O sortowaniu śmieci i inszych takich ekologicznych

rozmowy nie zawsze niepoważne.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
elantari

Post autor: elantari »

Pozwole sobie przyłączyc sie do tej dyskusji, jeśli można ;)

czy nie zauważyliśmcie, że na przestrzeni wieków, polska metalność sie ani trochę nie zmieniła ?

Chociażby pakowanie jednej rzeczy do osobnej foliówki, jakby miało ich zaraz zbaraknąć....

To samo tyczy się innych dziedzin, życia czy nawet gospodarki.

Niestety polskie społeczeństwo za bardzo pamięta jeszcze czasy PRLu, gdzie stało się w gigantycznych kolejkach lub dostawało extra towar po znajomości.

Dla porównania:
pielegniarka zabiera rękawiczki ze szpitala do celow załózmy domowych, jednocześnie okradając szpitl, lekjarz przyjmujący prywatnie tylko po to, że pożniej wsadzi pacjentów bez kolejki do szpitala..
Jak widać przykładów można mnożyc.

Niestety JEDYNYM wyjściem jest postawić komnusentów przed faktem dokonanym. Wprowadzic papierowe torby i koniec.
Uważam, że jest to po prostu kwestia przyzwyczjenia

Polak zawsze "lepiej" funkcjonowal pod zaborcą niż gdy buył wolny. Chodzi mi o to, że przestrzegał regul.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Powiedzmy, że nie zgadzam się z większością z tez jakie zawarłaś w sowim poście. Ale kontynuować tej dysputy nie będę, jako że offtop to byłby wielki.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Novina
Mamun
Posty: 142
Rejestracja: ndz, 20 sty 2008 06:35

Post autor: Novina »

Smutną prawdą jest, że będąc w Irlandii Północnej, łatwo było zgadnąć w którym domu mieszkają Polacy, kiedy przyszło do wystawiania kubłów ze śmieciami.

Cały problem tkwi w tym, że dałoby się wychować nowe pokolenie, które segreguje odpadki, ale nikomu się nie chce. Chyba wprowadzenie osobnych kontenerów na blokowiskach nie byłoby takim dramatem, zwłaszcza, że wiele takich osiedli ma pomieszczenia z kubłami w jakiś sposób zabezpieczone przed wandalami i ofiarami systemu.

Niestety, ja sobie mogę posegregować radośnie odpadki, ale kontenera na plastiki czy szkło i tak nie ma w całej okolicy. Do tego KAŻDY worek, który ląduje w śmieciach, jest skrupulatnie rozrywany przez "polskich Stalkerów".
Po półgodzinie słuchania, jak ktoś wygrzebuje puszki ze śmieci i radośnie rozgniata je pod moimi oknami spada mi poziom humanitarności z minimalnego na krytyczny...

Edukacja młodych (chciałbym się jeszcze załapać) to podstawa, ale wina leży też po stronie władz miejskich, które powracającym z emigracji ludziom nie dają po prostu szansy na kontynuowanie dobrych zwyczajów śmieciowych.

A z toreb to tylko materiałowe - ale ze względów praktycznych a nie ekologicznych. Po prostu, jak coś jest dobrze uszyte i ma drewniane uszy do noszenia, to nie boję się, że całe moje zakupy zaraz uciekną na ulicę :)

Pozdrawiam
Novina
The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Tom Clancy

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Dla "polskiego Stalkera" to niestety jedyne źródło dochodów. Do roboty nikt go nie przyjmie, bo górną granicę przydatności ustalono (nieformalnie, rzecz jasna) na 40 lat. Zresztą on tylko temy ręcamy potrafi, ewentualnie na plecy coś weźmie...
W moich wiosko-slumsach są takie ładne pojemniki - inne na papier, inne, na szkło, jeszcze inne na plastik + aluminium. Do tych pierwszych nie powinno się ponoć wrzucać kartonów z mleka i napojów. Ludziska oczywiście wrzucają. Ten z plastikami jest bez przerwy zapchany, bo ludziska nałogowo piją te tańsze napoje owocowe, chociaż benzoesan sodu i sorbinian potasu powinny skutecznie zniechęcać do ich konsumpcji. Najciekawsze są gospodynie domowe, wrzucające do makulatury wszystko, co im się w kuchni przypaliło. Nawet nieudaną marmoladę domowej roboty.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

