Tekst o niczym

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Tekst o niczym

Post autor: niewiem »

Link do mojego tekstu w warsztatach tematycznych:

http://www.fahrenheit.net.pl/forum/view ... 14&start=0

Przeglądam czasem komentarze dotyczące warsztatowych tekstów i zauważyłem, że często pojawia się pytanie: "Autorze, o czym jest ten tekst?" - (w domyśle: Jest niezrozumiały, albo wręcz o niczym). To sprowokowało mnie do rozmyślań w rodzaju: Co bym napisał, gdyby temat warsztatów brzmiał: "Napisz tekst o niczym"? Oto efekt tych rozmyślań:

Inwazja kosmicznych pożeraczy
Czyli tekst o niczym

We wtorek, gdzieś między Wielkanocą a Bożym Narodzeniem, leśniczy Mazurek odkrył, że jego las zaatakowali kosmici. Ponieważ inwazja przerwała mu posiłek, rozsierdził się nienażarty.

Obcy wyglądali jak orzechy laskowe. Wylądowali w niewielkim leszczynowym zagajniku – ich statek kosmiczny udawał leszczynę. Mazurek z początku sądził, że to jakiś nowy gatunek pasożytniczych owadów, żerujący na leszczynach. Zauważył, że nocą dziwne stworzenia poodgryzały większość le i teraz w miejscu niektórych drzew znajdowały się, o zgrozo, szczyny. Dodatkowo monstra obgryzły leśniczemu paznokcie w nogach, ale to nawet było mu na rękę, bo właśnie miał zamiar je obciąć.

Mazurek był skoczny, więc podskoczył i złapał kosmitę wędrującego po gałązce. Stwór miał oczy jak czarne koraliki, zębatą paszczękę i cztery pary pazurzastych odnóży, ukryte pod podbrzuszem. Bez wątpienia nie był to owad. Widząc, że ich pobratymca dostał się do niewoli, pozostałe szkodniki rozpierzchły się błyskawicznie i przepadły bez śladu, jak gdyby nigdy nie istniały.

Leśniczy kochał swój las, zatem schwytanego kosmitę starannie rozdeptał, po czym dokładnie wytarł podeszwę buta o podłoże.

Ponieważ tego dnia jedna z brzózek obchodziła osiemnaste urodziny, Mazurek udał się na imprezę. Impreza była suto zakrapiana, więc po powrocie do leśniczówki zapadł w mocny sen. Pewnie dlatego nie poczuł, że najeźdźcy z kosmosu dobrali się mu do skóry. Oprzytomniał dopiero o świcie, kiedy to ze zgrozą uświadomił sobie, że żarłoczne stwory zjadły mu leś i został z niczym.

Dzień zaczął się ź, a dalej wcale nie było piej. Zewsząd docierały do Mazurka mrożące krew w żyłach echa kampanii kosmitów. Mieszkający nieopodal lasu rolnik Madej poskarżył się, że najeźdźcy zniszczyli mu lepiankę, nie mógł jednak przedstawić dowodów owej zbrodniczej działalności, gdyż większość zużył przy porannym goleniu. Z kolei inny, niejaki Krościak, poinformował, że poważnie nadgryziono mu leżak, który pozostawił wieczorem na werandzie. Przy okazji nadmienił, iż rozważa zmianę profesji z rolnictwa na rybołówstwo.

Dzielny niczy miał lotny umysł, więc w mig skapował, co jest grane. Ewidentnie okolicę nawiedził jakiś leżerny gatunek. Zakradł się więc nocą Mazurek do szczynowego zagajnika i porozwieszał na gałązkach drzew lepiec na muchy.

Rankiem ujrzał, że nie pomylił się w prognozach. Kosmiczne żarłoki dobrały się do przynęty i zostały uwięzione.

Mazurek porąbał na kawałki statek kosmiczny przybyszów, rozpalił w piecu i pozbył się szkodników. Taki był koniec pierwszej pozaziemskiej inwazji. Szczęściem najeźdźcy nie zdążyli podgryźć legarów w leśniczówce - aż strach pomyśleć, do czego mogłoby dojść, gdyby nie łebski niczy.



