Mistrz i Małgorzata czyli witaj w geriatryku

czyli osobno o serialach TV, koniecznie rozdzielnie i przeciwpołożnie

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Urlean
Fargi
Posty: 325
Rejestracja: śr, 09 kwie 2008 18:15

Post autor: Urlean »

No to najwyraźniej pamięć mnie zawodzi... Trzeba zacząć brać Bilobil:)
There is always another secret.

Awatar użytkownika
bcr
Dwelf
Posty: 578
Rejestracja: śr, 03 maja 2006 20:02

Post autor: bcr »

Urleanie, skoro chcesz pouczać mnie, że "wydźwięk nie jest przedmiotem w tym wątku", to wiesz zapewne, że i inne rosyjskie tytuły również nie są.

Wydźwięk słów ma jednak moim zdaniem znaczenie w każdym przekazie. Używanie obelżywych określeń nie jest IMHO dobrym sposobem na przekazanie własnego uznania. Dla mnie zdanie typu "Te gnidy zrobiły niezły film" nie jest najszczęśliwsze. Co prawda np. słownik PWN definiuje przymiotnik "ruski" jako potoczne określenie, ale już rzeczowniki Ruski oraz Rusek jako lekceważące.

Pozwolę jednak sobie pozostać przy moim, potwierdzonym swego czasu przez kliku Rosjan odbiorze tego określenia. Tyle gwoli wyjaśnienia mego stanowiska - Ty pewnie pozostaniesz przy swoim zdaniu, więc nie ma sensu ciągnąć tego tematu.

Abstrahując od powyższego - oczywiście - serial Mistrz i Małgorzata jest bardziej niż przyzwoitą produkcją, szczególnie biorąc pod uwagę to, co obiło mi się o uszy - że Rosjanie mają szczególny stosunek do tej powieści (nie wiem niestety, ile w tym prawdy, ale...) i z dużym dystansem podchodzą do każdej próby przeniesienia jej na scenę/ekran.
Tym większy zatem szacunek dla twórców serialu - bo potrafili zmierzyć się z własnym (chyba) kompleksem i udało im się IMHO wyśmienicie.

Awatar użytkownika
Urlean
Fargi
Posty: 325
Rejestracja: śr, 09 kwie 2008 18:15

Post autor: Urlean »

bcrze (nie wiem jak utworzyć wołacz)
Wydźwięk jest taki, jak potraktuje go odbiorca. Nikogo nie chciałem obrażać wyrażając sie w taki sposób, ani nie pouczałem - ot, chciałem zakończyć offtop.
Jak zatem sprawdziłeś w SJP, słowo, którego użyłem nie było obraźliwe, gdyż napisałem je z małej litery - czyli potoczne określenie. Uważam zatem, że nie ma co się bulwersować:)
There is always another secret.

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ja tylko tak w kwestii formalnej - można mówić poszłem, można mówić i ruski. Ale czy piękno języka na tym nie traci?

A w temacie serialu to już i tak chyba nic nowego nie napiszę ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

ozza

Post autor: ozza »

Witam

Przepraszam za uprawianie reklamy za forum, ale tylko fora o „Mistrzu i Małgorzacie” są odpowiednim miejscem do zapraszania na Bal u Wolanda, a z miłości do tej książki powstała jego idea

Szykujemy coś naprawdę wyjątkowego, dla wielbicieli "Mistrza i Małgorzaty" ; prawdziwy psychodeliczny bal.. Efekt końcowy będzie wynikiem starań trzech ekip:
Syndromm'u, Wesołego Samego Złego oraz Magów Psychodelicznej Nuty.
Oferujemy trzy sale balowe: psytrance, minimal oraz chillout oraz wiele innych atrakcji.

Bal wybuchnie feerią barw i dźwięków wieczorem 21 marca o godzinie 21.

Aby szczególnie nie wyróżniać się z tłumu gości prosimy o szczególne na tę okazje przebrania ! Niech to będzie pole do popisu dla Waszej wyobraźni..

Gości balowych powita Królowa Margot, znana jako Małgorzata

Drzwi otworzy Azazello ale tylko gdy zadzwonisz na nr 505-837-666
i wypowiesz hasło: "jestem zachwycony/a"

Koszt balu 20 zł.
Jeżeli jednak będziesz ubrany nieodpowiednio do tej okazji zapłacisz 25 zł.
Jeśli z powodu zbyt skromnego stroju poczujesz się niezręcznie, będziesz mógł coś odpowiedniego kupić lub wypożyczyć.