Cóż, według mnie wystarczy, aby na terenie Naszego Kochanego Państwa przez najbliższe 200 - 300 lat nie było zadnych wojen, najazdów, powstań czy rewolucji i ludzie pojmą, że wyrzucając śmiecie do lasu - nie robią na złość okupantowi, tylko sobie i swoim dzieciom.
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Pewnie tak. Chociaż niektórzy bezinteresownie będą robić na złość sąsiadowi. Znam takich, którzy przerzucają śmieci przez płot. Oczywiście zawsze ten sam - ten, za którym mieszka ktoś, o kim wiadomo, że nie da w pysk.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Wszystko pięknie, wszystko ładnie, Stalkerzy, gospodynie i generalnie zaborcy. A ja się zapytam gdzie w tym wszystkim jest (jakaż w tym kraju niepopularna) edukacja?

Bo jak to się dzieje na zachodzie czy dalekim wschodzie. Tam, jak już gdzieś wstawią osobne pojemniki na różne rodzaje odpadków to za tym rusza cała kampania reklamowa. Rozdawane są ulotki, w regionalnych telewizjach i radiach poświęcane są temu całe programy. Jest ruch w interesie informacyjnym.

Pozwolicie, że przytoczę przykład Brukseli. Segregacja odpadów odbywa się tam na poziomie mieszkania i polega na wrzucaniu odpowiednich odpadków do odpowiednich worków. Worki mają różne kolory i są dokładnie opisane - co, jak, gdzie i po co. Oprócz opisów są też obrazki. Worki - uwaga tu niespodzianka - zakupić trzeba (w ten sposób pokrywane są opłaty za wywóz śmieci) w Urzędzie Dzielnicy! I jak się zapakuje do innych worków to śmieciarze tego po prostu nie zabiorą. Ale to jeszcze nie koniec. Odpowiednie kolory worków wystawia się na ulicę (nie ma śmietników zbiorczych - bo nie ma na to miejsca za bardzo) w konkretne dni. I jak się wystawi nieodpowiedni kolor w nieodpowiedni dzień - to nie ma zmiłuj - nie zabiorą i już.

Jakie plusy takiego rozwiązania? A widzę ich kilka. Po pierwsze płaci się za swoje śmieci, a nie ryczałt. Tak więc jest impuls do kupowania z głową. Kupowania produktów bez nadmiernych i zbytkownych opakowań (producenci też się do tego dostosowują szybko), rzeczy wielorazowego użytku, itp. Po drugie zmusza mieszkańca do zapoznania się ze wszystkimi regułami i ich stosowania. Bo inaczej mu śmieci nie zabiorą i będzie wstyd na całą dzielnicę. Po trzecie zmusza do myślenia.

A u nas? Nagle pojawiają się 3 pojemniki zamiast jednego. Niby opisane, ale sam opis jest skomplikowany i zbytnio zakręcony. Co odstrasza statystycznego rodaka (przypominam, że rośnie nam stale odsetek analfabetów funkcjonalnych). A nawet jak nie odstraszy to i tak zakręci i zmyli. No i na tym się akcja kończy.

