Recenzja i recenzenci

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Meduz
Cylon
Posty: 1106
Rejestracja: ndz, 19 lis 2006 21:59

Post autor: Meduz »

A na poważniejszą krytykę z wytykaniem błędów stylistycznych, ortograficznych czy fabularnych tacy "ałtorzy" reagują alergicznie. Nie raz dostałem "zjebki" za "czepianie się wybitnego autora" od niego samego i jego fanów. Gotowanie się w sosie własnym i wzajemne podziwianie to ulubiony sport na niektórych portalach.
Net umożliwia pięciominutową sławę i wszyscy chcą się na nią załapać. A im więcej weny, patosu i poetyckości w tekstach, tym lepiej.
Podobnie rzecz ma się z recenzjami. Hasło: "Recenzję dziś wstawiłem na... [nazwa portalu]". Odzew: "Wow, jesteś wielki!".
Meduz Kamiennooki

- Lepiej się spytaj, co to daje?
- A co zabiera?

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Meduz pisze:A na poważniejszą krytykę z wytykaniem błędów stylistycznych, ortograficznych czy fabularnych tacy "ałtorzy" reagują alergicznie.
Nie tylko "ałtorzy". Także autorzy.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ignatius Fireblade
Kameleon Super
Posty: 2575
Rejestracja: ndz, 09 kwie 2006 12:04

Post autor: Ignatius Fireblade »

Takie portale i niewymagajacy czytacze potrafią bardzo skrzywidzić pretendenta do miana autora. Wiem, gdyż sam zamieszczałem opowiadania na prau takich forach. Teksty, które były tragicznie niskich lotów wywoływały chór zachwytów, pochlebne komentarze i porównywanie do autorytetów. Nie miałem co liczyć na krytykę, a co za tym idzie - na rozwój.

Niestety, brak odsiewu przy zamieszczaniu tekstów jest krzywdzący. Do tej pory zaglądam na tamte fora i dopiero teraz, z perspektywy blisko dwóch lat na FF widzę jak bardzo. Dzieci (osiem, dziewięć lat), przedstawiające wypociny (bo inaczej nie można tego nazwać) zbierają pochwały a na każde kręcenie nosem reagują wyzwiskami i inwektywami. Szkoda, gdyż część z nich ma potencjał, którego w ten sposób nijak nie rozwiną.
- Na koniec zadam ci tylko jedno pytanie. Co ci wyryć na nagrobku?
- Napisz: "Nie ma lekarstwa na brak rozumu".
"Black Lagoon" #10 Calm down, two men PT2

Awatar użytkownika
Hitokiri
Nexus 6
Posty: 3318
Rejestracja: ndz, 16 kwie 2006 15:59
Płeć: Kobieta

Post autor: Hitokiri »

nosiwoda pisze:
Meduz pisze:A na poważniejszą krytykę z wytykaniem błędów stylistycznych, ortograficznych czy fabularnych tacy "ałtorzy" reagują alergicznie.
Nie tylko "ałtorzy". Także autorzy.
Znaczy, masz na myśli takich "pełnoprawnych" (nie mam pomysłu na inne określenie) autorów, co to już kilka opek mają wydrukowanych i książkę na koncie?
Ignaś pisze:Takie portale i niewymagajacy czytacze potrafią bardzo skrzywidzić pretendenta do miana autora. Wiem, gdyż sam zamieszczałem opowiadania na prau takich forach. Teksty, które były tragicznie niskich lotów wywoływały chór zachwytów, pochlebne komentarze i porównywanie do autorytetów. Nie miałem co liczyć na krytykę, a co za tym idzie - na rozwój.
Coś o tym wiem. Na FF zarejestrowałam, bo chciałam znaleźć kogoś, komu nie spodobają się moje teksty, bo wychodziłam z założenia, że taki ktoś powie dlaczego się nie podoba :D Akurat ta część planu jest bardzo łatwa w realizacji. [/quote]
"Ale my nie będziemy teraz rozstrzygać, kto pracuje w burdelu, a kto na budowie"
"Ania, warzywa cię szukały!"

Wzrúsz Wirusa! Podarúj mú "ú" z kreską!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Hitokiri pisze:
nosiwoda pisze:
Meduz pisze:A na poważniejszą krytykę z wytykaniem błędów stylistycznych, ortograficznych czy fabularnych tacy "ałtorzy" reagują alergicznie.
Nie tylko "ałtorzy". Także autorzy.
Znaczy, masz na myśli takich "pełnoprawnych" (nie mam pomysłu na inne określenie) autorów, co to już kilka opek mają wydrukowanych i książkę na koncie?
[/quote]Tak, dokładnie. Miłość własna nie emigruje wraz z wydrukowaniem swoich utworów. A nawet wręcz odwrotnie.