Na balu zagrają:

Moulas (Kielce)
Styropian (Psylesia -Katowice)
Nois (Aspect of Valor -Warszawa)
Marion (Ashoka -Rybnik)
Amnesia (Spiral Active Project -Wrocław)
Dominor (Magowie Psychodelicznej Nuty -Rzeszów)
Pitt (Magowie Psychodelicznej Nuty -Rzeszów)
Yaos (Magowie Psychodelicznej Nuty -Rzeszów)
L5S1 (Marny Popis Crew -Warszawa)
Folklor (Wesołego Samego Złego -Warszawa)

Wizualizacje

Telepateam (Ropczyce)
Młodszy Mag (Rzeszów)
Tofik (Rybnik)
Henri ‘Celnik’ Rousseau
Frida Kahlo
Henri Matisse

Dekoracje:

UVArtDecoTeam (Rzeszów)
Sinsemilla (Kielce)
Wesołego Samego Złego

Chillout Deco & Chaishop

Sinsemilla (Kielce)

Dziwactwa i unietrzeźwianie
Wesołego Samego Złego

Goście specjalni

Edith Piaf
Jim Morrison
Freddie Mercury
...
oraz goście specjalni supertajni.

Dojazd samochodem:

Klub "u Ducha" znajduje się w miejscowości Zagnańsk k/ Kielc, na ul. Kieleckiej 5; zaraz na początku wjazdu do Zagnańska
od strony Kielc.

Samochodem można dotrzeć także łatwo od strony Piotrkowa Łodzi - skręcając koło stacji benzynowej w lewo w miejscowości ĆMINSK. Należy jechać główną drogą przez wioskę Samsonów a gdy dotrzecie do Zagnańska należy skręcić w prawo za komisariatem policji "na Kielce" , jechać ok. 2 km aż do przejazdu kolejowego, klub „U Ducha” znajduje się zaraz za przejazdem kolejowym.

Od strony Radomia i Warszawy należy skręcić w okolicach miejscowości Kajetanów na prawo (jadąc uprzednio krajową 7) - w Zagnańsku - za szkołą Technikum Leśnym – trzeba skręcić
w lewo.

Dojazd bez samochodu:

Klub u Ducha mieści się jakieś 5 minut na piechotę od stacji PKP Zagnańsk. Pociągi do Zagnańska kursują od rana do ok. 20:00 zarówno z Kielc jak i ze Skarżyska.

Po wyjściu z pociągu trzeba iść około 500-750m "w stronę" Kielc , wzdłuż torów, aż dojdziecie do przejazdu kolejowego za którym jest klub.

W razie problemów z dotarciem dzwońcie na numer awaryjny 509-312-392.

Zabierając ze sobą śpiwór będzie można spokojnie odpocząć po balowym zamieszaniu czy poczekać na dogodny środek transportu.

Serdecznie zapraszamy !!!

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Chciałam tylko podkreślić, że nie mam z tym nic wspólnego.
So many wankers - so little time...

ozza

Post autor: ozza »

za rok, dwa albo 100 ekipa Wolanda Ciebie może wybrac na królową :)

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

Tylko jeśli Woland wróci...
No, ale przecież obiecał. :)))

edit: Przyszło mi coś do głowy. Możesz tę informację o balu zamieścić również (osobnym wątkiem) w dziale Fandom. Tam różne takie aktywności i imprezy są wzmiankowane.
So many wankers - so little time...

ozza

Post autor: ozza »

a dziękuję, przyszła królowo, nie wiedziałam :) skorzystam

Awatar użytkownika
Q
Nexus 6
Posty: 3147
Rejestracja: wt, 25 lis 2008 18:01

Post autor: Q »

Wrócę do serialu. Prawdę mówiąc b. przyzowita (choć nie fenomenalna) ekranizacja.

F/X ubogie, ale ten klimacik. I ten Woland...
forum miłośników serialu „Star Trek”, gdzie ludzi zdolnych do używania mózgu po prostu nie ma - Przewodas

ODPOWIEDZ