Nieregulaminowy Sfinks 2009

czyli odpowiednie miejsce dla bibliotekarzy, bibliofilów, moli książkowych i wszystkich tych nieżyciowych czytaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Ausir
Sepulka
Posty: 58
Rejestracja: sob, 25 cze 2005 15:46

Nieregulaminowy Sfinks 2009

Post autor: Ausir »

Przyznano tegoroczne Sfinksy:

Najlepsze opowiadanie zagraniczne:
* Marina i Siergiej Diaczenko - "Ostatni Don Kichot" ("Rytuał")

Najlepsze opowiadanie polskie:
* Maja Lidia Kossakowska - "Beznogi tancerz" ("Żarna niebios")

Najlepsza powieść zagraniczna:
* Peter Watts - "Ślepowidzenie"

Najlepsza powieść polska:
* Rafał Kosik - "Kameleon"

Książka roku:
* Cormac McCarthy - "Droga"

Tyle że opowiadanie Kossakowskiej po raz pierwszy ukazało się w 2000, a potem w "Obrońcach niebios" w 2003.

A w regulaminie jest jak byk (wytłuszczenie moje):
POLSKIE OPOWIADANIE ROKU
Do tej kategorii zalicza się każde pierwsze wydanie polskiego utworu literackiego o objętości do 119 stron maszynopisu, opublikowane w czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym, zbiorach opowiadań, antologiach, almanachu, niezależnie od tego, czy któreś z powyższych wydawnictw zwartych otrzymałoby także nagrodę w kategorii Książka
Roku.
Gildia opublikowała listę finalistów i jest jeszcze zabawniej.

W przypadku opowiadań na 10 finalistów 5 to wznowienia (wytłuszczone):
Fabryka Slow Kossakowska Maja Lidia Beznogi tancerz 172
Fabryka Slow Komuda Jacek Herezjarcha 121
NF 12/2008 Nowak Jakub Ekumenizm 118
NF 2/2008 Brzezińska Anna Babie lato 118
Powergraf - Nowe idzie Miszczak Andrzej Harpunnicy 88
Fabryka Slow Kossakowska Maja Lidia Żarna niebios 68
Fabryka Slow - Serce tesciowej Dębski Rafał Cena spokoju 67
Fabryka Slow Grzędowicz Jarosław Hobby ciotki Konstancji 65
Fabryka Slow Grzędowicz Jarosław Wypychacz zwierząt 58
SFFiH 7/2008 Orbitowski Łukasz Noc na moście zakochanych 49
Poza tym wśród finalistów w kategorii "polska powieść roku" jest "Na ziemi niczyjej", które według regulaminu nie powinno tam być, bo przecież nie jest to jedna powieść, a zbiór trzech mikropowieści.

Awatar użytkownika
Orson
Ośmioł
Posty: 686
Rejestracja: ndz, 05 kwie 2009 18:55

Post autor: Orson »

Czyli będzie dym i rozróba?
,,Mówię po hiszpańsku do Boga, po włosku do kobiet, po francusku do mężczyzn, a po niemiecku do mojego konia" Karol V Obieżyświat

Ausir
Sepulka
Posty: 58
Rejestracja: sob, 25 cze 2005 15:46

Post autor: Ausir »

Raczej nie, po prostu tak oczywiste ignorowanie własnego regulaminu ośmiesza trochę tę nagrodę.

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

No, nie da się ukryć, że lekki szok. Jedno opowiadanie przegapić, to jeszcze, ale kilka? :/ Podejrzewam naszą kochana rodzimą bylejakość - nikomu się nie chciało sprawdzać
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Rheged w wątku Rafała Kosika pisze:Również gratuluję! Kubie Nowakowi, który był trzeci, także :D
A tak naprawdę pierwszy, bo... Ausir już napisał.

A co do statuetki: nieco za zbytnio przypomina Piąty Element z wiadomego filmu, żebym był skłonny uwierzyć w przypadek.

Poedytowałem powtórzenia.


wpis moderatora:
ZGC: Przekleiłam do właściwego wątku i poprawiłam cytat, żeby było wiadomo skąd. Nie edytuj wtedy co ja, by wywalasz mi przy okazji wpisy moderatorskie, a za to jest kęsim. ;P
Ostatnio zmieniony wt, 16 cze 2009 12:06 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 1 raz.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Psieplasiam, nie wiedziałem, że akurat w tej chwili moderowałaś :) Celem moim nie było.

No to jeszcze dodatek. Ebolu, z tym niesprawdzaniem to może być jeszcze gorzej, bo była orgom zwracana uwaga na "piśmie":
Ausir na forum NF pisze:Ja jeszcze w kwietniu zauważyłem i zgłosiłem, że jeden z utworów na ich liście kwalifikujących się do nagrody ("Toy Land" NURSa) jest wznowieniem (ukazał się najpierw w SF), Solaris odpisał mi, że to zgodne z regulaminem, bo to pierwsze wydanie książkowe ja zacytowałem im *ich własny regulamin* dowodząc, że nie ("Do tej kategorii zalicza się każde pierwsze wydanie polskiego utworu literackiego o objętości minimum 120 stron maszynopisu, wydanego w formie zwartej (także w antologii lub w zbiorze opowiadań) bądź w czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym (także w odcinkach)."), po czym zostałem zignorowany.

