F 64

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

F 64

Post autor: Ebola »

No?
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

wihajsterka

Adam Przechrzta "Nóż, czyli kto się boi chłodnej stali&

Post autor: wihajsterka »

Ale, jaka niespodzianka... Kapitalny artykuł. Cuduś.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

KTÓRY? że tak łagodnie zapytam...
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Temat postu: Adam Przechrzta "Nóż, czyli kto się boi chłodnej stali&
:)
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Rany... nie spojrzawszy, pierwszy raz dotarło do mnie, że ktoś może tej opcji faktycznie używać.
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
obb
Dwelf
Posty: 517
Rejestracja: sob, 12 lip 2008 21:47

Post autor: obb »

Mam uwagę do tekstu Adama Przechrzty, która odnosi się zresztą do całokształtu twórczości Pana Navajero. Otóż zarówno w prozie, jak i (w nieco mniejszym stopniu) w publicystyce tego autora dostrzegam ślady myślenia kategoriami gier RPG. Na przykład autor częstokroć podkreśla, że wyszkolony nożownik jest śmiertelnie niebezpieczny, jakby zapominając przy tym dodać, że kompletnie niewyszkolony jest niemal równie groźny. Realna walka to nie jest starcie z erpega, w którym postać z "umiejętnością walki nożem na poziomie 10" pokonuje postać z "umiejętnością walki nożem na poziomie 2". Bywa, że człowiek niewyszkolony zaatakuje w nieprzewidywalny, chaotyczny sposób, czym zaskoczy największego mastera (nie oszukujmy się - wyszkolonego głównie do obron przed ładnymi technicznie atakami). Do tego dochodzi mnóstwo innych czynników, znacznie trudniejszych do uwzględnienia i zwykle nie uwzględnianych w grach RPG, a w życiu i owszem - aspekt psychologiczny, determinacja walczących, okoliczności itd. Ze względu na tę dość niepoważną perspektywę wartościowe skądinąd teksty nabierają niepokojąco złudnego charakteru.
Głupi nie wymierają, a mądrzy nie chcą umierać. Ale każdemu pisana jest śmierć.

Awatar użytkownika
Olaf
Wujcio Cleritus
Posty: 744
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:44

Post autor: Olaf »

Nie znam się na walce nożami, wiem co nieco o mieczach. Jest nikła szansa, żeby laik zrobił krzywdę komuś, kto choć trochę ćwiczył fechtunek. Wynika to z samego faktu znajomości możliwości broni. Laik zada jeden cios i nie będzie potem wiedział co z tą sztabą zrobić. Fachowiec, po ciosie laika, od razu przechodzi do ataku i siecze misiaka, ponieważ laik nie wie już jak się swoją bronią zastawić. Tak jest z mieczami. Wydaje mi się, że z nożami jest podobnie i nie chodzi tu o porównywalne techniki walki (bo to dwie różne sprawy). Świadkiem starć w których wygrywają laicy można być oglądając filmy przygodowe dla młodzieży, gdzie młodziutki bohater fuksem pokonuje doświadczonego przeciwnika.
Twardy, kruchy i pozbawiony życia. (by Dabliu)

Dziękuję wszystkim za pomoc mojemu menelowi! I proszę o kolejne datki:p

wihajsterka

Post autor: wihajsterka »

Doświadczony chyba też umie dostosować się do warunków zewnętrznych? Wykorzystać to, co go otacza. No i ma szansę uczenia się w trakcie walki, choćby z zaskakującym go wojownikiem, może też więcej wytrzymać. Tak mi się wydaje, bo nie mam żadnych doświadczeń z walk na noże. :)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Obbowi chyba chodziło o wyszkolonego, niekoniecznie o doświadczonego...

