VII A EDYCJA WARSZTATÓW TEMATYCZNYCH

Moderator: RedAktorzy

Zablokowany
Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

VII A EDYCJA WARSZTATÓW TEMATYCZNYCH

Post autor: Małgorzata »

Nadejszła wiekopooomna...
No, znaczy, kolejna edycja. Specjalna, oczywiście.


Temat:
I znowu stąpasz przez puste mieszkanie
Szalone czerwone słowa
Krwią wypisujesz na ścianie


Ograniczenia:
1. limit: 150 słów, forma zamknięta, czyli półtora drabble'a
2. ujęcie: poważne, może być nawet patetyczne
3. termin: do północy 04.XII. 2008
4. udział w tej części warsztatów jest jednocześnie zobowiązaniem do wzięcia udziału w edycji VII B, która nastąpi po zakończeniu obecnej. Mówiąc prościej, to są warsztaty dwuczęściowe. O części drugiej Autorzy zostaną poinformowani w stosownym czasie. Niedopełnienie zobowiązania grozi eksmisją, ekstradycją, banicją i bojkotem utworów niezdyscyplinowanego Autora ze wszystkich przejawów działalności kuŻo-warsztatowej. Zostaliście ostrzeżeni!

Wysyłka prac na PW do Bebe, wyłączyć BBC Code.

Trochę informacji dodatkowych:

Definicja drabble: utwór zamknięty (czyli mający zakończenie), najczęściej z puentą (czyli elementem zaskoczenia) liczący dokładnie 100 wyrazów. Może być tylko narracyjny, tylko dialogowy albo mieszany - bez różnicy. W przypadku półtora drabble'a liczba wyrazów jest większa - 150, ale pozostałe wyznaczniki formalne nie ulegają zmianie.

Kwestie liczenia wyrazów:
Ponieważ są (i zawsze były) problemy z liczeniem, informuję, że Word liczy:
1. krótki myślnik (-) jako wyraz, ale nie liczy długiego myślnika (–) jako wyrazu, polecam zatem używać tego ostatniego.
2. Gwiazdki, krzyżyki i co tam jeszcze jest w klawiaturze numerycznej pod shiftem są liczone jako osobne wyrazy, nie należy zatem również ich używać, jeżeli nie mają być wliczone w liczbę wyrazów tworzących utwór.

Uprzedzam, że nie mam pojęcia, jak liczą cudze komputery, więc będziemy liczyć na komputerach własnych (ja i Bebe). Jak nam nie wyjdzie 150 wyrazów, to rzucimy tekst pod krechę - najwyżej potem będziemy się tłumaczyć.
Uprzedzam również, że nic mnie nie obchodzi, kto jaki ma program do pisania i co z tego wynika. Wydawnictwa mają wymagania dotyczące wysyłania im plików w określonym formacie. My mamy wymaganie, żeby Autor postarał się policzyć wyrazy przy pomocy narzędzi, jakie posiada, i spełnił wymagania warsztatowe.

Wciąż masz pytania? Przeczytaj:
Zasady i FAQ
So many wankers - so little time...

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Słit. Tyle że ten patos...

Odnośnie pkt 4 Ograniczenia:

"Niedopełnienie zobowiązania" czyli jeśli Jasiu podeśle tekst na te warsztaty, i pomyli się o 4 wyrazy, oznacza to że nie będzie mógł wstawić testu w ZakuŻonych Warsztatach, czy chodzi tu o konieczność udziału w A i B (ostracyzm dla ZW opowiadań Jasia, jeśli weźmie udział tylko w A)?

edyta zdania

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Znaczy, że jak Autor weźmie udział w VII A i nie stawi się w VII B, to się zemścim srogo... :P
So many wankers - so little time...

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Dzięki, Margo.

Dla mnie z kolei kanister z benzyną (ludzie czytają buła z masłem ;p), jedynie gnębią mnie myślniki liczone jako wyrazy. Najwyżej interpunkcja ograniczy się do kropek i przecinków... o ile samolocik zdecyduje się podjąć to wyzwanie.

Awatar użytkownika
rubens
Fargi
Posty: 437
Rejestracja: sob, 23 lut 2008 00:00

Post autor: rubens »

Nie powiem, nie powiem, już nie same wymogi co do tekstu, a (że się tak wyrażę) część kontraktowa mnie martwi. Zasady to jednak zasady. Mógłbym jednak spytać, dlaczego to pogrożenie dla Ałtorów się pojawiło? Czy to kwestia tego, że coraz więcej osób wysyła teksty na WT i chcecie niejako ograniczyć tę liczbę? Jeśli tak, moje pytanie brzmi: jeśli teraz, w WT VIIA się zmieszczę nad kreskę, a w VIIB pomimo wzięcia udziału będę pod kreską - zostanę ukarany, za nieudaną próbę? Jeśli tak... to jakoby warsztatowość WT troszkę się rozmywa.
Ostatnio zmieniony śr, 19 lis 2008 23:28 przez rubens, łącznie zmieniany 1 raz.
Niecierpliwy dostaje mniej.

Awatar użytkownika
Maximus
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 606
Rejestracja: sob, 20 sty 2007 17:24

Post autor: Maximus »

Xiri pisze:jedynie gnębią mnie myślniki liczone jako wyrazy.
Tylko te "zwykłe". Znak "pauzy" czyli dłuższy myślnik już nie.
Cokolwiek to było, mea maximus culpa.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Rubensie, przecież napisałam już Xiri - WZIĄĆ UDZIAŁ W VIIA, to jednocześnie zobowiązanie, że się WEŹMIE UDZIAŁ W VIIB. Tyle.
Nie ma znaczenia, gdzie trafi tekst - pod czy nad kreskę.
So many wankers - so little time...

