"Nowe idzie" - antologia

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

emigrant pisze:
A moje pytania (dotyczące reklamowania pozycji jako tej okazującej do jakiego punktu doszła polska fantastyka,itd ) pozostały bez odpowiedzi.
Pośrednio się do tego odniosłem. Zgodziłem się, że nie jest to jeszcze jakiś przełom czy coś w tym rodzaju.
emigrant pisze: Wasza polemika
Nie "nasza". wyłącznie moja.
emigrant pisze:dotyczy w zasadzie tylko złośliwości nad wyrażeniami użytymi przeze mnie (koń z rzędem lub rad, bym sam dopisał zakończenia typu:żyli długo i szczęśliwie). To też o czymś świadczy. Mam na myśli omawianą książkę.
A przeczytałeś moje posty uważnie? Niezależnie od żartu o koniu z rzędem odniosłem się do Twojej tezy. Stwierdziłem, że co najmniej jedno opowiadanie z tego zbioru na pewno zasługuje na zapamiętanie.
Jeśli chodzi o zakończenia - często mamy tu do czynienia z dość dobrze zrealizowanymi przykładami tzw. zakończenia otwartego, gdzie niekoniecznie wszystko musi zostać doprowadzone do punktu, poza którym już nic nie może się zdarzyć i pozostaje tylko stwierdzić, że "żyli długo i szczęśliwie".
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
emigrant
Pćma
Posty: 224
Rejestracja: wt, 11 lis 2008 20:26

Post autor: emigrant »

By zakończenie było dobre, nie musi być dopowiedziane do ostatniego słowa. Najlepszym przykładem jest film "Piknik pod wiszącą skałą", gdzie zakończenie nie wyjaśnia niczego i jest przez to idealne.

Zakończenia opowiadań w tym zbiorze, co najmniej pozostawiają niedosyt i nie przez to, że są "otwarte", tylko przez to, że albo rwą opowieść, albo nie pasują do niej.
Indianin uzbrojony był w uk i tą mahawkę.

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

emigrant pisze:Najlepszym przykładem jest film "Piknik pod wiszącą skałą", gdzie zakończenie nie wyjaśnia niczego i jest przez to idealne.
Racja. Nic mnie w tym filmie nie ucieszyło bardziej od zakończenia. Że już (dla precyzji).
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
Rheged
Stalker
Posty: 1886
Rejestracja: pt, 16 wrz 2005 14:35

Post autor: Rheged »

A ja właśnie czytam "Nowe" i muszę powiedzieć, że na starcie z emigrantem się nie zgodzę. Opowiadania są niezłą próbką fantastyki - pokazują pewien przekrój przez młodych autorów, ale takich, którzy mają pierwsze sukcesy na koncie. "Nowe" jest nowe właśnie dlatego, że traktują oni to co piszą inaczej niż ich poprzednicy oraz rówieśnicy, którzy raczej nastawiają się na pisanie zdecydowanie bardziej rozrywkowe. Nie przeczytałem jeszcze całości, więc nie będę się wypowiadał zbyt szczegółowo, jednak nie zauważyłem "silenia się na głębię" (cokolwiek by to nie znaczyło), ale raczej chęć odkrycia pewnej psychologicznej prawdy, możemy to nazwać refleksją. To źle? Nie. Natomiast widać, że czytelnicy, którzy oczekują drugiego Wędrowycza muszą się zawieść. Stężenie tego typu opowiadań w jednym w zbiorku może wywołać wrażenie nowości. To jednak raczej chlubny wyjątek od reguły dotyczącej polskiej fantastyki.
Emil 'Rheged' Strzeszewski
Pipe of the rising sun, Sympathy for the pipe
Pipe of the storm, Born to be pipe

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

To ja tu temu andremu nominacji pogratuluję. :)
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
Ika
Oko
Posty: 4256
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 11:26

Post autor: Ika »

flamenco108 pisze:
emigrant pisze:Najlepszym przykładem jest film "Piknik pod wiszącą skałą", gdzie zakończenie nie wyjaśnia niczego i jest przez to idealne.
Racja. Nic mnie w tym filmie nie ucieszyło bardziej od zakończenia. Że już (dla precyzji).
Patrz, miałam identyczne odczucia...
Im mniej zębów tym większa swoboda języka

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

dziękuję, Wirusie!

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Gratulacje!
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

dziękuję,Alfredzie:-)

Awatar użytkownika
Navajero
Klapaucjusz
Posty: 2485
Rejestracja: pn, 04 lip 2005 15:02

Post autor: Navajero »

Ja już gdzie indziej mu klaskałem, więc tu jedynie zanaczę, że autor musi nieźle śmigać po sieci, żeby te wszystkie gratulacje pozbierać. Zagonicie chłopa na śmierć :P
"Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

spoko,jeszcze przez parę chwil dam radę. To arcyprzyjemne gonienie...:-)

Awatar użytkownika
Alfi
Inkluzja Ultymatywna
Posty: 19993
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 10:29

Post autor: Alfi »

Koszyk trzeba mieć. Taki pleciony z wikliny. Najlepiej z wieczkiem.
Le drame de notre temps, c’est que la bêtise se soit mise à penser. (Jean Cocteau)
Hadapi dengan senyuman.

Awatar użytkownika
Agi
Fargi
Posty: 429
Rejestracja: ndz, 06 sie 2006 22:28

Post autor: Agi »

andre, tu też Ci pogratuluję. Harpunnicy to obok Najpiękniejszej historii mój ulubiony tekst w "Nowe idzie".
"Wiarą można manipulować. Tylko wiedza jest niebezpieczna." - Frank Herbert

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »

bardzo wielkie DZIĘKI!!!

Awatar użytkownika
andre
Sepulka
Posty: 99
Rejestracja: wt, 12 lip 2005 14:54

Post autor: andre »


ODPOWIEDZ