Ziemia przestaje się obracać.

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Heliopauza

Ziemia przestaje się obracać.

Post autor: Heliopauza »

Czy ktoś kojarzy jakąś powieść czy opowiadanie s-f, w którym pojawia się wątek (lub jest to główny temat, jeszcze lepiej) zatrzymanej Ziemi? Czy ktoś oparł swoją książkę na temacie przestającej się obracać planety, z opisem skutków katastrofy? Ewentualnie akcja może się toczyć klika lat po katastrofie. Szukam takich informacji w sieci i nic konkretnego nie znalazłam. Nie chce mi się wierzyć, że nikt nie wpadł na ten banalny w sumie pomysł.

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

Bo z naukowego punktu widzenia jest to prawie niemożliwe. Zatrzymać ruch obrotowy czegoś tak wielkiego jak Ziemia? Bez dodatkowych innych katastrof (zderzenie z innym ciałem niebieskim i wylecenie z orbity)?
No chyba, że w jakimś zapomnianym francuskim opowiadaniu s-f z lat pięćdziesiątych ;)
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Heliopauza
Mimo wszystko wypadałoby się przywitać w Łowisku
:)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

"Cieplarnia" Aldissa.
Grupa dostaje zbiorowo brak zaliczenia za nieprzeczytanie lektury.
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
Tenshi
Pćma
Posty: 201
Rejestracja: pn, 28 sty 2008 22:19
Płeć: Kobieta

Post autor: Tenshi »

Przepraszam za błąd, post poleciał do złego tematu, proszę o wykasowanie

Ten
Ostatnio zmieniony śr, 30 sty 2008 22:33 przez Tenshi, łącznie zmieniany 1 raz.
Ponoć, wchodząc między wrony, musisz krakać jak i one. Smutne to, bo przecież wiadomo, że większość wron wysławia się nader fatalnie...

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Tenshi pisze:Na początek dopiszę się skromnie... Znaczy znowu skromnie ;] Polecam książkę "Rapsodia" (cykl ma pięć tomów, ten jest pierwszy) autorstwa Elizabeth Haydon. Czyta się przyjemnie, typowe fantasy, kto lubi bardów ten na pewno się nie zawiedzie (a jeśli przy okazji lubi seksowne kobiety, to główna bohaterka będzie dla takiej osoby ideałem :D ). Chyba jeszcze nikt w tym temacie o tym nie pisał.

Ninejszym trzeba było zareklamować

Ten.
Ale jaki to ma związek z tematem wątku?

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

W tym temacie na pewno nie. Swoją drogą, jakoś mi do łba nie przyszło, że elementem typowego fantasy jest nie obracająca się Ziemia...
MSPANC.

EDiT: O, Dabliu mnie ubiegł.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Marcin Robert
Niegrzeszny Mag
Posty: 1765
Rejestracja: pt, 20 lip 2007 16:26
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Marcin Robert »

taki jeden tetrix pisze:"Cieplarnia" Aldissa.
Grupa dostaje zbiorowo brak zaliczenia za nieprzeczytanie lektury.
Przeczytałem. Wprawdzie dawno temu, ale co najmniej trzy razy. (I raz wysłuchałem w Trójce, w czasach, gdy jeszcze przed Powtórką z rozrywki czytywali fragmenty powieści. Ale zakończenie przycięli wtedy straszliwie).

Awatar użytkownika
SzaryKocur
Fargi
Posty: 424
Rejestracja: czw, 23 lis 2006 01:31
Płeć: Mężczyzna

Post autor: SzaryKocur »

taki jeden tetrix pisze:"Cieplarnia" Aldissa.
A jednak napisał ktoś. Ziemia za 5 miliardów lat, czyli pewnie nie ma opisu jak wyglądało wyhamowanie ruchu obrotowego. Czy było to wyhamowanie rozłożone w czasie i spowodowane przez jakieś drobne, naturalne siły (grawitacji może)?
Zakapturzone awatary rulez!
Wszystko co napisałem, to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
taki jeden tetrix
Niezamężny
Posty: 2048
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 20:16

Post autor: taki jeden tetrix »

Jak wiele rzeczy w "Cieplarni", tak i zatrzymanie obrotu Ziemi służyło raczej za pomysł na podkolorowanie świata, więc szczegółów (a już szczególnie sensownych) próżno szukać - czytanie tej powieści jako czystej SF to gwarancja bólu głowy i ciężkiej frustracji :)
"Anyone who's proud of their country is either a thug or just hasn't read enough history yet" (Richard Morgan, Black Man)
"Jak ktoś chce sypiać ze skunksami, niech nie płacze, że mu dzieci śmierdzą" (Etgar Keret)

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

No i opowiadanie w antologii "Rakietowe dzieci" - Fritz Leiber "Wiadro powietrza". W opowiadaniu tym Ziemia zostaje porwana przez gwiazdę-przybłędę i wyrwana z Układu Słonecznego leci sobie zamarznięta w dal. Oczywiście, skutkiem tego obrót także ustał. Akcja dzieje się jakiś czas po katastrofie.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

a propo Wiadra powietrza.Nie znam oryginału,ale najpierw czytałem rosyjskie tlumaczenie albo w Technice Molodiezi albo w którymś z almanachów.Tam na poczatku jest,OIDP,wyliczanka,w ktorych miejscach globu przetrwali ludzie.Gladko łyknąłem w wersji radzieckiej Ural jako jeno z takich miejsc.Lata pozniej przeczytalem tlumaczenie w Rakietowych dzieciach i tam Uralu nie było...:-) Wot,zagwozdka...:-)

ODPOWIEDZ