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Maximus pisze:
Xiri pisze:jedynie gnębią mnie myślniki liczone jako wyrazy.
Tylko te "zwykłe". Znak "pauzy" czyli dłuższy myślnik już nie.
To pewnie mam coś z Wordem (wyłączyłam wszelkie wkurzające automatyczne bajery, poza korektą błędów), bo wszystkie myślniki mam liczone jako wyrazy, np:

Kura i jajko - kura i kogut

ma u mnie 7 wyrazów.

Kura i jajko _ kura i kogut

Też ma 7.
długiego myślnika (–)
W ogóle nie mam. Będę musiała go chyba skopiować z forum.

e:
rubens

Coś przeczuwam, że Ci, co wezmą udział w A, padną rozbrojeni, jak ujrzą wymagania i temat B :P

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Przeczucia zawsze wyolbrzymiają rzeczywistość. :P:P:P

Xiri, ten długi myślnik możesz znaleźć w Symbolach (Wstaw symbol - pojawia się tabela ze znakami różnymi, trzeba poszukać kreski), można sobie nawet skrót klawiaturowy zafiksować.
Albo zmusić program, żeby sam Ci wyszukał ten długi myślnik, czyli:
1. piszesz wyraz w Wordzie,
2. stawiasz zwykły myślnik krótki.
3. piszesz za nim kolejny wyraz (całość wygląda tak: wyraz - wyraz),
4. myślnik krótki między wyrazami automatycznie się wydłuża (Word tak ma, przynajmniej u mnie),
5. kopiujesz sobie długi myślnik lub ustalasz skrót klawiszowy.
I masz.
Łatwizna.
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
terebka
Dwelf
Posty: 562
Rejestracja: ndz, 13 lip 2008 23:56

Post autor: terebka »

A spróbuj, Xiri, wcisnąć lewy ctrl i, nie puszczając, to samo uczynić z klawiszem - na części numerycznej klawiatury (prawy górny klawisz). U mnie działa za każdym razem.

edit: sprawdziłem. Rzeczywiście, word tego nie liczy jako wyraz

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, Word durny jest. Trzeba na niego uważać. Już testowaliśmy idiotyzmy z liczeniem...

Odnośnie jeszcze niecnych podejrzeń Rubensa w kwestii zmniejszania liczby Autorów, co na Warsztaty się pchają - nic z tych rzeczy.
Po prostu, część A bez części B jest niepełna. A nie chce nam się wysilać dla Autora, co się połowicznie tylko uczyć pragnie. No, a ponieważ ja też mam niecne podejrzenia co do natury ludzkiej (w tym Autorskiej), uznałam, że dyscypliny trochę trzeba wprowadzić. :P
Znaczy, jest marchewka, ale tym razem jest również bat. :)))

A ograniczenia - jak to ograniczenia. Literaturę tworzy się w ramach ograniczeń. Znaczy, warto poznać ich jak najwięcej, nieprawdaż?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Bebe
Avalokiteśvara
Posty: 4592
Rejestracja: sob, 25 lut 2006 13:00

Post autor: Bebe »

Już poranek po ogłoszeniu, a tu na razie tylko jedna osoba miała problemy z interpretacją założeń tej edycji. Normalnie zacznę wierzyć, że dawanie bardzo długiej instrukcji i faq może nam oszczędzić nadinterpretacji naszych założeń. :P
Z życia chomika niewiele wynika, życie chomika jest krótkie
Wciąż mu ponura matka natura miesza trociny ze smutkiem
Ale są chwile, że drobiazg byle umacnia wartość chomika
Wtedy zwierzyna łapki napina i krzyczy ze swego słoika

Awatar użytkownika
Maximus
ZasłuRZony KoMendator
Posty: 606
Rejestracja: sob, 20 sty 2007 17:24

Post autor: Maximus »

Bebe pisze:Normalnie zacznę wierzyć, że dawanie bardzo długiej instrukcji i faq może nam oszczędzić nadinterpretacji naszych założeń. :P
To piękne - mieć marzenia... ;-)
Cokolwiek to było, mea maximus culpa.

Awatar użytkownika
Karola
Mormor
Posty: 2032
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 23:07

Post autor: Karola »


wpis moderatora:
Karola: Przeszła zwyczajowa kosiarka
Indiana Jones miał brata. Nieudacznika rodem z Hiszpanii. Imię brata nieudacznika brzmiało Misco. Misco Jones.

Awatar użytkownika
Teano
Kadet Pirx
Posty: 1309
Rejestracja: wt, 05 cze 2007 19:05

Post autor: Teano »

Czy jest jakaś szansa, że VII B będą w przyszłym roku kalendarzowym? Po 5 grudnia nie będę miała dostępu do netu, a chciałabym uniknąć ewentualnej zemsty straszliwej a nieuchronnej. Wolałabym więc z góry wiedzieć kiedy edycja B będzie, innymi słowy czy w ogóle mam techniczną szansę wziąć w niej udział i nie pchać się dobrowolnie pod gilotynkę.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie?
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Mordor walnął maczugą Orbana w łysy czerep. Po chwili poczuł to samo.
Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach,
po jednym dla każdej ze stron.

� Dżirdżis

Zablokowany