Organizatorzy nagrody wiedzieli więc, że na liście niezgodnie z regulaminem znajdują się utwory będące wznowieniami, ale nic z tym nie zrobili.

Podobnie zignorowany zostałem, gdy napisałem im, że na liście brakuje im opowiadania Dukaja "Kto napisał Stanisława Lema?" dołączonego jako bonus do nowego wydania "Doskonałej próżni" Lema.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Ebola
Straszny Wirus
Posty: 12009
Rejestracja: czw, 07 lip 2005 18:35
Płeć: Nie znam

Post autor: Ebola »

No, to ładnie :/ Nieco zmienia postać rzeczy.
Jedz szczaw i mirabelki, a będziesz, bracie, wielki!
FORUM FAHRENHEITA KOREĄ PÓŁNOCNĄ POLSKIEJ FANTASTYKI! (Przewodas)
Wzrúsz Wirúsa!

Rafał Dębski
Mamun
Posty: 182
Rejestracja: czw, 09 cze 2005 09:45

Post autor: Rafał Dębski »

Moje opowiadanie "Cena spokoju" też należałoby wytłuścić :). Się ukazało było parę lat temu w "Gazecie Rycerskiej" :)).

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

No, czyli mamy podium zagospodarowane:
Kuba Nowak i Anna Brzezińska - ex aequo 1. miejsce
Andrzej Miszczak - 2.
Łukasz Orbitowski - 3.
Gratulacje? :D

edit: litrówka.
Ostatnio zmieniony śr, 17 cze 2009 10:12 przez nosiwoda, łącznie zmieniany 1 raz.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
Millenium Falcon
Saperka
Posty: 6212
Rejestracja: pn, 13 lut 2006 18:27

Post autor: Millenium Falcon »

Tak prosto by chyba było?
Bo zostałoby 551 głosów unieważnionych. Troszku, powiedziałabym, za dużo (gdzieś czytałam że oddano ponad 2000 głosów, dobrze pamiętam?). I wystarczająco, żeby kompletnie zmienić wyniki, gdyby głosujący przyznali swoje punkty komuś innemu.
ŻGC
Imoł Afroł Zgredai Padawan
Scissors, paper, rock, lizard, Spock. - Sheldon Cooper

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

No, tak, przecież w sumie robię sobie jaja. Żeby ogłaszanie prawdziwych, regulaminowych zwycięzców miało sens, trzeba byłoby przeprowadzić nowe głosowanie, po wyeliminowaniu z listy opowiadań nieregulaminowo na liście umieszczonych. A tego nikt nie zrobi, nie mam złudzeń. Pomilczy się, pomilczy, niektórzy zapomną, niektórzy nie, smrodek zostanie, karawana pojedzie dalej.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
malakh
Pćma
Posty: 293
Rejestracja: śr, 14 lis 2007 22:17

Post autor: malakh »

Ej, a może wy wiecie, czy zagraniczni autorzy też otrzymują statuetki?

Dałem znać Peterowi Wattoswi, że wygrał (dziwne, że żaden z organizatorów się tym nie zajął;/)... i teraz obaj się głowimy, czy dostanie małego "sfinksika"...?

Awatar użytkownika
Achika
Ośmioł
Posty: 609
Rejestracja: pt, 22 sie 2008 09:23

Post autor: Achika »

Wydaje mi się (pewnie gdzieś w regulaminie można to sprawdzić), że posążek otrzymuje polski wydawca zagranicznego autora, ale pewna nie jestem.
W każdym razie niepoinformowanie pisarza jest dziwne. Jeszcze bym rozumiała, że na drugie dzień (mogli nie zdążyć), ale po pół tygodnia?
Było pokolenie X, teraz jest pokolenie Ctrl + X.

Awatar użytkownika
nosiwoda
Lord Ultor
Posty: 4541
Rejestracja: pn, 20 cze 2005 15:07
Płeć: Mężczyzna

Post autor: nosiwoda »

Kochany, Pan masz drobnomieszczańskie nawyki. Pan chciałbyś tak: mieć internetowo, szybciutko, wznowienia osobno, nowości osobno, szczelne regułki, powiadomionka, kafelki, duperelki, sfinksiki, dywaniki. Chamstwo! I drobnomieszczaństwo z Pana wylazło.
"Having sons means (among other things) that we can buy things "for" those sons that we might not purchase for ourselves" - Tycho z PA

Awatar użytkownika
malakh
Pćma
Posty: 293
Rejestracja: śr, 14 lis 2007 22:17

Post autor: malakh »

Rzeczywiście - teraz doczytałem. Dziwne to.

Nagroda dla Petera... a otrzymuj ją MAG... dziwne...

ODPOWIEDZ