Wreszcie znaleźli wodę na Księżycu

czyli udowodnione lub nie zjawiska, względnie cuda-niewida oraz inne przejawy aktywności obcych

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Wreszcie znaleźli wodę na Księżycu

Post autor: kiwaczek »

No to mamy niusa...

Sam tekst beznadziejnie napisany, ale grunt, że wreszcie jest potwierdzenie! Znaczy, dla wszystkich, którzy wierzyli, że Księżyc jest z sera to żadna niespodzianka, ale pozostali mogą być zainteresowani. ;)
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

Kurde, chciałbym to pomacać, czy faktycznie mokre!

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Baron, toż to bryła lodu ;-) Chyba, że chcesz ją heroicznie roztapiać własną ciepłotą ciała ku chwale ludzkości ;-)

A ktoś wie, jak dokładniej stwierdzili, że to lód? Bo samo zdjęcie jakoś nie spowodowało, że złapałem się za głowę wykrzykując "Rany boskie, woda na Księżycu!".
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
baron13
A-to-mistyk
Posty: 3516
Rejestracja: sob, 11 cze 2005 09:11

Post autor: baron13 »

No-qanek, nie tylko bryła lodu ale jeszcze ma pewnie z 70 kelwinów. Ryzykowałbym odmrożenia (no cóż tylko ryzyko, wsadzałem to i nowo do ciekłego azotu, jak uważać, to się wyjmie w całosci) bo też mi się to wydaje nieprawdopodobne. Z wodą w aparaturze próżniowej mam doświadczenia. O ile resztki trudno wygonić, to zauważalne ilości parują i sublimują jak cholera.

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Ładne, moda na wodę, na Marsie, Księżycu i tak w ogóle. Podobało mi się natomiast to
Oprócz wody są tam inne substancje
genialne spostrzeżenie, warte wyboldowania w tytule :)
Chociaż swoją drogą... promocja lotów międzyplanetarnych, i to mnie cieszy ;) (hard sf górą).

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

Ja tam widzę ludzika machającego rączką a nie żaden lód :p

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Xiri pisze:Ja tam widzę ludzika machającego rączką a nie żaden lód :p
Jan Twardowski?
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Xiri
Nexus 6
Posty: 3388
Rejestracja: śr, 27 gru 2006 15:45

Post autor: Xiri »

E tam Twardowski, Chińczycy byli pierwsi. Jeden stawał na ramionach drugiego i dosięgnęli :)

A na serio jakoś nie chce mi się wierzyć, że znaleźli wodę [pochodzenia księżycowego]. Może to po prostu wyglądające jak brudny lód skały? Na zdjęciach nic nie widać. Niedawno pisali już coś podobnego.

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Nie widzę tu "największego przełomu w badaniach kosmosu" chyba że tłumacząc artykuł pominięto dookreślenie w stylu "największy przełom od 5 lat". Czemu miałoby nie być wody? W sumie astrogeologia (czy jak to się zwie) to młoda nauka, ma mało danych i trudno tu orzec z całą pewnością czego ma nie być a co ma być we wnętrzu planet i księżyców.
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

Awatar użytkownika
Matt
Sepulka
Posty: 68
Rejestracja: czw, 16 sie 2007 15:33

Post autor: Matt »

Jakieś 2 miesiące temu usłyszałem w tv informację, że z 1 metra sześciennego gruntu księżycowego, można by uzyskać 1 litr wody. I tak się zastanawiam, możliwe to? Czy w tv ktoś się przejęzyczył?

Awatar użytkownika
No-qanek
Nexus 6
Posty: 3098
Rejestracja: pt, 04 sie 2006 13:03

Post autor: No-qanek »

Dlatego ja się właśnie pytam, na podstawie czego wnioskują, że to lód. Bo zdjęcie raczej tego dobitnie nie przedstawia (chyba, nie znam się).

Matt, to nie brzmi jakoś strasznie nieprawdopodobnie. Zauważ, że to wychodzi kilka razy poniżej promila zawartości wody (wagowo).
"Polski musi mieć inny sufiks derywacyjny na każdą okazję, zawsze wraca z centrum handlowego z całym naręczem, a potem zapomina i tęchnie to w szafach..."

Awatar użytkownika
kiwaczek
szuwarowo-bagienny
Posty: 5629
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 21:54

Post autor: kiwaczek »

Ej - no czytajcie tekst, please.

To nie ze zdjęcia wydedukowano ino z analizy pyłu, który wzbił się po tym jak jedna sonda przywaliła w naszego trabanta, a druga sonda sobie przez ten pył przeleciała i pozbierała próbki. te przeanalizowały urządzenia pomiarowe, a wyniki przesłano do NASA.

Zdjęcie pewnie wstawili, żeby urozmaicić newsa.

A różnica między tym - że dlaczego miało by tam nie być wody - a tym, że - mamy naukowo potwierdzona obecność wody jest ogromna. Bo na przypuszczeniach, że tam jest woda nie można konstruować planów zakładania bazy księżycowej, a na dowodach już można. Chociażby dzięki temu, że będziemy wiedzieć ile tej wody tam jest.
I'm the Zgredai Master!
Join us young apprentice!
Jestem z pokolenia 4PiP i jestem z tego dumny!

Awatar użytkownika
Matt
Sepulka
Posty: 68
Rejestracja: czw, 16 sie 2007 15:33

Post autor: Matt »

Poszukałem, znalazłem - faktycznie 1l wody z 1m sześciennego.
link

Awatar użytkownika
Albiorix
Niegrzeszny Mag
Posty: 1768
Rejestracja: pn, 15 wrz 2008 14:44

Post autor: Albiorix »

Z "dlaczego ma nie być" odnoszę się do Xiri "nie wierzę" a nie do doniosłości odkrycia.

Ludzie w komentarzach Gazety narzekają że co to za "optymizm" i "przyspieszenie" jak jesteśmy o 50 lat opóźnieni względem planów kosmicznych z epoki pierwszego lądowania. A było robić Solidarność? Było obalać komunizm żeby posypał się jak domino? Gdyby zimna wojna trwała do dziś, mielibyśmy już pewnie piękną bazę jak w Space 1999 :)
nie rozumiem was, jestem nieradioaktywny i nie może mnie zniszczyć ochrona wybrzeża.

ODPOWIEDZ