Jak spolszczyć kreaturę.

czyli jak i gdzie przełożyć oraz co i komu tłumaczyć.

Moderator: RedAktorzy

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Keiko pisze:a chochlik, jako istota, nie powinien być rodzaju męskiego?
Chodzi o słowo, czy o płeć?
Bo słowo jest rodzaju męskiego, a płci to one chyba nie muszą mieć. Zresztą, dziewczynka-chochlik też chyba może być?

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Małgorzata pisze:Trzeba wymyślić zatem rodzaj żeński od chochlika. Chochelka, na przykład. :P
Albo połączyć, zamieszać i wstrząsnąć. I wyjdzie chofelka, fochelka, cholaerie (bardzo ładnie oddające charakter;)) względnie inne ładne słówko.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Dabliu pisze: Chodzi o słowo, czy o płeć?
Bo słowo jest rodzaju męskiego, a płci to one chyba nie muszą mieć. Zresztą, dziewczynka-chochlik też chyba może być?
no jakoś mi tak chochlik właśnie z dzieckiem albo "czymś" rodzaju męskiego się kojarzy... a nie z małą istotką o kształtach lalki barbie ;)
chochelka za to brzmi....bardzo nowatorsko :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Keiko pisze:chochelka za to brzmi....bardzo nowatorsko :)
No, my, kopirajterzy tak mamy. Nowe znaczenie starym słowom nadajemy. Poszerzamy bazę leksykalną, frazeologię pchamy na wyższy poziom. :)))

edit: Ktoś musi, nie?
So many wankers - so little time...

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

Małgorzata pisze: edit: Ktoś musi, nie?
dokładnie, wieczna orka na ugorze :)
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Dabliu
ZakuŻony Terminator
Posty: 3011
Rejestracja: wt, 22 sie 2006 20:22
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Dabliu »

Keiko pisze:orka na ugorze
Skąd znasz adres mojego maila? :O

Awatar użytkownika
Keiko
Stalker
Posty: 1801
Rejestracja: wt, 22 sty 2008 16:58

Post autor: Keiko »

jakby to ci wyjaśnić.... jesteś już osoba publiczną....
piszczące fanki są wszędzie >:]
Wzrúsz Wirúsa!

Ha! Będziemy nieśmiertelni! To nie historia nas osądzi, lecz my osądzimy ją! (Małgorzata)

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Cóż to jest?

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »


wpis moderatora:
ZGC: Przeniosłam poniższe posty z Pogaduszek i przekleiłam we właściwe miejsce. Nie ma sensu zakładanie nowego tematu, skoro taki już istnieje.

Podaję tu linka http://en.wikipedia.org/wiki/Revenant_(folklore)

Spotkaliście się już kiedyś z tym tworem w polskiej twórczości, znacie polski odpowiednik jego nazwy? Z łatwością można by było jakiś neologizm wymyślić, ale może już istnieje jego tłumaczenie. Może komuś podpowiem jak dodam, że revenant jest swojego rodzaju nieumarłym, który sam z siebie powrócił do żywych, nie poprzez magie czy nekromantów ani żaden Nzambi nie maczał tu swych, zgniłych palców.
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Awatar użytkownika
kaj
Kadet Pirx
Posty: 1266
Rejestracja: śr, 28 wrz 2005 13:50

Post autor: kaj »

W "Dziadach" Mickiewicza.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Pierś znowu tchnęła, lecz pierś nie oddycha,
Oczy i usta stanęły otworem.
Na świecie znowu, ale nie dla świata -
Czymże ten człowiek? Upiorem.


A między "swymi" i "zgniłymi" nie ma prawa być przecinka.

Awatar użytkownika
Jarosław B. vel Ateisa
Mamun
Posty: 132
Rejestracja: pn, 23 kwie 2007 01:15

Post autor: Jarosław B. vel Ateisa »

upiór to na pewno nie jest. Po angielsku upiór ro wraith czy jakoś tak(nie pamiętam musiał bym sprawdzać), a to jest na pewno cielesna albo duchowa postać. Upiór kompletnie nie pasuję do tego opisu. Ten stwór, to zwłoki animowane albo duchowa postać roznosząca zarazy, która za życia była zła. I nie może opuścić świata żywych.

Ma prawo być przecinek, bo ja akurat pisząc to sygnalizowałem pauzę oznaczającą przystanek i zawahanie w moim głosie. Ten przecinek jest także pomocą dla wszystkich, którzy poprawnie chcieliby recytować ten tekst. Uszczęśliwiłem, twoją, nienachalną, poprawność, interpunkcyjna?
Zadymione wspomnienia tego, co widziałem. Paląca się rzeczywistość, która mnie otacza. Więc czemu ciągle trzymam zapalniczkę w ręku?

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Upiór to historycznie materialne bydle słowiańskie zwane też wąpierzem.
Upiór jako niematerialny duch zmarłego jest chyba relatywnie nowy.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Jarosław B. vel Ateisa pisze:Ma prawo być przecinek, bo ja akurat pisząc to sygnalizowałem pauzę oznaczającą przystanek i zawahanie w moim głosie.
Do sygnalizowania pauz i zawahań służą wielokropki. Przecinki oddzielają części zdania lub mowy.

Awatar użytkownika
niewiem
ZakuŻony Terminator
Posty: 319
Rejestracja: wt, 27 gru 2005 14:13

Post autor: niewiem »

Co prawda nie z polskiej twórczości, ale chyba na temat:

"- Nie, nie szukam nikogo, tylko jestem zadziwiony, że na naszym balu pojawiły się upiory.
- Upiory? - powtórzył Runiewski. - Jak to upiory?
- A tak, upiory - odrzekł obojętnym tonem nieznajomy. - Wy je dziś, co prawda, Bóg raczy wiedzieć dlaczego, zwiecie wampirami, ale wierz mi pan, że ich właściwa słowiańska nazwa brzmi upiór. Są to istoty rdzennie słowiańskie i chociaż rozprzestrzeniły się po całej Europie, a nawet i Azji, to nie widzę potrzeby stosowania nazwy zepsutej przez węgierskich mnichów, którzy mieli dziwaczny obyczaj latynizowania wszystkich terminów i z "upyra" zrobili "wampira". Wampir, wampir! - powtarzał z przekąsem - to zupełnie tak samo, jakbyśmy my, Słowianie, zamiast przywidzenie, mówili fantome czy revenant."

Cytat z opowiadania Tołstoja pt. "Upiór".

EDIT: Aleksieja Konstantinowicza, nie Lwa czy innego Nikołajewicza :)
Poruszanie się szybciej od światła jest niemożliwe, a już na pewno nie pożądane, bo zwiewa czapkę.

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, jest jeszcze słownik. Francusko-polski.
revenant:
1. miły, uprzejmy
2. upiór, duch.

Musi chodzić o wąpierza. :P
So many wankers - so little time...

ODPOWIEDZ