EDIT: przecinek
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Soi
Psztymulec
Posty: 936
Rejestracja: ndz, 26 paź 2008 20:36
Płeć: Kobieta

Post autor: Soi »

Pikne :D
Ale w trzech momentach miałam wątpliwości:

1.
niewiem pisze:Ponieważ inwazja przerwała mu posiłek, rozsierdził się nienażarty.
Rozumiem, że miało byc dwuznacznie. Wydaje mi się jednak, że w każdym z przypadków interpunkcja jest ciut inna. Jeżeli rozsierdził się (jak?) nienażarty to przecinka nie ma, a nienażarty trzeba by rozdzielic lub wrzucic w cudzysłów. Jeśli natomiast rozsierdził się (będąc jaki?) nienażarty to przed nienażarty wypadałoby chyba wstawic przecinek.
Znaczy, teraz nie jest dwuznacznie, chyba że celem było li tylko zmylenie czytelnika. ;)

2.
Dodatkowo monstra obgryzły leśniczemu paznokcie w nogach, ale to nawet było mu na rękę, bo właśnie miał zamiar je obciąć.
Odnosze wrażenie, że jednak paznokcie u nóg, aczkolwiek mogę się mylic. :)

3.
Ewidentnie okolicę nawiedził jakiś leżerny gatunek.
Powiadasz, że to leżerny gatunek, a jednak leśniczemu zjadł jeszcze "ś". Czyżby urozmaicenie diety?

Ale komu ja wytykam potknięcia? :P Pewnie i tak zaraz ktoś kompetentny przyjdzie i powie, że nie mam racji, a wszytko jest celowe i jak najbardziej poprawne. :)

Urocza zabawa słowem. Ech, zachwyconam :D

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Uwagi celne, widać, że czytałaś uważnie :)
Soi pisze: 1.
niewiem pisze:Ponieważ inwazja przerwała mu posiłek, rozsierdził się nienażarty.
Rozumiem, że miało byc dwuznacznie(...)
W zasadzie masz rację, ale to taki tekst-żart pozbawiony wszelkich reguł, więc chyba nie należy wyginać go za wszelką cenę tak, aby stał się poprawny. W końcu sztuka zaczyna się tam, gdzie kończą się reguły ;)
Soi pisze: 2.
Dodatkowo monstra obgryzły leśniczemu paznokcie w nogach, ale to nawet było mu na rękę, bo właśnie miał zamiar je obciąć.
Odnosze wrażenie, że jednak paznokcie u nóg, aczkolwiek mogę się mylic. :)
Tutaj zgadzam się w 100%. Błąd absolutnie niezamierzony.
Soi pisze: 3.
Ewidentnie okolicę nawiedził jakiś leżerny gatunek.
Powiadasz, że to leżerny gatunek, a jednak leśniczemu zjadł jeszcze "ś". Czyżby urozmaicenie diety?
To akurat można bez problemu uzasadnić, tylko po co? :)
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Soi
Psztymulec
Posty: 936
Rejestracja: ndz, 26 paź 2008 20:36
Płeć: Kobieta

Post autor: Soi »

niewiem pisze:
Ja pisze: 3.
niewiem pisze:Ewidentnie okolicę nawiedził jakiś leżerny gatunek.
Powiadasz, że to leżerny gatunek, a jednak leśniczemu zjadł jeszcze "ś". Czyżby urozmaicenie diety? ;)))
To akurat można bez problemu uzasadnić, tylko po co? :)
Pogrubiłam emotkę, o której wcześniej zapomniałam. :)
Przecież nie mówiłam poważnie. :P

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Przykro mi autorze, ale ten tekst jest jak najbardziej o czymś.
Kosmici atakują, a lesniczy się broni.

Dalekie jest od perfekcji, a nawet poziomu, który osiągnęli niektórzy z tutejszych in spe, którzy na pytanie "O czym" odpowiadają "O istnieniu" i nie sposób się z nimi nie zgodzić.

A w tekście zabrakło mi pewnego artyzmu, który dawałby przyjemność przy czytaniu.

