zbroja skórzana

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

zbroja skórzana

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

Do działu militaria moje pytanie raczej nie pasuje, więc piszę je tutaj.
Zbroja skórzana. Z jakiej skóry robiono ją najczęściej? Co trzeba zrobić by skóra była czarna, czy to tylko nowoczesny wynalazek? Jak się ją nakłada i czy pod lekką, skórzaną zbroje także nakładano przeszywanice czy dublet?
Ile czasu trwało nałożenie zbroi na siebie.
Może znajdą się jacyś członkowie bractwa, którzy zechcą mi odpowiedzieć.
Z góry dziękuję.
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Temat jak najbardziej do militariów.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

Wiem, że jest zima i większość z was zapadła w sen zimowy, ale może znajdzie się choć jeden, stary niedźwiedź znający odpowiedź.
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Thar

Post autor: Thar »

Więc pomogę Ci w Twoim problemie :P

Zbroję skórzaną najczęściej robiło się ze świńskiej skóry licowanej (bez futerka) choć futrzaste także się zdarzały.

Były to najczęściej płaty skóry zszywane na zakładkę (lamele)

http://www.skornictwo.pl/jpg/kaftany_i_ ... orzany.jpg

Zakładane najczęściej na koszulę, lub gołe ciało (pod kolczugę zakłada się wytłumiacze, żeby kółka się nie wbijały, skóra amortyzuje całkiem dobrze w samotności, tylko obciera jak się człowiek spoci.

Co do czernienia skóry, stosowali do Waregowie, powstało jako efekt uboczny, skóry nacierali smołą dla lepszej ochrony przed wilgocią (mieszkali głównie nad rzekami, jeziorami i bagnami)

Zakłada się ją jakąś minutę, może dwie (trza zarzucić na siebie i zapiąć klamerki (najczęściej na plecach) bądź zasznurować (plecy lub boki)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Re: zbroja skórzana

Post autor: Dabliu »

Jarosław B. vel Ateisa pisze:Zbroja skórzana.
A o jaką zbroję konkretnie chodzi? Okres wiekowy, zakres geograficzno-kulturowy, typ?
Jarosław B. vel Ateisa pisze:Co trzeba zrobić by skóra była czarna, czy to tylko nowoczesny wynalazek?
Bywały bardzo ciemne skóry (patrz post wyżej), ale nigdy idealnie czarne. Nie tak czarne jak dzisiejsza skóra na ramoneski. Poza tym, czarna zbroja wyglądałaby, pardon maj frencz, dość pedalsko...
Jarosław B. vel Ateisa pisze:Jak się ją nakłada i czy pod lekką, skórzaną zbroje także nakładano przeszywanice czy dublet?
Dublet to rzecz XV-stowieczna, a w tym okresie w Europie w zasadzie nie istniało coś takiego, jak zbroja skórzana. Chyba że jakiś rozbójnik z lasu zarzucił na siebie kawałki grubej skóry, ale co to za zbroja...

Jarosław B. vel Ateisa pisze:Ile czasu trwało nałożenie zbroi na siebie.
Zależy jakiej zbroi. Lamelkowa - kilka chwil. O ile miałeś kogoś do pomocy, bo zwykle zapięcia znajdowały się na plecach.

Acha... fachowo zbroją określa się w zasadzie jedynie zbroje płytowe, bądź ewentualnie zbroję jako całość wyposażenia ochronnego, nie licząc tarczy. Natomiast każda forma elastycznej ochrony ciała (np. kolczuga, łuska, lamelka) nazywana jest pancerzem. Czasem w odniesieniu do przeszywanic używa się określenia "zbroja miękka".
Thar pisze:Zbroję skórzaną najczęściej robiło się ze świńskiej skóry licowanej (bez futerka) choć futrzaste także się zdarzały.

Były to najczęściej płaty skóry zszywane na zakładkę (lamele)
Należy jednak dodać, że o ile znaleziono skórzane zbrojniki pancerzy lamelkowych na wschodzie (bodaj po Mongołach), o tyle nie istnieje żaden niezbity dowód, że używano takowych w Europie.
Na zalinkowanym zdjęciu widać wczesnośredniowieczny pancerz lamelkowy. Używano takich na Rusi (i w ogóle wśród Słowian, choć nie ma jasnych dowodów, że i w Polsce), na terenach Cesarstwa Bizantyjskiego, czasem na terenach dzisiejszej Szwecji, a przede wszystkim na wschodnich stepach wśród ludów koczowniczych. Właściciel owej lamelki ze zdjęcia pewnie robi za jakiegoś Słowianina lub warega, ale to, że jego pancerz jest skórzany, to już trochę "historical fantasy". Nie ma żadnego dowodu na używanie na tych terenach skórzanych lamelek.
Thar pisze:Zakładane najczęściej na koszulę, lub gołe ciało
Na gołe ciało to raczej tylko współcześni macho-wojowie zakładają. Pancerz miał chronić głównie przed zranieniami i otarciami, bo zakażenie krwi było w średniowieczu cholernie niebezpieczne, zakładano więc pod pancerz co się tylko dało. Jeśli nie przeszywanicę, to chociaż ze dwie/trzy tuniki.
Thar pisze:skóra amortyzuje całkiem dobrze w samotności
Tępe miecze to i owszem. Ostre niestety stanowiły nieco groźniejszą opcję. Wojownik robił co mógł, żeby zwiększyć odporność pancerza. Chyba że warunki to utrudniały (krzyżowcy zrzucający pancerze podczas długiego marszu przez pustynię, rycerze Krzywoustego na bagnach), albo jeśli w ogóle rezygnował z osłony z powodu jakichś kulturowych uwarunkowań (w średniowieczu raczej nie występowało).
Zazwyczaj zakładano więc tyle warstw, na ile to było możliwe i na ile miało sens.

Ale ponawiam pytanie do Jarosława - o jaką zbroję chodzi? Wiek, miejsce na mapie świata, typ.

Thar

Post autor: Thar »

Należy jednak dodać, że o ile znaleziono skórzane zbrojniki pancerzy lamelkowych na wschodzie (bodaj po Mongołach), o tyle nie istnieje żaden niezbity dowód, że używano takowych w Europie. Na zalinkowanym zdjęciu widać wczesnośredniowieczny pancerz lamelkowy. Używano takich na Rusi (i w ogóle wśród Słowian, choć nie ma jasnych dowodów, że i w Polsce), na terenach Cesarstwa Bizantyjskiego, czasem na terenach dzisiejszej Szwecji, a przede wszystkim na wschodnich stepach wśród ludów koczowniczych. Właściciel owej lamelki ze zdjęcia pewnie robi za jakiegoś Słowianina lub warega, ale to, że jego pancerz jest skórzany, to już trochę "historical fantasy". Nie ma żadnego dowodu na używanie na tych terenach skórzanych lamelek.
Dowodów nie ma i już raczej nie będzie, swoją drogą znajdź cokolwiek udowodnionego i potwierdzonego źródłowo z terenów Polski w zakresie IX-Xw. Lamelki są co prawda dopowiedziane do historii troszkę na siłę, ale mimo wszystko wydają się logiczne. Mniemanologia stosowana.

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

Dzięki bardzo mi pomogliście. W filmach, grach komputerowych i książkach fabularnych jest tyle przekłamania, że trudno być czegokolwiek pewnym.
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Bo każdy autor tworzy własny wizaż w zależności od potrzeb, w filmach, grach komputerowych i książkach fabularnych ważny jest efekt, a nie prawda strickte historyczna. :)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Hiehie, co innego tutaj, na forum fantastów :-D
FTSL
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

ODPOWIEDZ