Netbook a edytory.

Moderator: RedAktorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Netbook a edytory.

Post autor: JanTanar »

Mam pytanie do tych co próbowali.
Czy tzw netbooki (głównie Atom N280, Z530) sprawdzą się w pisaniu i prostej edycji tekstu np. w wordzie 2007. Pojawiły się z ekranami 11-12'' i prawie pełnowymiarowymi klawiaturami, tylko czy praca z tekstem i ew. prezentacje jest w miarę komfortowa? Czy lepiej dopłacić te 1500zł+0,7kg i kupować już dwurdzeniowy procesor z głównej linii.
I drugie pytanie jak tam jest z chłodzeniem, warczy, parzy? Są wersje niepolecane?

("Szukaj" nie odpowiedziało na hasło "netbook".)

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Re: Netbook a edytory.

Post autor: flamenco108 »

JanTanar pisze:Mam pytanie do tych co próbowali.
Czy tzw netbooki (głównie Atom N280, Z530) sprawdzą się w pisaniu i prostej edycji tekstu np. w wordzie 2007. Pojawiły się z ekranami 11-12'' i prawie pełnowymiarowymi klawiaturami, tylko czy praca z tekstem i ew. prezentacje jest w miarę komfortowa? Czy lepiej dopłacić te 1500zł+0,7kg i kupować już dwurdzeniowy procesor z głównej linii.
Mam służbowego netbooka MSI cośtam, gugla się bez problemu, jakiś procek Atom, rozszerzyliśmy tylko RAM do 2GB, bo lubimy mieć dużo. To jeszcze starszy typ, z niewymiarową klawirą, co wkurza piszącego bezwzrokowo, ale wydłubałem mu prawy windows-key i teraz jest jako-tako.

Klepałem ongi w cudzy netbook z ekranem 12'' i było bosko - klawiatura wymiarowa, ekran ma rozdzielczość 1024x768. Tam już pełen komfort pracy - polecam, jeżeli koniecznie chcesz mieć netbooka.

Word 2007? Ratunku. Ale tak czy owak na moim netbooku śmiga Office2007 Portable, czyli ten Twój Word też bez problemu zadziała. A że zadziałał mi wczoraj też na wirtualnym windowsie (mam na studiach przedmiot, z którego zadania mam przesyłać mailem w plikach Worda 2007, a że uczelnia publiczna, zatem nie ma dyskusji, więc zrobiłem sobie wirtualny system do zaśmiecania), gdzie przydałem mu zaledwie 480MB RAM, znakiem tego da radę na dowolnym netbooku.

JanTanar pisze:I drugie pytanie jak tam jest z chłodzeniem, warczy, parzy? Są wersje niepolecane?
Chłodzenie w netbookach jest pasywne, Atom to zimny procek. Jeżeli wybierzesz netbook z klasycznym dyskiem 2,5'', czasem go usłyszysz, jak to w laptokach. Nikt Ci nie broni wybrać takiego z dyskiem flash (SSD? SDD?), wtedy będzie cichutko zupełnie.

Netbooki są malutkie, niewygodnie pracuje się na nich trzymając na kolanach, ale i tak nie parzą. Są tak małe, że możesz sobie podłożyć książkę, plecy kochanki (chciałem rzec: muzy), co chcesz.
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Dziękuję flamenco, muszę wreszcie kupić coś mobilnego i tak się waham. Cały czas się zastanawiam, czy te mikrusy to takie internetowe gadżety, czy da się na nich w miarę pracować. Już padło na 11-12" tylko teraz sprawa procesora. Dałem sobie czas do "po premierze windows 7", że niby wyczyści rynek, ale na razie nie jestem specjalnie mądrzejszy niż przed wakacjami.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

JanTanar pisze:Dziękuję flamenco, muszę wreszcie kupić coś mobilnego i tak się waham. Cały czas się zastanawiam, czy te mikrusy to takie internetowe gadżety, czy da się na nich w miarę pracować.
Uzywam MSI Winda codziennie. Klawiatura jak to w laptopach - mala, ale chyba nie duzo mniejsza (o ile w ogole mniejsza) niz w wiekszych laptopach (okroili o troche uzytecznych klawiszy - page down, up, home i end dzialaja tylko jako kombinacja dwoch klawiszy). Ogolnie mozna na niej pracowac bezproblemowo i bez zmeczenia (chociaz to moze zalezec tez od sposobu ulozenia rak przy pisaniu).

Jesli chodzi o prace w edytorach tekstu - u mnie spisuje sie bez zarzutow. Z MSOffice 2007 moze byc o tyle problem, ze gorne menu w tym edytorze zajmuje duzo miejsca. Jednak w przypadku Open Office lub wczesniejszych wersji Worda, edytory spisuja sie bardzo dobrze.

Do malego ekranu mozna sie przyzwyczaic. Ja w kazdym badz razie nie odczuwam jakis wielkich bolow kiedy przesiadam sie na przemian z monitorow 22 i 9 calowego.
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

Sprawiłem sobie niedawno netbooka z ekranem 11 i prawie pełnowymiarową klawiaturą. Niestety mam problem z klawiszami, a konkretnie jednym - przy prawym ALT durny przycisk z menu podręcznym, które i tak zawsze uruchamiam z myszki, włazi mi pod palec co kilka-kilkanaście sekund. Da się przypisać temu klawiszowi jakąś inną funkcję albo go unieaktywnić? Przy zwykłej klawiaturze bez wahania wyciągałem klawisz, ale tu jakoś się wzdragam...

