Autora poznać po tym, jak kończy - najlepsze finisze

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

Biegnący_po_ostrzu

Post autor: Biegnący_po_ostrzu »

"Gniazdo światów" Marka Huberatha. Dobrnęliście do końca czy pozwoliliście żyć bohaterowi "długo i szczęśliwie"?

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Długo się nad tym zastanawiałem. Zwyciężyła jednak chęć poznania zakończenia...
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Cień Lenia
Zwis Redakcyjny
Posty: 1344
Rejestracja: sob, 28 paź 2006 20:03

Post autor: Cień Lenia »

Najciekawszy (najdziwniejszy?) finisz, jaki kiedykolwiek czytałem, to był w Dukajowych Innych Pieśniach. Niby bohater se szczezł, ale jakby się głębiej zastanowić... mhm...

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

A mi w głowie przez lata siedzi zakończenie "Głowy Kasandry" Marka Baranieckiego. Tak mniej więcej od końcówki podstawówki.

A z drugiej strony jest tylko jedno zakończenie, które znam na pamięć i wyrecytuję wyrwany z najgłębszego snu - "Kadet Boerst zderzył się z Księżycem". Genialne!

EDIT!
O ja gupi... Wiecie co, głowę bym sobie dał uciąć, że ten cytat z Pirxa brzmi tak jak cytowałem. A tam jest inaczej. Tam jest - "Boerst zderzył się z Księżycem".
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
MalaMi
Fargi
Posty: 455
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 17:41

Post autor: MalaMi »

Lem generalnie ma dobre zakończenia.

A mi sie podobało zakończenie Lux Perpetuy - a podobało mi się to, że wreszcie się skończyła. I nikt Reynewanowi nie pomógł.
§ 13
"Przy interweniowaniu wobec żołnierzy członek ORMO obowiązany jest zachować takt, umiar oraz szacunek należny mundurowi wojskowemu"

Awatar użytkownika
Korowiow
Ośmioł
Posty: 657
Rejestracja: wt, 25 paź 2005 13:59

Post autor: Korowiow »

kiwaczek pisze:A mi w głowie przez lata siedzi zakończenie "Głowy Kasandry" Marka Baranieckiego. Tak mniej więcej od końcówki podstawówki.
Coś mi się o uszy obiło, że ma być wznowienie- sen to, czy prawda?
Zjednoczony blok wszelkiego wstecznictwa

Sexbeer

Post autor: Sexbeer »

Czwarty tom Kronik Amberu - bo zakończenie zaskakujące, przewrotne, wyjaśniające w końcu, o co tam chodzi i... możliwe do przewidzenia. Ale to można stwierdzić dopiero po fakcie.

Awatar użytkownika
Talto
Sepulka
Posty: 29
Rejestracja: śr, 21 lis 2007 16:50

Post autor: Talto »

Moje ukochane zdanie-koniec:
Dobranoc - powiedział diabeł Sapkowskiego
Wiedzieć, że jest się w czymś dobrym to tylko połowo sukcesu. Druga - nie chcieć robić niczego innego.

Awatar użytkownika
mr.maras
C3PO
Posty: 839
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 14:34

Post autor: mr.maras »

Bardzo podobalo mi sie np. zakonczenie "Piasecznikow" Martina, niezle konczy sie pierwszy tom "Gateway" Pohla (w sumie szkoda, ze nie jest to koniec ostateczny), zabija zakonczenie dickowskiego "Ubika". Fajnie gra na emocjach finisz "Pieknie jest w dolinie" Ziemkiewicza. Zniszczyl mnie final "Straznika smierci" Alexandra Jablokova.
po przeczytaniu spalić monitor

Awatar użytkownika
Memento
Mamun
Posty: 108
Rejestracja: sob, 21 sie 2010 12:00

Post autor: Memento »

Ilekroć czytam po raz enty opowiadania ze 'Szkieletowej Załogi' Kinga, zawsze dreszcz przebiega mi po plecach gdy czytam ostatnie słowa 'Szkoły Przetrwania'. <: 'Alicja i Ciemny Las' imć Piekary też fajnie się kończy. Generalnie nie trawię happy endów, ale ten wydał mi się wyjątkowo dobrze dopasowany.
Piszac swoja recenzje oczywiscie nie stales sie krytykiem, ale mozna o Tobie w tym przypadku mowic jako p.o. krytyka ;-P
by A.Mason

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Dla mnie absolutnym rekordem świata jest zakończenie Ubika.
Ta moneta. Genialne. Nie podziwiam wszystkiego, co Dick napisał, ale w tym pokazał lwi pazur...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Narai
Fargi
Posty: 345
Rejestracja: pn, 04 lut 2008 21:26

Post autor: Narai »

Talto pisze: Dobranoc - powiedział diabeł Sapkowskiego
Przeczytałam te słowa z dziesięć razy, zanim przeszłam do następnego opowiadania. Urocze po prostu :)

Lubię również zakończenie trylogii husyckiej. To dotyczące Reynevana, jego pobytu w więzieniu i powrotu do Elenczy. I jakoś nie przeszkadza mi fakt, że ktoś kiedyś określił to zakończenie "hollywoodzkim".
"Wspaniała przyjemność estetyczna, zwariować w teatrze, muszę wyznać." L.Tieck
"Pisarze, którzy chcą pisać dla innych pisarzy, powinni pisać listy." L. Niven

shimazu

Post autor: shimazu »

Mi w zakończeniu Lux Perpetua podobnie jak MalaMi podoba się to, że się w końcu skończyła:P

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Mnie z kolei podobają się zakończenia w duchu w górze spokojnie gasły gwiazdy, albo brzmiące tak: Till thous endsthee. Lps. The keys to. Given! A way a lone a last a loved a long the. Pierwsze za świetną puentę, drugie za sam fakt istnienia.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Ilt pisze:Mnie z kolei podobają się zakończenia w duchu w górze spokojnie gasły gwiazdy,
Ba! Bo to jest, było nie było, mistrzostwo (końca) świata. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

ODPOWIEDZ