Ale mieliśmy dyskutować o recenzjach, nie o autorach, no nie?
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Paweł Sasko

Post autor: Paweł Sasko »

Witam wszystkich forumowiczów.

Na wstępie chciałbym przeprosić, że dopiero teraz dołączam do dyskusji. To ja jestem autorem recenzji "W okowach frazesu", opublikowanej na łamach serwisu Esensja. Nie byłem świadom, iż wywołała ona tak żywą dyskusję i z pewnością odpowiedziałbym wcześniej, gdybym dostał jakikolwiek sygnał, że mój głos jest niezbędny. Pod recenzją w serwisie Esensja znajduje się mój adres e-mail, lecz żadnych sygnałów od zainteresowanych stron nie otrzymałem. Dopiero redakcja poinformowała mnie, że na forum Fahrenheita toczy się dyskusja na temat wspomnianej recenzji, toteż spieszę z odpowiedzią.

Padło wiele ostrych słów, lecz w pełni świadomy mogę powiedzieć, że gdybym ponownie pisał recenzję dzieła Roberta J. Szmidta, byłaby ona w podobnym tonie. Zasada dziennikarskiej rzetelności nie jest mi obca i nie uważam, bym jej nie dochował. Każde z napisanych zdań mogę poprzeć stosownymi fragmentami ze wspomnianego dzieła Roberta J. Szmidta, dlatego też nie uważam, bym gdziekolwiek przekroczył granicę prawdy.

Autora szanuję, gdyż jestem świadom, że niewielu ludzi zrobiło tak wiele dla polskiej fantastyki. Być może tak krytyczny ton, wyczuwalny w recenzji, jest skutkiem tego, iż spodziewałem się dzieła znacznie lepszego po wspomnianym autorze. Nigdzie jednak nie dopuściłem się do uchybienia godności lub dobrego imienia Roberta J. Szmidta.

Pozdrawiam,
Paweł Sasko

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Witaj Pawle, wprawdzie powinniśmy posłać Cię na łowisko, zebyś się grzecznie przywitał ze wszsytkimi, ale jak rozumiem zostałeś wywołany do tablicy. Czuj się usprawiedliwiony.

Właściwie Twoja recenzja pojawiła się tak dodatkowo, bo burzę wywołała inna, z innego miejsca w sieci. Nie wiem czy Twoja była linkowana. Ja ją akurat czytała, ale nie czytałam ostatniej książki Roberta, więc trudno mi się wypowiadać.

Ale sądzę, ze to całkiem fajnie, ze się pojawiłeś, mogąc spodziewać sie różnego przyjęcia :). Brawo temu panu.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Robert J. Szmidt
Kurdel
Posty: 778
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 01:12

Post autor: Robert J. Szmidt »

Paweł Sasko pisze:Witam wszystkich forumowiczów.

Na wstępie chciałbym przeprosić, że dopiero teraz dołączam do dyskusji. To ja jestem autorem recenzji "W okowach frazesu", opublikowanej na łamach serwisu Esensja. Nie byłem świadom, iż wywołała ona tak żywą dyskusję i z pewnością odpowiedziałbym wcześniej, gdybym dostał jakikolwiek sygnał, że mój głos jest niezbędny. Pod recenzją w serwisie Esensja znajduje się mój adres e-mail, lecz żadnych sygnałów od zainteresowanych stron nie otrzymałem. Dopiero redakcja poinformowała mnie, że na forum Fahrenheita toczy się dyskusja na temat wspomnianej recenzji, toteż spieszę z odpowiedzią.

Padło wiele ostrych słów, lecz w pełni świadomy mogę powiedzieć, że gdybym ponownie pisał recenzję dzieła Roberta J. Szmidta, byłaby ona w podobnym tonie. Zasada dziennikarskiej rzetelności nie jest mi obca i nie uważam, bym jej nie dochował. Każde z napisanych zdań mogę poprzeć stosownymi fragmentami ze wspomnianego dzieła Roberta J. Szmidta, dlatego też nie uważam, bym gdziekolwiek przekroczył granicę prawdy.

