Fantastyka w krótkich porciętach

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Hitokiri pisze:Btw. czy Plastuś też może się zaliczyć do fantastyki? Jakby nie patrzeć, chodzący i gadający ludzik z plasteliny to jednak jest fantastyka :D
Tak, Plastuś jest nasz! :)
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Ysabell
Mamun
Posty: 155
Rejestracja: wt, 20 lis 2007 14:37

Post autor: Ysabell »

O, "Bromba..." była świetna. Tak samo "Sceny z życia smoków". :)

Ja się zaczytywałam w Broszkiewiczu (chociaż wolałam "Długi deszczowy tydzień" niż "Wielką, większą i największą, ale za to "Ci z dziesiątego tysiąca" i "Mój księżycowy pech" były doskonałe. A z trochę starszych - "Mister Di" i "Bracia Koszmarek, magister i ja").

A ostatnio dorwałam "Mroczne materie" Pullmana, co to je wydali ponownie przy okazji "Złotego kompasu" i stwierdzam, że lektura przednia.
Ys.
_____
"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą" - Robert A. Heinlein

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

O rany Julek! Jak czytam ten wątek to całe dzieciństwo mi się przypomina, m. in. tytuły książek, o których zapomniałem, że istniały;-D
Czy już ktoś wymienił "Króla Maciusia"? O ile szacowne grono zaliczyłoby ten utwór do szeroko rozumianej fantastyki;-D

EDIT:
Reszty nie wymieniam, bo pokryłoby się to z tym, co już wymienione było. Może tylko "Opowieści o rycerzach okrągłego stołu"; pierwsza książka z wypożyczalni publicznej, czytałem ją w wieku 11 lat.
Ostatnio zmieniony pn, 21 sty 2008 09:15 przez Meduz, łącznie zmieniany 2 razy.
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

PByeł wczoraj w empiku, chciałem kupić cos z klasyki dla dziecka. I groza. Ani jednej pozycji Marty Tomaszewskiej, Szelburg-Zarembiny. Tylko po jednej książce Porazińskiej i Papuzińskiej. Czemu wydawnictwa tego nie wydają? Za to tłumaczń chłamu od pyty.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Kaju, taki trynd mamy. Kiedy dziecko będzie starsze, to się okaże, że cała literatura polska dla nastolatków składa się ze Szklarskiego i Niziurskiego. Przy pomyślnych wiatrach dołączy jeszcze Wojtyszko - i każetsia, szto eto wsio.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Poszukajcie po bibliotekach. Jeszcze ich trochę zostało. Ja wszystko, co czytałem w dzieciństwie, znajdowałem w bibliotekach. Inne rzecz, że były też szkołą gustów i kindersztuby. Panie bibliotekarki były przedwojennego chowu ...
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Ysabell pisze:O, "Bromba..." była świetna. Tak samo "Sceny z życia smoków". :)
Taktaktaktak. "Sceny" kocham i dalej mam na półce. I jeszcze była cudna książeczka "Sen o krainie Parakwari" (którą mogłam tu już reklamować, tylko tego nie pamiętam;)).
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

ElGeneral pisze:Poszukajcie po bibliotekach.
mam ukraść z biblioteki? Potrzebny mi był egzemplarz na prezent. wymysliłem sobie, ze w sam raz bedzie "Omijacie wyspę Hula" "Pan Tu, pan Tam", "Nasza mama czarodziejka" albo "Królestwo Bajki". IMO kanon klasyki. A w księgarni nicz tych rzeczy. Za to mnóstwo przekładów żenujących chłamu. Znacie serię o Martynce? Po prostu materiał wymiotny.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

A "Pana Tau" ktoś kojarzy? Czeskie takie, o panu w meloniku, i czary, panie dziejku, czary on wyrabiał.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

Hej, coś mi się tam kołacze po zwojach mózgowych. Ale bardziej jako bajka w tv niż książka;-D
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

kaj pisze: Tylko po jednej książce Porazińskiej i Papuzińskiej.
Papuzińska raczej teoretykiem jest niż praktykiem (chociaż to i owo napisała). A poza tym od lat uparcie, choć na szczęście bezskutecznie, lansuje Kosmowską jako autorkę literatury młodzieżowej. Za co niech ją spotka wszystko, co Bosch namalował, i jeszcze trochę.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
ElGeneral
Mistrz Jedi
Posty: 6089
Rejestracja: pt, 09 lis 2007 18:36

Post autor: ElGeneral »

Alfi pisze:...Za co niech ją spotka wszystko, co Bosch namalował, i jeszcze trochę.
Bójże się Boga, Alfi! Tego to bym nawet najgorszemu wrogowi nie życzył!

Ale żeby nie było offtopu. Kto pamięta Paddingtona? Jakby ktoś chciał, to mogę mu odstąpić za jakieś piwo na którymś z konwentów. U mnie leży na półce, a komuś może sprawić kilka wiader radości. Kto się pierwszy zgłosi, ten ma! A, i mogę odstąpić komplet Alfów. Książki powinny być czytane, bo jest im cholernie smutno.
Takie jest moje zdanie w tej materii, a oprócz tego uważam, że Kartagina powinna być zburzona.

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 20007
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

ElGeneral pisze:
Alfi pisze:...Za co niech ją spotka wszystko, co Bosch namalował, i jeszcze trochę.
Bójże się Boga, Alfi! Tego to bym nawet najgorszemu wrogowi nie życzył!
No, nie na wieczność, ale np. przez miesiąc... A jeśli się pokaja, to i trzy tygodnie wystarczą. Plus obowiązkowe dożywotnie oglądanie zdjęć z tej przygody, tak dla przypomnienia.
Ale zostawmy panią J.P. Miał ktoś może w rękach książkę wydaną parę lat temu przez Cezarego Leżeńskiego (dziś już śp.), ongiś kanclerza kapituły Orderu Uśmiechu? Nazywało się to bodaj Bartek, Zuzanna, Kopernik, czy jakoś tak. Podobno zahacza o fantastykę, ale nic bliżej na ten temat nie wiem. Wydała to jakaś firma, która się zwie Graffiti, co chyba dużo tłumaczy...
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

Alfi pisze:Papuzińska raczej teoretykiem jest niż praktykiem (chociaż to i owo napisała). A poza tym od lat uparcie, choć na szczęście bezskutecznie, lansuje Kosmowską jako autorkę literatury młodzieżowej. Za co niech ją spotka wszystko, co Bosch namalował, i jeszcze trochę.
Za "Nasza mamę, czarodziejkę" ma u mnie odpust zupełny.

Awatar użytkownika
Czarownica
ZakuŻony Terminator
Posty: 1495
Rejestracja: pn, 14 sie 2006 20:48

Post autor: Czarownica »

"Nasza mama czarodziejka" to była jedna z moich ulubionych książek do poduszki.
Co zapewne nikogo nie dziwi :P
<gollum bunny mode on> Świeże mięsssko, hyhyhyhy... Dopsie, dopsie... >:-] Tak, tak, trzeba pisssać, wysssyłać, tak, tak, trzeba, rozwijać sssię, tak, tak... Bałdzo dopsssie, ssskarby, dopsssie... <gollum bunny mode off> - by Harna

ODPOWIEDZ