"Nowe idzie" - antologia

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

Znaczy, skorumpowany? Ale, znaczy... to on dał łapówkę, czy jemu dają?
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

No przecież to nie Fryzjer, ale jego ofiara - jak widac na załączonym obrazku.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

Zbójcerze jesteście!

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

andre pisze:Zbójcerze jesteście!
Nie, no co Ty. W życiu.
Jak będziesz dawał łapówkę, to ja po dobroci wezmę, bez przemocy.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

aha i pewnie z okrzykiem : "Niech co Krwawy Hegemon?Niech żyje!"...

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Okrzyki płatne ekstra.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

Zbójcerka,ot co...

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Po długotrwałym terrorze ze strony łysego sędziego wreszcie jest recenzja.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Toudi

Post autor: Toudi »

Jewgienij T. Olejniczak: Noc szarańczy
- Tomek Kilian: Przenicowanie
- Andrzej Miszczak: Harpunnicy
- Piotr Rogoża: Więcej niż słowa
- Adam Przechrzta: Smak apokalipsy
- Joanna Skalska: Wyspa
- Paweł Majka: Oko Cyklonu
- Dawid Juraszek: Rzyg
- Robert M. Wegner: Najpiękniejsza historia wszystkich czasów
- Cezary Zbierzchowski: Płonąc od środka
- Jakub Małecki: Każdy umiera za siebie

Nowe idzie czyli antologia młodych polskich pisarzy mające wskazać w jakim kierunku zmierza Fantastyka i jak będzie się pisać za kilka lat. Czy ten cel się udał? Myślę że nie do końca bo nie wierzę w to by te opowiadania były miarodajną próba gustów czytelniczych które to gusta sterują tym co się wydaje. Jednak cześć na pewno przetrwa i nie jest to pomysł całkowicie nieudany. Pierwsze co zwróciło moją uwagę to to ze przeważa SF a na dodatek silną reprezentacje ma Post Apokalipsa. To nie jest klimat za którym ja jakoś bardzo przepadam bo wydaje mi się już zużyty do granic możliwości. Jednak Jewgienij T. Olejnicza pokazał że się myliłem i że się da. Mamy Fajny świat z pewnymi logicznymi dziurami ale jednak wciągający. Efekt apokalipsy dał mroczny i przerażający Paryż gdzie ludzie wyczekują końca. Szkoda tylko że Autor nie co przesadziła z opisem rozmachu apokalipsy bo to rzutuje na stworzony przez niego świat. Inne opowiadanie post apokaliptyczne jest już może i fajnie napisane ale bardziej sztandarowe przewidywalne. Chodzi o Adam Przechrzta: Smak apokalipsy. Troszkę zmarnowany pomysł. Od czyta się dobrze ale szybko się zapomina.
- Paweł Majka: Oko Cyklonu Tutaj chciałbym by w tym kierunku udało sie polskie SF. Jasne że troszkę tutaj warsztatowo brakuje że postacie trzeba by dopieścić ale jest już to ciekawy promyczek nadziei. Kojarzyło mi się ze Ślepowidzeniem i to jak najbardziej pozytywne skojarzenie. Jedno z lepszych opowiadań w Zbiorze.
Tomek Kilian: Przenicowanie na mnie nie zrobiłąo wrażenia. momentami wręcz znudziło. Nie co ciężki temat troszkę wykorzystany po łebkach.

- Andrzej Miszczak: Harpunnicy ciekawe opowiadanie z jeszcze ciekawszym zakończeniem. Postać głównego bohatera jednak troszkę przysłania resztę. jak się tworzy tak ciekawa osobowośc trzeba uważać by nie powstał teatr jednego Autora

- Piotr Rogoża: Więcej niż słowa krótkie ciekawe nie wykorzystane. plusik za narrację

Joanna Skalska: Wyspa i znowu nie wykorzystane. Miałem skojarzenia z Diaczenkami i prysły one podczas zakończenia. Szkoda bo zapowiadąło się o wile wile lepij

- Dawid Juraszek: Rzyg Tutaj zakończenia było właśnie silną stroną opowiadania. Nadal mam wrażenie że nie do końca go zrozumiałem. Opowiadania ciekawe
- Robert M. Wegner: Najpiękniejsza historia wszystkich czasów- Fajne miłe i przyjemne opowiadanie mocno niezwiązujące do legend arturiańskich. Kojarzy mi się z Sapkowskim i z Wrześniem Paczyńskiego. lekkie i ciekawe.

- Jakub Małecki: Każdy umiera za siebie za szybko zorientował się o co biega. Rzeczywiste dobry klimat ciężki i mroczny. Ale nie przepadam że taką rzeczywistością w Fantastyce

- Cezary Zbierzchowski: Płonąc od środka ledwo to opowiadanie pamiętam. Widać nie zwróciło mojej uwagi.

Ogólną cechą zbioru jest pewne niewykorzystanie pomysłu. Ale że pisali to często debiutanci rokuje nadzieję. Jako całość zbiorek pozostawia jednak dobre wrażenie i ciesze się ze go poznałem

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Toudi pisze:Myślę że nie do końca bo nie wierzę w to by te opowiadania były miarodajną próba gustów czytelniczych które to gusta sterują tym co się wydaje.
Że what? Srsly, znaki interpunkcyjne nie bolą.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

Toudi pisze:Ale że pisali to często debiutanci rokuje nadzieję.
W "Nowe idzie" nie było żadnego debiutanta.

I nie jestem przekonany do tezy, że to gusta czytelnicze sterują tym, co jest wydawane. Raczej to, co jest wydawane steruje gustami czytelniczymi. Amen.

Poza tym ortografy i interpunkcja. Wstyd, Toudi.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

mc
Sepulka
Posty: 96
Rejestracja: czw, 31 maja 2007 15:38

Post autor: mc »

Opowiadanie Andrzeja Miszczaka "Harpunnicy" zdobyło III miejsce w plebiscycie Katedry w kategorii najlepsze opowiadanie 2008 roku (zaraz za nim, na czwartej pozycji, znalazła się "Wyspa" Joanny Skalskiej, też z Nowego).

WIELKIE GRATULACJE!!!

Wszystkie wyniki:
http://katedra.nast.pl/nowosci/9144/Wyn ... tyka-2008/

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

A to pogratulujemy, a co!
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Małgorzata
Gadulissima
Posty: 14598
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:11

Post autor: Małgorzata »

No, pewnie, że pogratulujemy! GRATULUJEMY! :)))
So many wankers - so little time...

mc
Sepulka
Posty: 96
Rejestracja: czw, 31 maja 2007 15:38

Post autor: mc »

Dzięki w imieniu wyróżnionych autorów!

A ponieważ Pyrkon za pasem - jeśli ktoś na nim będzie, i jeśli znajdzie chwilkę w natłoku atrakcji towarzyskich, zapraszam serdecznie w sobotę o godzinie 17 na panel "Dokąd jedzie ten tramwaj - poszukiwanie nowych rozwiązań czy powrót do przeszłości w utworach nowego pokolenia polskich fantastów?", na którym z Maćkiem Parowskim spróbujemy porozmawiać m.in. o kolejnym pokoleniu autorów, roli redaktora w kreowaniu "życia literackiego" itp. A więc będzie to także rozmowa na marginesie dyskusji o "Nowym".

ODPOWIEDZ