Coś co u Picassa sprawiało, że nie były to bazgroły, lecz wielkie dzieła.
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

No-qanek pisze:Przykro mi autorze, ale ten tekst jest jak najbardziej o czymś.
Kosmici atakują, a lesniczy się broni.
No, ale na końcu tekstu jest to już niczy, więc jest to tekst o niczym. :-)

Dla autora brawa za zgrabną zabawę słowem, ubawiłam się setnie. Łapanki robić nie będę, bo i tak pewnie ktoś się tym zajmie, w każdym razie oprócz "nóg ukrytych pod podbrzuszem" nic nie rzuciło mi się w oczy. Akcja wg mnie prowadzona jest zgrabnie, a tekst ma akurat taką długość, jak przystało tego typu humoresce (w sensie, że nie jest przegadany).

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

No-qanek pisze:Przykro mi autorze, ale ten tekst jest jak najbardziej o czymś.
Kosmici atakują, a lesniczy się broni.
Przykro mi komentatorze (a właściwie, to nie bardzo), ale nie masz racji - tekst jest jak najbardziej o niczym. Achika już wyjaśniła dlaczego, więc nie będę powtarzał.
No-qanek pisze: A w tekście zabrakło mi pewnego artyzmu, który dawałby przyjemność przy czytaniu.


Coś co u Picassa sprawiało, że nie były to bazgroły, lecz wielkie dzieła.
No, ale ja nie Picasso :)
Achika pisze: oprócz "nóg ukrytych pod podbrzuszem" nic nie rzuciło mi się w oczy.
"Pod podbrzuszem" napisałem celowo - zastanawiałem się jeszcze nad "szczękającą paszczęką" i paroma podobnymi kwiatkami, ale już nie chciałem tego bardziej udziwniać, żeby tekst nie stał się całkiem nieczytelny i bełkotliwy.
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

niewiem pisze:"Pod podbrzuszem" napisałem celowo
Miałam takie mgliste przeczucie (bo tekst jest generalnie zbyt dobrze napisany, żeby takie frazy pojawiały się przypadkiem. Ale skojarzyło mi się z opisem z opowiadania jednego mojego kumpla, gdzie obcy stwór miał "parę oczu osadzonych w głowie umieszczonej na czubku tułowia" i jakoś się spłoszyłam...).

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

Niewiem, spójrz na te jadowicie zielone ogniki w oczodołach... Widzisz? Super. To znaczy, ze już wiesz, że nie robisz tego co robić powinieneś :).
MATERIAŁ NIE ZDANY!
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
inatheblue
Cylon
Posty: 1013
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 16:37

Post autor: inatheblue »

Komentarzy merytorycznych nie będzie. Turlam się radośnie. :D :D :D

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Ika pisze:Niewiem, spójrz na te jadowicie zielone ogniki w oczodołach... Widzisz?
Widzę, widzę. Ledwo człek nos wyściubi z ukrycia i od razu ogniki, w dodatku zielone.

Już mnie tu nie ma :)
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

To jest wreszcie jakaś próba pisania literatury rozrywkowej. Wreszcie próba
robienia czegoś z językiem. Wybacz Niewiem, ale jednak po mojemu tylko próba.
JAKAŚ KOMPOZYCJA by się zdała. Sam w swoim czasie namiętnie bawiłem się takimi
tekstami i wiem, że aby był jakiś efekt tekst trzeba WYCYZELOWAĆ. Napisałeś
gdzieś że "tekst pozbawiony wszelkich reguł" . To wyjdzie szum biały
kompletnie nic. Zadaniem autora jest ORGANIZACJA materii słownej. No więc
początek został zrobiony, jest wymyślony jakiś świat, jakieś sensowne postaci
senswowne bo wyraziste, tera "panie Sułku, do roboty".

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Oczywiście, że to tylko próba, a nawet próbka. Tak jak nadmieniłem w pierwszym poście - chciałem napisać "o niczym" i naszedł mnie taki przewrotny pomysł. Cały proces twórczy trwał może pół godziny. Umieszczenie tego tekstu na forum miało na celu bardziej przedstawienie koncepcji, niż samej treści.

Przyznam się, że mam na dysku dłuższy tekst tego typu, z konkretną fabułą, początkiem, rozwinięciem i zakończeniem. Gdyby szanowna Redakcja F-ta była zainteresowana, mogę przesłać albo wrzucić na forum.
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Wysłać na przykład do mnie.

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Wysłałem.
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Zablokowany