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Gustaw G. Garuga pisze:Przy zwykłej klawiaturze bez wahania wyciągałem klawisz, ale tu jakoś się wzdragam...
http://programy.internetstandard.pl/pc/3496.html
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
flamenco108
ZakuŻony Terminator
Posty: 2229
Rejestracja: śr, 29 mar 2006 00:01
Płeć: Mężczyzna

Post autor: flamenco108 »

Gustaw G. Garuga pisze:Sprawiłem sobie niedawno netbooka z ekranem 11 i prawie pełnowymiarową klawiaturą. Niestety mam problem z klawiszami, a konkretnie jednym - przy prawym ALT durny przycisk z menu podręcznym, które i tak zawsze uruchamiam z myszki, włazi mi pod palec co kilka-kilkanaście sekund. Da się przypisać temu klawiszowi jakąś inną funkcję albo go unieaktywnić? Przy zwykłej klawiaturze bez wahania wyciągałem klawisz, ale tu jakoś się wzdragam...
Ja się nie wzdragałem - i jaka ulga!!!
Nondum lingua suum, dextra peregit opus.

Awatar użytkownika
A.Mason
Baron Harkonnen
Posty: 4202
Rejestracja: śr, 08 cze 2005 20:56
Płeć: Mężczyzna

Post autor: A.Mason »

Aj, znalazlem strone producenta, na ktorej jest nowsza wersja programu wspomnianego wyzej przeze mnie:
http://webpages.charter.net/krumsick/
1) Artykuł 54. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2) Życie zmusza człowieka do wielu czynności dobrowolnych. Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

GE-NI-AL-NE. Dzięki serdeczne!

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Gustawie, napisz proszę coś więcej o tym netbooku (zadowolonyś, wygodny, stuka się dobrze i takie inne). Nadal szukam (chociaż miałem nadzieję "przybić" wątek nowym zakupem). Już dwa "prawie" zamówiłem (w tym jednego Winda [210]), kiedy znalazłem coś, w co celowałem (winda 230, tylko czemu z lusterkiem?), i jak znalazłem, to firma wycofała z oferty. Taki mój los :(

Awatar użytkownika
Bakalarz
Stalker
Posty: 1859
Rejestracja: pn, 01 sty 2007 17:08

Post autor: Bakalarz »

Fajna rozmowa się wywiązuje :)
Mnie samego urzekły te urządzonka, ale na przeszkodzie transakcji kupna-sprzedaży na obecną chwilę stoją pieniążki. Może na święta sprawię sobie prezent, ale to nie przeszkadza zrobieniu małego riserczu :)
Sasasasasa...

Awatar użytkownika
Gustaw G. Garuga
Psztymulec
Posty: 940
Rejestracja: pt, 10 cze 2005 11:02
Płeć: Mężczyzna

Post autor: Gustaw G. Garuga »

JanTanar, tak, zadowolonym, pisze się dobrze (po przerobieniu klawiatury), obraz jak brzytwa, koszt groszowy, bo jakieś 800 zł, waga piórkowa, akumulator trzyma do 4 h, procesor Atom 1,6, RAM 1 GB, dysk twardy 260, do pisania wystarcza z taką nawiązką, że hej, no i cacko, co tu kryć, choćby z powodu samych rozmiarów ;D

Awatar użytkownika
JanTanar
Fargi
Posty: 383
Rejestracja: wt, 22 lip 2008 21:10

Post autor: JanTanar »

Gustawie, wpisz proszę model i firmę, dla mnie i ogółu.
No "łamię się", bałem się jednordzeniowych atomów, ale może niesłusznie. Dalej nie wiem czy przepłacać za nowości. Trochę odrzuca mnie moda na lustrzane ekrany, nie wiem czy słusznie. Z powodów podobnych do Bakałarza zakup przesuwam na wyprzedaże "wigilijne".
Czy ktoś jeszcze może z "11/12" coś zarekomendować? Przymierzyłem się w sklepie i "dziecinnej" klawiatury nie przyswoję (a niektóre firmy nieźle ściemniają z hasłem "pełnowymiarowa").

Awatar użytkownika
Ilt
Stalker
Posty: 1930
Rejestracja: pt, 02 paź 2009 15:45

Post autor: Ilt »

Ach, netbooki. Komputery które projektowane były z myślą o programie "komputer za 100 dolarów", w którym miały wziąć udział co bogatsze państwa Afryki (dokładnej ideologii nie pamiętam, ale musiała być boska ;-) ). Program upadł, projekty nie. Ot, po prostu wzrosła cena. A potem pojawił się postęp technologiczny umożliwiający spiralę 'nie-tanienia'.
Netbooki. Jedyny istniejący sprzęt wielkości większego kalkulatora na którym można wygodnie pisać jedynie po podłączeniu klawiatury zewnętrznej, najlepiej wirtualnej.

Ebay

Allegro

Nie próbowaliście? Na początku jest dziwnie, ale potem jest o niebo lepiej niż bez.
The mind is not a vessel to be filled but a fire to be kindled.

Awatar użytkownika
Cordeliane
Wynalazca KNS
Posty: 2630
Rejestracja: ndz, 16 sie 2009 19:23

Post autor: Cordeliane »

Rozumiem, że używałeś takiej klawiaturki. Zawsze mnie zastanawiało, czy czujnik te ruchy palców rzeczywiście wykrywa bezbłędnie? Czy zdarzają się przekłamania, i jak często?
Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until they speak.

ODPOWIEDZ