Autora szanuję, gdyż jestem świadom, że niewielu ludzi zrobiło tak wiele dla polskiej fantastyki. Być może tak krytyczny ton, wyczuwalny w recenzji, jest skutkiem tego, iż spodziewałem się dzieła znacznie lepszego po wspomnianym autorze. Nigdzie jednak nie dopuściłem się do uchybienia godności lub dobrego imienia Roberta J. Szmidta.

Pozdrawiam,
Paweł Sasko
Informuję cię uprzejmie, że podjąłem już pierwsze kroki, aby umożliwić ci to, ale nie na żadnym forum, tylko w stosownej instytucji zajmującej się rozstrzyganiem podobnych kwestii.
Tylko wyjątkowy głupiec, albo kanalia wredna, lży innych z powodu błędów, które sam nagminnie popełnia.

Bez gwiazdy nie ma jazdy!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Aha, czyli jak nie ma recenzenta, to swobodnie piszesz o paszkwilach pseudo-recenzenta i "dopisywaniu ordynarnych kłamstw, żeby nadać wiarygodność idiotycznym zarzutom" (że nie wspomnę o tym, jak ordynarnie flekujesz recenzenta na swoim podwóreczku/edit: za zastosowane epitety IMO można by wysmażyć stosowny kontrpozew, tylko po co?), a jak się recenzent pojawia i jest gotów "poprzeć swoje argumenty stosownymi fragmentami", to nagle "nie na żadnym forum, tylko w instytucji"? Pięknie. "Brawo" temu panu. "Bicie piany" ktoś tu wspominał. Słusznie.
/edit:
ReJS u siebie pisze:Dlaczego mocna? Na całym świecie normalna, może dlatego na zachodzie, jak się dowala produktowi artystycznemu, robi się to na podstawie błędów rzeczywistych a nie urojonych albo dopisanych. Pogadałem z prawnikami, poradzili, żeby nie pyskować, nie rzucać się, tylko spokojnie opracować pozew, dołączyć stosowne ekspertyzy, i poprosić o zadośćuczynienie.
Tak też zrobię.
Czekam z niecierpliwością. Zwłaszcza na ekspertyzę wykazującą kłamliwość opisu sceny ze zbożem, zgodnie z tym oto postem
ReJS u siebie pisze:BTW, jesli spodziewasz się tam tego, co napisał recenzent, to muszę cię zmartwić. Obawiam się, że niespecjalnie znajdzieszjakikolwiek z tych przykładów, nie mówiąc już o rzekomej scenie z głodnym agentem :-)
i w pewnym kontraście do tego oto fragmentu recenzowanej powieści Roberta Szmidta:
[...]Pokonał przeszkodę kilkoma ruchami, jak niegdyś w młodości przerzucając nogi nad górną krawędzią, i wylądował w samym środku łanu dzikiego zboża. Kłosy były duże, ciężkie, napęczniałe, a łodygi suche. Złamał jedną i rozkruszył ziarniak w dłoniach, nie zważając na coraz gęstszy deszcz. Dmuchnął raz i drugi, roztarł dokładnie resztki, po czym wsypał kanciaste ziarenka do ust. Były twarde i mało znaczne, ale z pewnością wystarczająco dojrzałe. Może szanujący się rolnik nie rozpocząłby jeszcze żniw na tym polu, ale Lis był z miasta, czego chwilowo nie było po nim widać, słychać ani czuć.
Rwał garściami same kłosy, upychał je po kieszeniach, a te, które miały dłuższe łodygi, układał na ziemi, tworząc z nich spory snopek. Kwadrans później, z wielkim naręczem zerwanego zboża, popędził prosto na ścianę lasu, nie zważając na strugi letniego deszczu.

[...]

Przysiedli na sporym pniaku, tuż obok traktu, i kruszyli kolejne kłosy. Mundek robił to spokojnie, potrafił kontrolować głód siłą woli, ale Młody nie miał żadnych hamulców. Pochłaniał ziarenka zachłannie, plując i parskając, gdy łupinki z każdej garści znikającej pomiędzy spierzchniętymi wargami drażniły wyschnięte gardło. Ale w końcu nawet on miał już dość. Zaskakująco szybko, zważywszy na dokonania, którymi epatował wszystkich na stołówce w ośrodku.
Zanim skończyli jeść, deszcz przestał padać. Zza chmur wyjrzał księżyc, ale wcale nie zrobiło się wiele jaśniej. Mundek zajrzał do niemiłosiernie zmiętej paczki papierosów. Nie pomogło grzebanie palcem. Tego wieczoru nie będzie już dymka.
– Pojadłeś? - zapytał cmokającego uzdrowiciela.
– Tak jakby. - Młody poklepał się po brzuchu.[...]
Źródełko

