Jakim kolorem plonie fosfor?

czyli dla tych, co strzelają, chcieliby postrzelać, czyli: brothers in arm - cokolwiek to znaczy

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Jakim kolorem plonie fosfor?

Post autor: Iwan »

Konkretnie chodzi mi o ogien powstaly po trafieniu zapalajacymi pociskami fosforowymi. Kojarzy mi sie cos, ze jest to bardzo jasny, prawie bialy plomien, ale nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat.
Moze ktos z Was moze mi pomoc? Nie chcialbym strzelic glupiej gafy w tekscie, ktory wlasnie przygotowuje.
Z gory dziekuje

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

A może najpierw na Łowisko?
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

A ja bym użył magnezu. Po pierwsze on był stosowany w pociskach zapalających, a po drugie napewno pali się jasnym białym i oslepiającym światłem. Biały fosfor jest na pudełkach z zapalkami w pocierce. A ściślej wydziela się.

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Eeee, Baronie, napewno biały fosfor jest na draskach? Nie wydaje mi się. Biały jest piekielnie aktywny i nietrwały, sam potrafi się zapalić na powietrzu. W zapałczarstwie stosuje się czerwony fosfor.

A bomby fosforowe pewnie palą się białym płomieniem. Nie przypominam sobie, by fosfor barwił płomień jak np. potas, czy bar.

EDIT: Google prawdę ci powiedzą! Fosfor pali się jasnożółtym płomieniem, wydzielając dużo białego dymu.

Awatar użytkownika
Iwan
Fargi
Posty: 344
Rejestracja: wt, 21 lip 2009 14:18

Post autor: Iwan »

Wielkie dzieki! To mi naprawde pomoglo. Zaczynalem juz wysylac maile do znajomych zolnierzy :) Dzieki jeszcze raz.

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

savikol pisze:Eeee, Baronie, napewno biały fosfor jest na draskach? Nie wydaje mi się. Biały jest piekielnie aktywny i nietrwały, sam potrafi się zapalić na powietrzu. W zapałczarstwie stosuje się czerwony fosfor. ...

.
Czerwony w łebkach, biały się jakoś wydziela przy pocieraniu draski i jak się wydzieli, to się zapali, dlatego zapałka działa. Jak detalicznie, po młodym techniku trza szukać. Kiedyś wiedziałem. ale zapomniałem.

Edit: zagooglałem i sprawa jest bardziej skomplikowana: czerwony fosfor jest w drasce. Nie ma go w łebku. Na moją pamięć działnie draski polega własnie na tym że pod wpływem tarcia odmiana alotropowa fosforu zmienia się z czerwonej na biały fosfor i to daje iskrę. Wiem, że draski jakoś podpalone czy prażone świeciły zielono, fosforyzowały.

Awatar użytkownika
savikol
Fargi
Posty: 407
Rejestracja: pn, 27 mar 2006 08:04

Post autor: savikol »

Bardzo ciekawe z tą zmianą formy alotropowej od tarcia. Osobiście spotkałem się ze zjawiskiem zmian form polimorficznych różnych substancji od wstrząsu, ale nigdy nie kończyło się to wybuchem tylko czymś gorszym, bo przejściem substancji w formę zastrzeżoną patentem :)


Iwanie! Google i jeszcze raz google:
wybuch bomby fosforowej
i drugi
Jest tego więcej wystarszy pogrzebać.

ODPOWIEDZ