygląda dokładnie tak jak chciałem - co nie znaczy, że nie mógłby być lepszy :) No i cieszę się, że jednak Ci się podobał choć trochę.
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Yuki
Furia Bez Pardonu
Posty: 2182
Rejestracja: śr, 22 cze 2005 13:17

Post autor: Yuki »

Będzie osobny wątek: "F 60 – z zakużonych konkursów"? Jestem świeżo po "A gdyby" i nie wiem gdzie przelać swój zachwyt, Szlachetni ;-).
There's some questions got answers and some haven't

Awatar użytkownika
Montserrat
Szczurka z naszego podwórka
Posty: 1923
Rejestracja: ndz, 17 gru 2006 11:43

Post autor: Montserrat »

Przyznam, że nie bardzo rozumiem - co stoi czytelnikowi na przeszkodzie? Niezdecydowania nie było, tekst wygląda dokładnie tak jak chciałem - co nie znaczy, że nie mógłby być lepszy :) No i cieszę się, że jednak Ci się podobał choć trochę.
Czytelnik w sensie: ja :)
Przeszkadza mi tylko to, że czasem zastanawiam się, czy miało tak być, czy Autor się zaplątał. Ale to mały minusik. A podobało mi się nie "choć trochę", ale podobało mi się więcej :) Nawet pomimo fragmentów, z których "wypadłam".
"After all, he said to himself, it's probably only insomnia. Many must have it."

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

No, to tym bardziej się cieszę :) A co do zaplątania - w założeniu to miał być opis fantastycznego wydarzenia wyglądający jak opis szaleństwa. Chyba to właśnie kręci mnie w pisaniu najbardziej - opisywanie sytuacji które zdarzają się gdzieś w świecie niemal każdego dnia, lecz z zupełnie innej, fantastycznej perspektywy. Tłumaczenie zwyczajnych z pozoru zjawisk i wydarzeń w nietuzinkowy sposób. Czy dobrze mi to wychodzi, to już oczywiście dyskusyjna sprawa :)
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Tropy w Cieniach - dobre. Nawet bardzo dobre. Zupełnie odmienne od Prawdziwych opowieści i Poświatu, oparte na interesującym pomyśle i wciągające. Części tropów co prawda nie załapałem, ale i tak bawiłem się świetnie. Jedna uwaga in minus - uważam, że tekst powinien być dłuższy.

Awatar użytkownika
voodoo_doll
Fargi
Posty: 427
Rejestracja: pn, 10 lip 2006 22:01

Post autor: voodoo_doll »

"Jesteś androidem" - mniam, szczególne wrażenie zrobił na mnie fragment, w którym Perchevsky opisuje rodzaje egzekucji. Podoba mi się też, że tekst pozwala na różne interpertacje zachowań głównego bohatera. Jedyna rzecz, jaka wydała mi się niekompatybilna to to, że główny bohater akurat pająki uznał za obcych, trochę mnie te pajęczaki w tej roli rozbawiły.

"Niepamięć" - mam mieszane uczucia co do tego tekstu, zaczyna się smakowicie i interesująco, ale potem rozwinięcie skupione głównie na relacjach Elena - Ranaegrin jest jak dla mnie niezbyt, może dlatego, że te realcje wydają mi się sztuczne i w pewnym momencie zaczynają mnie wkurzać. Końcówka wydaje mi się jakby za szybka, no i ostatnie trzy zdania trochę patosikiem posmakowały. Generalnie pomysł na tekst naprawdę fajny, ale wykonanie mi nie do końca podpasowało.

"Tropy w cieniach" - bardzo wciągająca historia, plastyczny język, ciekawe postacie. Opowiadanie naprawdę kapitalne. Jak dla mnie najlepsze w tym numerze.

"Zemsta będzie nasza" - podobało się bo, pomysł na historię bardzo fajny, ale mam jedno duże ALE - nie podoba mi się mieszanie postaci z bajek z postaciami mitologicznymi, jak dla mnie ten rozdźwięk jest bee.

No to chyba by było na tyle. Dziękuję i dobranoc;P
"Each step I take the shadows grow longer,
Padded footfalls in the dark I wander.
Come to steal your lifeblood away,
Looking for a beauty that never fades"

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Voodoo... A zaznaczaj co dodajesz jak dodajesz... co?... :P
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
voodoo_doll
Fargi
Posty: 427
Rejestracja: pn, 10 lip 2006 22:01

Post autor: voodoo_doll »

Ja nie wiedzieć jak to robić...::(( Następnym razem sobie zapiszę najpierw w Wordzie a potem zamieszczę Kiwaku czepiaku! ;P
"Each step I take the shadows grow longer,
Padded footfalls in the dark I wander.
Come to steal your lifeblood away,
Looking for a beauty that never fades"

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Tak jak zwykle. Znaczy napisać EDIT: (tu wstawiać dopisany tekst), potem EDIT2: itd.

Proste :P
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
voodoo_doll
Fargi
Posty: 427
Rejestracja: pn, 10 lip 2006 22:01

Post autor: voodoo_doll »

Tak jest sir! Będziemy się stosować sir! I koniec offtopa sir! Bo nas Karola zgaruje sir! ;)
"Each step I take the shadows grow longer,
Padded footfalls in the dark I wander.
Come to steal your lifeblood away,
Looking for a beauty that never fades"

Awatar użytkownika
Chosenone
Sepulka
Posty: 92
Rejestracja: pt, 12 paź 2007 20:49

Post autor: Chosenone »

Zemsta będzie nasza - niezłe, całkiem niezłe. Bardzo mi to przypomina Shreka, zresztą autor nie chowa się z tym podobieństwem pisząc ten fragment o Zwirku i Muchomorku.

Awatar użytkownika
agrafek
Mamun
Posty: 107
Rejestracja: czw, 17 lis 2005 15:23

Post autor: agrafek »

Cień Lenia pisze:Tropy w Cieniach - dobre. Nawet bardzo dobre. Zupełnie odmienne od Prawdziwych opowieści i Poświatu, oparte na interesującym pomyśle i wciągające. Części tropów co prawda nie załapałem, ale i tak bawiłem się świetnie. Jedna uwaga in minus - uważam, że tekst powinien być dłuższy.
Czułem taką pokusę. A nawet całą gromadkę pokus. Bałem się, że jeśli im ulegnę, rzecz pójdzie w powieść.

ODPOWIEDZ