No i do tego wszystkiego dochodzi jeszcze problem wykrywania i karania ludzi, którzy wywożą śmieci na nielegalne wysypiska, do lasów, itp. Jeśli chce się zmusić ludzi do utrzymania porządku w swojej okolicy to niestety trzeba go uderzyć po kieszeni. A skoro Polakowi bardziej opłaca się wywalić śmieci do lasu (albo spalić w piecu), bo i tak nikt go za to nie ukarze - do dobrze nie będzie.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Novina
Mamun
Posty: 142
Rejestracja: ndz, 20 sty 2008 06:35

Post autor: Novina »

kiwaczek pisze:
Bo jak to się dzieje na zachodzie czy dalekim wschodzie. Tam, jak już gdzieś wstawią osobne pojemniki na różne rodzaje odpadków to za tym rusza cała kampania reklamowa. Rozdawane są ulotki, w regionalnych telewizjach i radiach poświęcane są temu całe programy. Jest ruch w interesie informacyjnym.
No i właśnie w tym sęk... deska drzewniana a w środku sęk.
Niestety, u nas bardziej istotne jest, że wielbłąd siorbie ogórkową.

Powiem z perspektywy centrum miasta:
- Brak wyspecjalizowanych kontenerów
- Brak wydzielonej strefy dla kubłów
- Brak akcji informacyjnej
- Brak regularności odbioru odpadków

Jak chcę sobie posegregować śmieci, to muszę lecieć na wyspy.
Harkonnen2 pisze:Co do recyklingu to w Lublinie jakoś działa. Na osiedlach (przynajmniej niektórych) stoją kubły na szkło i tzw "frakcję suchą" czyli papier, drobny złom, plastiki et consortes. I co ciekawe, ludzie korzystają z tego :)
Niby jedno państwo, prawda? :[

I tu się pojawia kolejny problem - nie było szeroko zakrojonej akcji państwowej w celu popularyzacji segregacji śmieci itp. Pal licho, że pewnie dotarła by tylko do miast i miasteczek, to też jest sukces. Kiedy idea trafia do ośrodka uniwersyteckiego, automatycznie gwarantuje kontakt z ludźmi spoza dużych aglomeracji. A kto nie chce to i tak się stosować nie będzie, póki mu wory nie zaczną zagradzać całego podjazdu, albo posterunkowy mandaciku nie wlepi...

Ale nie, lepiej sobie potańczyć z gwiazdami i posiorbać ogórkową...

Pozdrawiam
Novina
The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Tom Clancy

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

kiwaczek pisze:Pozwolicie, że przytoczę przykład Brukseli. Segregacja odpadów odbywa się tam na poziomie mieszkania i polega na wrzucaniu odpowiednich odpadków do odpowiednich worków.
Uprzejmie proszę o dokumentację fotograficzną objaśniającą, jak dokonać tej sztuki w mieszkaniu o powierzchni całkowitej ok.50m kwadratowych, w którym kuchnia liczy sobie nieco poniżej 6 m. Ewentualnie poproszę o wypożyczenie magicznej skrzyni. Znowu wracamy do armat ;)
P.S. Jak w starym dowcipie - jest tak ciasno, że nawet zegarek nie ma gdzie chodzić!
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

To proste jest. Worek montujesz do takiego stelaża specjalnego i możesz go umieścić choćby gdzieś w kącie za drzwiami. Worków jest dwa, bo butelki, puszki inne suche rzeczy gromadzi się w piwnicach lub garażach. Ja wiem, że oni mają większe metraże mieszkań, ale bez przesady. Zwalnia się miejsce pod zlewem, które można wtedy zagospodarować. :P
I nie róbmy tragedii, w tej chwili nie byłoby jak wstawić, ale gdyby rodak musiał zaplanować sobie na to miejsce, to pewnie by znalazł.
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Da radę Hipolicie, gwarantuję, że da.

Ale w naszym wspaniałym kraju nikomu nawet nie chce się kartona(u?) po soku czy mleku zgnieść tak, żeby zajmował mniej miejsca.