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Na dodatek "master" (nawet przez powtarzanie technicznych ataków) uczy się refleksu, dzięki czemu zadanie mu skutecznego ciosu jest dużo trudniejsze. A poza tym obrona na "techniczny" atak w znacznej większości przypadków działa także przeciw ciosom nieszablonowym. Nie jest ważne jaki cios zastosuje przeciwnik, ważne jak szybko atakowany jest w stanie na ten cios zareagować. Nie tylko w walce na noże, ale i każdą inną bronią. IMO
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
obb
Dwelf
Posty: 517
Rejestracja: sob, 12 lip 2008 21:47

Post autor: obb »

Olaf
Zauważ, że w walce mieczem jest coś po zadaniu owego ciosu laika. Zakładam więc, że nie walczycie na śmierć i życie. W rzeczywistości na dalszy ciąg walki może już być za późno.

nalli
Owszem, ale może walczy na cudzym terenie, w niewygodnych dla siebie okolicznościach, może boli go brzuch, albo jest pijany. Okoliczności mogą być różne.
Dabliu pisze:Obbowi chyba chodziło o wyszkolonego, niekoniecznie o doświadczonego...
Dokładnie tak, Dabliu. Doświadczonych nożowników praktycznie nie ma.

Bakałarz
Trenując sztukę walki w obrębie jakiegoś stylu, bądź rodzaju broni szkolisz się w pewnych z grubsza określonych technikach, odruchowo stosujesz je i przyzwyczajasz się do reagowania na nie. Ma to plusy, ma i minusy.
edytowaałeem
Głupi nie wymierają, a mądrzy nie chcą umierać. Ale każdemu pisana jest śmierć.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

obb pisze:
Dabliu pisze:Obbowi chyba chodziło o wyszkolonego, niekoniecznie o doświadczonego...
Dokładnie tak, Dabliu. Doświadczonych nożowników praktycznie nie ma.
Oj ja bym takich stwierdzeń raczej nie robiła. Bez urazy, Obbie, ale zaraz chce mi się stwierdzić, że niewiele wiesz w temacie...
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
obb
Dwelf
Posty: 517
Rejestracja: sob, 12 lip 2008 21:47

Post autor: obb »

Mówię o doświadczonych w rzeczywistości, nie w sparingach. Zaznaczam.
Głupi nie wymierają, a mądrzy nie chcą umierać. Ale każdemu pisana jest śmierć.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

A ja mocium panie zacznę od Worka Cebuli: tekst o fotografii pchnąłem żonie, niech się uczy, a sobie odpuściłem, bo jest to jedna z tych dziedzin, w których chwalę sobie ten nielubiany przez jaszczury postęp w postaci idiotenkamer. A felieton o paradygmacie dinożarła podobał mi się wielce, choć muszę przyznać, że chyba się starzeję, albowiem sam coraz częściej tak właśnie patrzę na świat.

Klocki Lego Foerstera (kto zacz?) wydają się wstępem do czegoś większego, spokojnie, poczekam na następny numer.

Dialogi na cztery nogi Kiwaczka i Tetrixa cieszą bardzo, znakomity pomysł. Ale - za krótkie. Ledwo się człowiek rozkręcił i - koniec.

Navajero: jak zwykle fajny tekst publicystyczny, trochę za dużo o Japonii, o której każdy może sobie multum poczytać, za mało o rodzimych sztukach, czego tak znowu dużo nie ma.

Byłem kiedyś na treningu z mistrzem ju-jutsu (Murzyn z NYC, 7 dan), któren tytuł mistrzowski dostał za włączenie do sztuki właśnie współczesnych technik walki nożem (w tym z uwzględnieniem ochrony przed późniejszymi badaniami daktyloskopijnymi - sic!) i muszę powiedzieć, że niespecjalnie bym liczył na szczęście i nieszablonowe działania laika.

Drugie doświadczenie, to spotkanie z młodocianym nożownikiem z Petersburga, któren po szóstym piwie dał się namówić i zademonstrował umiejętności - porażające. Wszelkie wyobrażenia o jakichkolwiek szansach w starciu z miłośnikiem noża umarły bezpowrotnie.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

obb pisze:Mówię o doświadczonych w rzeczywistości, nie w sparingach. Zaznaczam.
Si. Moja rozumieć i moja podtrzymywać powyższe :)
Wprawdzie nie osiągnęłam nigdy zbyt wysokich umiejętności w dziedzinie, ale cosik się tam w pustej głowie zaplątało. Myślę, że Łobuz Navajero ma rację.

Dodałam cytowanie, bo Filip Flamenco wyskoczył z konopi :)
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

ODPOWIEDZ