/edit2: żeby już prawie wszystko było w jednym miejscu, oto stosowny fragment recenzji Pawła Sasko:
Na osobną wzmiankę zasługuje zachowanie bohaterów, którzy jako świetnie wyszkoleni agenci, nad czym autor rozwodzi się z uwielbieniem, zachowują się jak istoty o bardzo ograniczonym potencjale umysłowym. W drodze „na akcję” jednego z nich dopada głód. Nic nadzwyczajnego, skoro w ciągu kilku dni schudł 50 kg. Agenci zatrzymują się w szczerym polu, a jeden z bohaterów zaczyna szukać dzikich warzyw. Gdy ich nie odnajduje, gołymi rękami zrywa snopek zboża, młóci je, po czym karmi kamrata pożywnymi ziarnami. Przyznaję, że na tym etapie powieści przeżyłem czytelniczy kryzys.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Szary

Post autor: Szary »

Mam powazne obawy, że autor w obliczu oponenta, który gotów jest przytaczać cytaty, zamilknie z godnością tutaj, a na komentarze pozostawi sobie swoje własne forum...

Awatar użytkownika
Harkonnen2
Pćma
Posty: 291
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 10:19

Post autor: Harkonnen2 »

Echhh... kiedy czytam takie zapowiedzi autora i słyszę o pozywaniu recenzentów do sądu, to aż odechciewa się w ogóle wypowiadać na temat książek. Bo jeszcze obrażę jakiegoś autora i co wtedy? A jeszcze bardziej odechciewa się czytać takich autorów...
Aah! I see you have the machine that goes 'ping'. This is my favourite. You see, we lease this back from the company we sold it to, and that way, it comes under the monthly current budget and not the capital account.

Awatar użytkownika
Lafcadio
Nexus 6
Posty: 3193
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 17:57

Post autor: Lafcadio »

A jakie są konsekwencje jak się recenzent nie zgłosi do sądu? ;]
Ja mam śmiałość to panu powiedzieć, bo pan mi wie pan co pan mi może? Pan mi nic nie może. Bo ja jestem z wodociągów.

Awatar użytkownika
Robert J. Szmidt
Kurdel
Posty: 778
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 01:12

Post autor: Robert J. Szmidt »

Nie na naszym forum, zapewniam cię, szary. I także nie tutaj. :-)
Pozwolicie, że ten spór zostanie rozstrzygnięty tak, jak w cywilizowanym świecie, czyli przed niezawisłym sądem.

Żródełko... hmm, zacytuję:
Książka, ani żadna jej część... itd (standardowa formułka w każdej książce, zgodna z ustawą o ochronie wartości intelektualnej)
Bez pisemnej zgody wydawcy. Tak tam stoi. Własnie rozmawiałem z wydawcą, żadnej zgody na to nie udzielał.
Tylko wyjątkowy głupiec, albo kanalia wredna, lży innych z powodu błędów, które sam nagminnie popełnia.

Bez gwiazdy nie ma jazdy!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Może być wydany wyrok zaoczny. Ja bym tylko chciał zobaczyć sąd, który skaże recenzenta za krytyczną recenzję. Zwłaszcza jeśli zostanie mu wskazany stosowny (jak wyżej) fragment recenzji i powieści.

Idąc takim (idiotycznym) tokiem rozumowania, powinny się ukazywać jedynie recenzje pozytywne. Inaczej autor może (poniekąd słusznie) uznać, że doznał uszczerbku finansowego - bo recenzent odstraszył potencjalnych nabywców - i się sądzić. I wtedy witamy w absurdalnym świecie.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Harkonnen2
Pćma
Posty: 291
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 10:19

Post autor: Harkonnen2 »

Super, czyli recenzentowi nie wolno nawet poprzeć przykładów cytatami, bo
Robert J. Szmidt pisze:Książka, ani żadna jej część... itd (standardowa formułka w każdej książce, zgodna z ustawą o ochronie wartości intelektualnej)
Bez pisemnej zgody wydawcy.
Nie ma jak być recenzentem :D
Aah! I see you have the machine that goes 'ping'. This is my favourite. You see, we lease this back from the company we sold it to, and that way, it comes under the monthly current budget and not the capital account.

ODPOWIEDZ