A co do tego, że w "moim mieście nie ma tego i owego" zadam tradycyjne pytanie - a co zrobiłeś, żeby było? Jak burmistrz/wójt/prezydent nie będą atakowani, że jest społeczne zapotrzebowanie na coś takiego, to szanse na to, że coś zrobią są minimalne. Ale u nas dalej obowiązuje mit, że to ona mityczna władza ma dać a my wtedy łaskawie zaczniemy korzystać (albo i nie, bo wszak Polacy nie lubią być do czegoś zmuszani).
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Hipolit
Klapaucjusz
Posty: 2070
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:09

Post autor: Hipolit »

kiwaczek pisze: Da radę Hipolicie, gwarantuję, że da.
Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli :) No dobra, wierzę ;D
kiwaczek pisze:Ale w naszym wspaniałym kraju nikomu nawet nie chce się kartona(u?) po soku czy mleku zgnieść tak, żeby zajmował mniej miejsca.
Oooo, wypraszam sobie. Sami z żoną tak robimy i nawet dzieci nauczyliśmy! Kartony po mleku/sokach a nawet butelki po mineralnej, czy innych napojach gazowanych lub nie, byle wystarczająco miękkie były. O gnieceniu puszek po piwie z przyzwoitości nie wspomnę.

EDIT
P.S.
To proste jest. Worek montujesz do takiego stelaża specjalnego i możesz go umieścić choćby gdzieś w kącie za drzwiami.
Najpierw trzeba mieć ten kąt. Kcesz fotkem? ;D
Pozdrawiam
Hipolit
Navigare necesse est, vivere non est necesse

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

kiwaczek pisze:Wszystko pięknie, wszystko ładnie, Stalkerzy, gospodynie i generalnie zaborcy. A ja się zapytam gdzie w tym wszystkim jest (jakaż w tym kraju niepopularna) edukacja?
No przecież wiadomo, że edukacja to zuo.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Novina
Mamun
Posty: 142
Rejestracja: ndz, 20 sty 2008 06:35

Post autor: Novina »

kiwaczku, zapomniałeś wspomnieć, że najbardziej istotną sprawą dla onej "wadzy" jest, która firma sprzątająca wygra przetarg. A przetarg, to słowo magiczne w tym kraju...

Ale petycje były - na moją klatkę schodową (osiem mieszkań) były dwa podpisy. O jeden więcej, niż na stałe łącze ;]. Niestety, patrząc na średnią wieku w tym budynku, to wynosi ona coś koło czterdziestu paru lat. A niedługo ostatnie dwie młode osoby uciekną na stałe za dobrą i ciepłą granicę. Może to tego czasu uda się wymienić trzy "kubełkowe" kontenery na cokolwiek bliższego zepsutej UE i wyjąć je spod rewiru okolicznych Stalkerów. Problem w tym, że połowa onych szperaczy zamieszkuje mój kwartał, więc nie sądzę, ze pozbawią się ochoczo dodatkowego źródła utrzymania.

Ale osobiście nie stawiałbym na centrum, ośrodek burżuazyjnego oporu zachowawczych kręgów lokatorskich, ale na osiedla domków jednorodzinnych i zmyślnie zaprojektowane blokowiska. Tam jakoś przyjęły się kontenery na odzież Caritasu, czy pojemniki na stłuczkę. Do tego przekrój wiekowy przedstawia się inaczej i ogólnie jest "trochę" czyściej.

Najwidoczniej poniemieckiej centrali miejskiej może pomóc tylko zamordyzm, budka strażnicza + doberman. Patrz pan, jak ta historia się kołem toczy...

Pozdrawiam
Novina
The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense.
Tom Clancy

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Novina pisze:kiwaczku, zapomniałeś wspomnieć, że najbardziej istotną sprawą dla onej "wadzy" jest, która firma sprzątająca wygra przetarg. A przetarg, to słowo magiczne w tym kraju...
Wiesz... Jak wszędzie będziemy widzieć układy i korupcję to dobrze nigdy nie będzie.

A władzę należy kontrolować. Patrzeć jej na ręce, ale też i pomagać. A przetargów kilka robiłem to i się troszkę orientuję i wiem jedno. Jaka firma wygra - to nei jest ważne - ważne jest to - jak będzie skonstruowana specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Jeśli wpiszesz tam gospodarkę śmieciami na poziomie europejskim to kto nie wygra będzie musiał to robić i tyle.

Bo jak nie to po sądach można ich zacząć ciągać, a tego strasznie nie lubią ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ODPOWIEDZ